1900 na Novém Zélandu - 1900 in New Zealand
| |||||
Dekády: | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viz také: |
Následující seznam uvádí události, které se staly během roku 1900 na Novém Zélandu .
Zavedené subjekty
Regal a viceregal
Vláda a právo
14. New Zealand parlament pokračoval. Vláda byla
- Mluvčí domu - sir Maurice O'Rorke
- Předseda vlády - Richard Seddon
- Ministr financí - Richard Seddon
- Hlavní soudce - sir Robert Stout
Parlamentní opozice
- Vůdce opozice - William Russell (nezávislý).
Vedoucí hlavních center
- Starosta Aucklandu - David Goldie
- Starosta Wellingtonu - John Aitken
- Starosta města Christchurch - Charles Louisson , William Reece
- Starosta města Dunedin - Robert Chisholm
Události
- 15. ledna: Novozélandské pušky nasměrovaly búrský útok na Slingersfontein v Jižní Africe.
- 9. února: Otevření opery Wanganui premiérem Richardem Seddonem.
- 15. února: Novozélandské jednotky jsou součástí úlevy Kimberley v Jižní Africe.
- 3. května: Vysoká škola Holy Cross College, Mosgiel (římskokatolický seminář).
- Květen: Fosfát objevený na Nauru - těžba začíná později v tomto roce.
- Květen – červen: Prohlídka tichomořských ostrovů premiérem Richardem Seddonem . Navštíveny jsou Tonga, Niue, Fidži a Cookovy ostrovy.
- 28. září: Vláda Nového Zélandu hlasuje o začlenění Cookových ostrovů na Nový Zéland.
- Říjen: Počet evropských voličů v parlamentu na Novém Zélandu se zvýšil na 76.
- 23. října: V zemi začíná první elektrická tramvajová doprava mezi Roslyn a Maori Hill v Dunedinu .
- Neznámé datum
- Zákon o správě pozemků Māori byl přijat.
- George Hemmings přináší na Jižní ostrov první motorový vůz .
- Je vybudována knihovna Valného shromáždění (součást budov parlamentu Nového Zélandu ).
- 18 lidí zemřelo při plavební tragédii na řece Motu .
Umění a literatura
Viz 1900 v umění , 1900 v literatuře , Kategorie: 1900 knih
Hudba
Viz: 1900 v hudbě
Film
- Alfred Henry Whitehouse to Odletová druhého kontingentu pro búrské války - Nejstarší známý přežívající novozélandské filmové premiéry -.
Sport
Atletika
Národní šampioni (muži):
- 100 metrů - G. Smith (Auckland)
- 250 metrů - G. Smith (Auckland)
- 400 metrů - W Strickland (Hawke's Bay)
- 800 metrů - J Lynskey (Canterbury)
- 1 míle - W Simpson (Canterbury)
- 3 míle - W Simpson (Canterbury)
- 120 metrů překážek - G. Smith (Auckland)
- 400 metrů překážek - G. Smith (Auckland)
- Skok do dálky - Te Rangi Hīroa (Otago)
- Skok vysoký - C Laurie (Auckland)
- Skok o tyči - C Laurie (Auckland)
- Vrh koulí - W Madill (Auckland)
- Hod kladivem - W Madill (Auckland)
Badminton
První klub je vytvořen v Aucklandu , ale brzy přejde do výklenku. (viz také 1927 )
Šachy
Národní šampion: WE Mason z Wellingtonu.
Kriket
- Viz kriketová sezóna Nového Zélandu 1900–01
- Prohlídka Nového Zélandu australským kriketovým klubem v Melbourne zahrnovala sedm zápasů, z nichž návštěvníci vyhráli šest s remízou jednoho zápasu.
- Během domácí sezóny 1899–1900 se hrálo šest provinčních zápasů, všechny během dvou nebo tří dnů, s výhrami Otaga nad Hawke's Bay a Canterbury, Wellingtonu a Aucklandu nad Otagem, a Canterbury a Aucklandu nad Wellingtonem.
- Skóre bylo podle moderních standardů rovnoměrně nízké, většinou pod 200, zaznamenala pouze dvě století a pouze jeden tým celkem přes 300 běhů: nejvyšší celkový tým byl 464 u Wellingtonu proti Otago, se staletími FA Midlane (149) a CA Richardson ( 113) a nejlepší postavy bowlingu byly AD Downesova 7–43 pro Otago proti Canterbury.
Golf
8. národní amatérské mistrovství se konalo v Otago
- Muži: Arthur Duncan (Wellington) - 2. titul
- Ženy: K Rattray (Otago) - 3. titul
Koňské dostihy
Využijte závodění
Plnokrevný závodění
- Vítěz Nového Zélandu : Fulmen Ideal
- Vítěz Nového Zélandu Derby : Proslulost
- Vítěz Aucklandského poháru : Blue Jacket
- Vítěz Wellington Cupu : Djin Djin
- Nejlepší výdělek sázek na Novém Zélandu: Advance
- Přední plochý žokej: C Jenkins (50 výher)
Pólo
- Vítězové Savile Cup: Oroua (A Strang, J Strang, W Strang, O Robinson)
Veslování
- Pánské národní šampiony (coxed fours): Picton
- Pánské národní šampiony (coxless páry): Wellington
- Národní šampioni mužů (dvojskif): Canterbury
- Národní šampioni mužů (skif): T Spencer (Wellington)
Ragby
Mezi provinční šampiony v ragby patří: City (Auckland); Westport (Buller); Christchurch (Canterbury); Piráti (Hawke's Bay); Levin (Horowhenua); Awarua (Marlborough); Alhambra (Otago); Gisborne (Chudoba Bay); Hawera (Taranaki); Kaierau (Wanganui); Melrose (Wellington); vítězové klubových soutěží Bush, Nelson a Wairarapa neznámí.
- viz také Kategorie: Ragby na Novém Zélandu
Střílení
- Ballinger Belt - žádná konkurence
Fotbal
Provinční mistři ligy:
- Auckland: Grafton AFC (Auckland)
- Otago: Roslyn Dunedin
- Wellington: Diamond Wellington
Plavání
Národní šampioni (muži):
- 100 yardů volným stylem - GA Tyler
- 220 metrů volný způsob - GA Tyler
- 400 metrů volný způsob - GA Tyler
Tenis
Mistrovství Nového Zélandu:
- Pánské dvouhry: J Hooper
- Dámské singly: K Nunneley
- Muži, čtyřhra: C Cox / J Collins
- Dámské čtyřhry: K Nunneley / E Harman
Odkazy: Romanos, J. (2001) New Zealand Sporting Records and Lists. Auckland: Hodder Moa Beckett.
Narození
- 4. ledna: Lance Richdale , ornitolog
- 19. ledna: Jerry Skinner , politik, místopředseda vlády (v Austrálii)
- 4. února: Kazimierz Wodzicki
- 13. března: Quentin Donald
- 25. března: Lewis Harris
- 4. května: Archibald McIndoe , plastický chirurg
- 8. května: Lancelot William McCaskill
- 17. května: Robert Macfarlane
- 3. června: James Anderson McPherson
- 9. června: Norman Hargrave Taylor
- 4. července: Rudall Hayward , filmař
- 27. července (jako Nina Betts): Nina Byron , herečka němého filmu, tanečnice.
- 10. srpna: Arthur Porritt
- 11. srpna: Alexander Astor
- 1. září: Frederick Henry McDowall
- 7. září: Nora Sipos
- 17. září: Hedwig Weitzel
- 22. září: Henry Ah Kew
- 23. září: Alwyn Warren
- 14. října: Eddie McLeod , hráč kriketu
- 19. října: Edwin Coubray
- 21. října: Quentin Pope
- 3. listopadu (v Durhamu v Anglii): Roger Blunt , hráč kriketu
- 5. listopadu: Esther James
- 12. listopadu: Stanley Graham
- 23. listopadu: Keith Buttle , starosta Aucklandu
- 27. listopadu: Gordon Wilson
Úmrtí
- neznámé datum: Te Rangitahau
- 3. února: Elizabeth Pulman
- 3. března: Arthur Halcombe
- 12. března: James McDonald , politik
- 15. března: William Crowther , starosta Aucklandu, politik
- 22. března: Carl Gustav Schmitt
- Květen: Hirawanu Tapu
- 26. května: George Henry Frederick Ulrich
- 27. května: Ebenezer Hamlin , politik
- 20. července (v Anglii): Andrew Russell ; farmář, politik a voják
- 28. září: Topi Patuki
- 4. října: William Skey
- 8. listopadu: Charles O'Neill
- 20. nebo 29. prosince (přibližně v Římě): Thomas Broham
Viz také
- Seznam let na Novém Zélandu
- Časová osa historie Nového Zélandu
- Dějiny Nového Zélandu
- Vojenská historie Nového Zélandu
- Časová osa prostředí Nového Zélandu
- Časová osa vztahů Nového Zélandu s Antarktidou
Pro světové události a témata v roce 1900, která se konkrétně netýkají Nového Zélandu, viz : 1900
Reference
externí odkazy
Média týkající se roku 1900 na Novém Zélandu na Wikimedia Commons