1991 Filmový festival v Cannes - 1991 Cannes Film Festival
Zahajovací film | Zabití |
---|---|
Závěrečný film | Thelma a Louise |
Umístění | Cannes , Francie |
Založený | 1946 |
Ocenění | Palme d'Or ( Barton Fink ) |
Počet filmů | 19 (En Competition) 20 ( Un Certain Regard ) 7 (Out of Competition) 11 ( Short Film ) |
Datum festivalu | 09.05.1991 - 20 května 1991 |
webová stránka | festival-cannes |
44. Filmový festival v Cannes se konal od 9. do 20. května 1991 . Palme d'Or šel Barton Fink by Joel Coen a Ethan Coen .
Festival zahájil film Zabití , který režíroval David Mamet, a skončil Thelma & Louise v režii Ridleyho Scotta .
Porotci
Hlavní soutěž
Porotou soutěže celovečerních filmů z roku 1991 byli jmenováni tito lidé:
- Roman Polanski (Polsko) Předseda poroty
- Férid Boughedir (Tunisko)
- Whoopi Goldberg (USA)
- Margaret Menegoz (Francie)
- Natalya Negoda (Sovětský svaz)
- Alan Parker (Velká Británie)
- Jean-Paul Rappeneau (Francie)
- Hans Dieter Seidel (Německo)
- Vittorio Storaro (Itálie)
- Vangelis (Řecko)
Camera d'Or
Porotou Caméra d'Or z roku 1991 byli jmenováni tito lidé :
- Géraldine Chaplin (herečka) (Spojené státy) Prezidentka
- Didier Beaudet (Francie)
- Eva Sirbu (novinář) (Rumunsko)
- Fernando Lara (cinephile) (Španělsko)
- Gilles Colpart (kritik) (Francie)
- Jan Aghed (novinář) (Švédsko)
- Myriam Zemmour (cinephile) (Francie)
- Roger Kahane (ředitel) (Francie)
Oficiální výběr
Soutěž - hraný film
O Zlatou palmu soutěžily následující celovečerní filmy:
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Výroba |
---|---|---|---|
Carský vrah | Tsareubiytsa | Karen Shakhnazarov | Sovětský svaz |
Anna Karamazoffová | Rustam Khamdamov | Sovětský svaz | |
Barton Fink - vítěz Palme d'Or | Joel Coen a Ethan Coen | Spojené státy | |
La Belle Noiseuse | Jacques Rivette | Francie, Švýcarsko | |
Bix | Pupi Avati | Itálie | |
Chladný měsíc | Lune froide | Patrick Bouchitey | Francie |
Dvojitý život Véronique | La double vie de Véronique | Krzysztof Kieślowski | Polsko, Francie, Norsko |
Evropa | Lars von Trier | Dánsko, Francie, Německo, Švédsko, Švýcarsko | |
Maso | La Carne | Marco Ferreri | Itálie |
Guilty by Suspicion | Irwin Winkler | Spojené státy, Francie | |
Zabití | David Mamet | Spojené státy | |
Horečka z džungle | Spike Lee | Spojené státy | |
Život na provázku | Biān zǒu biān chàng | Chen Kaige | Čína |
Malina | Werner Schroeter | Německo, Rakousko | |
Mimo život | Hors la vie | Maroun Bagdadi | Francie |
Vztek v Harlemu | Bill Duke | Spojené státy | |
Zavěšený krok čápa | Chcete -li meteoro vima tou pelargou | Theodoros Angelopoulos | Řecko |
Van Gogh | Maurice Pialat | Francie | |
Muž Ano | Il portaborse | Daniele Luchetti | Itálie |
S jistotou
Do soutěže Un Certain Regard byly vybrány následující filmy :
- Boyz n the Hood od Johna Singletona
- Pohřeb brambor ( Pogrzeb kartofla ) od Jana Jakuba Kolského
- Zajatý v zemi od Johna Berryho
- Vyvolený ( Ishanou ) od Aribam Syam Sharmy
- Soudruh Chkalov překračuje severní pól ( Perekhod tovarishcha Chkalova cherez severnyy polyus ) od Maksima Pezhemského
- Kurz L'entraînement du champion avant la od Bernarda Favra
- Útěk z kina „Liberty“ ( Ucieczka z kina „Wolność“ ) od Wojciecha Marczewského
- Oheň! ( Ta Dona ) od Adama Draba
- Přátelé, soudruzi ( Ystävät, toverit ) od Rauni Mollberg
- Hearts of Darkness: Filmařova apokalypsa od Fax Bahr , George Hickenlooper
- Prázdniny na řece Yarra od Leo Berkeley
- V uličkách lásky ( Dar kouchehay-e eshq ) od Khosrow Sinai
- Lebewohl, Fremde od Tevfika Başera
- Cesty smrti a andělů ( Halálutak és angyalok ) od Zoltána Kamondiho
- Pomsta ( Mest ) od Yermka Shinarbajeva
- Tradice ( Laada ) od Drissy Toure
- Sango Malo od Bassek Ba Kobhio
- Ostrov pokladů ( L'île au trésor ) od Raúla Ruize
- Žena přístavu ( La mujer del puerto ) od Artura Ripsteina
- Yumeji od Seijun Suzuki
Filmy mimo soutěž
Následující filmy byly vybrány k uvedení mimo soutěž:
- Le film du cinéma suisse od Michel Soutter , Jean-François Amiguet
- Jacquot de Nantes od Agnès Vardy
- Život páchne od Mela Brookse
- Madonna: Truth or Dare (aka. V posteli s Madonnou ) od Aleka Keshishiana
- Prosperovy knihy od Petera Greenawaye
- Rapsodie v srpnu ( Hachigatsu no rapusodī ) od Akiry Kurosawy
- Thelma & Louise od Ridleyho Scotta
Soutěž krátkých filmů
O Short Film Palme d'Or soutěžily následující krátké filmy :
- Broken Skin od Anna Campion
- Kasino od Gil Bauwens
- Les éffaceurs od Géralda Frydmana
- Ja, Wałęsa , Jacek Skalski
- Mal de blocs od Marca Saint-Pierra, Nathalie Saint-Gelais
- La Noce od Régis Obadia, Joëlle Bouvier
- Nokturno od Nikoly Majdak
- Push Comes to Shove od Billa Plymptona
- La vie selon Luc od Jean-Paul Civeyrac
- WAL od Roberta Turla
- Se zvednutými rukama ( Z podniesionymi rekami ) od Mitka Panova
Paralelní řezy
Mezinárodní týden kritiků
Na 30. mezinárodní týden kritiků (30e Semaine de la Critique) byly promítnuty následující filmy :
Soutěž hraných filmů
- Diabły, diabły od Doroty Kędzierzawska (Polsko)
- Laafi - Tout va bien od S.Pierra Yameogo (Burkina Faso)
- Liquid Dreams od Mark S.Manos (Spojené státy)
- Robertův film od Canan Gerede (Turecko)
- Sam & Me od Deepa Mehta (Kanada)
- Trubka číslo 7 od Adriana Velicesca (Spojené státy)
- La Vie des morts od Arnauda Desplechina (Francie)
- Young Soul Rebels od Isaaca Juliena (Spojené království)
Soutěž krátkých filmů
- Carne by Gaspar Noé (Francie)
- Die mysreriosen lebenslinien od Davida Rühma (Rakousko)
- Livraison à domicile , Claude Philippot (Francie)
- Pěkné ujednání od Gurindera Chadhy (Spojené království)
- Once Upon a Time od Kristiana Petriho (Švédsko)
- Petit drame dans la vie d'une femme od Andrée Pelletier (Kanada)
- Une Symphonie du havre od Barbary Doran (Kanada)
Čtrnáct dní ředitelů
Následující filmy byly promítnuty na Čtrnáct dní režisérů (Quinzaine des Réalizateurs):
- Seřizovač od Atom Egoyan
- Annabelle partagée od Francescy Comencini
- Kabinet Dr. Ramireze od Petera Sellarsa
- Chichkhan od Fadhel Jaïbi, M. Ben Mahmoud
- Danzón od Maria Novaro
- O Drapetis od Lefteris Xanthopoulos
- És mégis ... od Zsolta Kézdi-Kovácse
- Imaginární příběh ( Une histoire inventée ) André Forcier
- Indický běžec od Seana Penna
- Ztracen na Sibiři od Alexandra Mitty
- Ovo Malo Duse od Ademira Kenoviće
- Paris Trout od Stephena Gyllenhaala
- Důkaz od Jocelyn Moorhouse
- Adamovo žebro od Vyacheslava Krishtofovicha
- Riff-Raff od Ken Loach
- Toto hrdina ( Toto le héros ) od Jaco Van Dormaela
- Suffocating Heat ( Caldo soffocante ) od Giovanny Gagliardo
- Krátké filmy
- Le Caire od Youssefa Chahina
Ocenění
Oficiální ocenění
Následující filmy a lidé obdrželi v roce 1991 oficiální výběrová ocenění:
- Palme d'Or : Barton Fink od Joela Coena a Ethana Coena
- Velká cena poroty : La Belle Noiseuse od Jacques Rivette
- Nejlepší režie : Joel Coen pro Barton Fink
- Nejlepší herečka : Irène Jacob za The Double Life of Véronique ( La double vie de Véronique )
- Nejlepší herec : John Turturro pro Barton Fink
- Nejlepší herec ve vedlejší roli: Samuel L. Jackson za Jungle Fever
-
Cena poroty :
- Europa od Larse von Triera
- Out of Life ( Hors la vie ) od Marouna Bagdadiho
Zlatá kamera
- Caméra d'Or : Toto le Héros od Jaco Van Dormaela
- Caméra d'Or - Zvláštní uznání: Důkaz od Jocelyn Moorhouse & Sam & Me od Deepa Mehta
Krátké filmy
- Krátký film Zlatá palma : se zvednutými rukama ( Z podniesionymi rekami ) od Mitka Panova
- Zvláštní cena poroty: Push Comes to Shove od Billa Plymptona
Nezávislá ocenění
- The Double Life of Véronique ( La double vie de Véronique ) od Krzysztofa Kieślowského (v soutěži)
- Riff-Raff od Ken Loach (Fortnight ředitelů)
Commission Supérieure Technique
Ekumenická porota
- Cena ekumenické poroty : La double vie de Véronique od Krzysztofa Kieślowského
- Ekumenická porota - Zvláštní uznání: Jungle Fever od Spike Lee & La Belle Noiseuse od Jacques Rivette
Cena mládeže
- Zahraniční film: Toto le Héros od Jaco Van Dormaela
- Francouzský film: Cheb od Rachida Bouchareb
Ocenění v rámci Mezinárodního týdne kritiků
- Cena SACD:
- Nejlepší krátký: Carne od Gaspara Noé
- Nejlepší celovečerní film: Rebelové mladých duší od Isaaca Juliena
Reference
Média
- INA: Robert Mitchum zahajuje festival 1991 (francouzský komentář)
- INA: Seznam vítězů festivalu 1991 (komentář ve francouzštině)