Ve dnech 3. – 7. Dubna 2002 se v Moskvě v Rusku konalo 6. mistrovství světa v krátkém kurzu FINA . Akce se konala v 25m bazénu komplexu Olympiiski , který také hostil plavecký závod na Letních olympijských hrách 1980 . Na těchto šampionátech startovalo rekordních 599 plavců z 92 zemí, což vyústilo v sedm světových rekordů.
Tabulka medailí
Výsledek
Volný styl
M/V
|
událost
|
Zlato
|
Čas
|
stříbrný
|
Čas
|
Bronz
|
Čas
|
Muži
|
50 m |
José Meolans
|
21,36 ČR |
Mark Foster
|
21,44 |
Oleksandr Volynets Alexander Popov
|
21.55
|
100 m |
Ashley Callusová
|
46,99 |
José Meolans
|
47,09 |
Salim Iles
|
47,66
|
200 m |
Klete Keller
|
1: 44,36 |
Gustavo Borges
|
1: 45,67 |
Mark Johnston
|
1: 45,88
|
400 m |
Grant Hackett
|
3: 38,29 |
Květoslav Svoboda
|
3: 41,97 |
Chad Carvin
|
3: 43,55
|
1500 m |
Grant Hackett
|
14: 33,94 |
Chris Thompson
|
14: 39,43 |
Christian Minotti
|
14: 45,41
|
4 × 100 m |
Spojené státy Scott Tucker Peter Marshall Jason Lezak Klete Keller
|
3: 10,64
|
Švédsko Eric Lafleur Stefan Nystrand Lars Frölander Mathias Ohlin
|
3: 11,14
|
Rusko Leonid Khokhlov Alexander Popov Denis Pimankov Andrey Kapralov Dmitriy Chernichev * Dmitriy Talepov *
|
3: 11,24
|
4 × 200 m |
Austrálie Todd Pearson Ray Hass Leon Dunne Grant Hackett
|
7: 00,36 ČR
|
Rusko Denis Rodkin Jurij Prilukov Ilja Nikitin Andrey Kapralov
|
7: 05,36
|
Spojené státy Chad Carvin Erik Vendt Scott Tucker Klete Keller
|
7: 08,73
|
Ženy
|
50 m |
Therese Alshammar
|
24.16 |
Alison Sheppard
|
24.28 |
Tammie Stone
|
24,65
|
100 m |
Therese Alshammar
|
52,89 |
Martina Moravcová
|
52,96 |
Xu Yanwei
|
53,35
|
200 m |
Lindsay Benko
|
1: 54,04 WR |
Yang Yu
|
1: 55,34 |
Xu Yanwei
|
1: 55,63
|
400 m |
Yana Klochková
|
4: 01,26 |
Chen Hua
|
4: 03,81 |
Rachel Komisarz
|
4: 06,30
|
800 m |
Chen Hua
|
8: 16,34 ČR |
Irina Ufimtseva
|
8: 21,91 |
Flavia Rigamonti
|
8: 23,38
|
4 × 100 m |
Švédsko Josefin Lillhage Therese Alshammar Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling
|
3: 35,09
|
Austrálie Sarah Ryan Petria Thomas Giaan Rooney Elka Graham
|
3: 35,97
|
Čína Yang Yu Tang Jingzhi Zhu Yingwen Xu Yanwei
|
3: 36,18
|
4 × 200 m |
Čína Xu Yanwei Zhu Yingwen Tang Jingzhi Yang Yu
|
7: 46,30 WR
|
Spojené státy Lindsay Benko Gabrielle Rose Colleen Lanne Rachel Komisarz
|
7: 47,55
|
Austrálie Elka Graham Petria Thomas Lori Munz Giaan Rooney
|
7: 49,50
|
Znak
M/V
|
událost
|
Zlato
|
Čas
|
stříbrný
|
Čas
|
Bronz
|
Čas
|
Muži
|
50 m |
Matt Welsh
|
23,66 |
Peter Marshall
|
24.04 |
Toni Helbig
|
24.17
|
100 m |
Matt Welsh
|
51,26 |
Aaron Peirsol
|
51,71 |
Peter Marshall
|
51,84
|
200 m |
Aaron Peirsol
|
1: 51,17 WR |
Marko Strahija
|
1: 53,08 |
Blaž Medvešek
|
1: 53,66
|
Ženy
|
50 m |
Jennifer Carroll
|
27,38 ČR |
Haley Cope
|
27,44 |
Diana MacManusová
|
27,60
|
100 m |
Haley Cope
|
59.07 |
Ilona Hlaváčková
|
59,13 |
Diana MacManusová
|
59,45
|
200 m |
Lindsay Benko
|
2: 04,97 ČR |
Reiko Nakamura
|
2: 07,30 |
Irina Amshennikova
|
2: 07,71
|
Prsa
M/V
|
událost
|
Zlato
|
Čas
|
stříbrný
|
Čas
|
Bronz
|
Čas
|
Muži
|
50 m |
Oleg Lisogor
|
26,42 |
José Couto
|
27,22 |
Eduardo Fischer
|
27.26
|
100 m |
Oleg Lisogor
|
58,33 ČR |
Kosuke Kitajima
|
59.10 |
Jarno Pihlava
|
59,22
|
200 m |
Jim Piper
|
2: 07,16 ČR |
David Denniston
|
2: 07,42 |
Jarno Pihlava
|
2: 07,61
|
Ženy
|
50 m |
Emma Igelström
|
29,96 WR |
Luo Xuejuan
|
30,17 |
Zoë Baker
|
30,56
|
100 m |
Emma Igelström
|
1: 05,38 WR |
Sarah Poewe
|
1: 06,16 |
Luo Xuejuan
|
1: 06,36
|
200 m |
Qi Hui
|
2: 20,91 |
Emma Igelström
|
2: 21,60 |
Mirna Jukić
|
2: 21,63
|
Motýl
M/V
|
událost
|
Zlato
|
Čas
|
stříbrný
|
Čas
|
Bronz
|
Čas
|
Muži
|
50 m |
Geoff Huegill
|
22,89 CR |
Adam Pine
|
23.29 |
Mark Foster
|
23,36
|
100 m |
Geoff Huegill
|
50,95 |
Adam Pine
|
51,27 |
Igor Marčenko
|
51,41
|
200 m |
James Hickman
|
1: 53,14 |
Justin Norris
|
1: 54,07 |
Ioan Gherghel
|
1: 54,16
|
Ženy
|
50 m |
Anna-Karin Kammerlingová
|
25,55 CR |
Petria Thomas
|
26,36 |
Vered Borochovski
|
26,38
|
100 m |
Martina Moravcová
|
57.04 |
Petria Thomas
|
57,91 |
Anna-Karin Kammerlingová
|
58.12
|
200 m |
Petria Thomas
|
2: 05,76 ČR |
Yang Yu
|
2: 06.10 |
Mary Descenza
|
2: 06,17
|
Směs
M/V
|
událost
|
Zlato
|
Čas
|
stříbrný
|
Čas
|
Bronz
|
Čas
|
Muži
|
100 m |
Peter Mankoč
|
52,90 |
Jani Sievinen
|
53,78 |
Jakob Andersen
|
54,31
|
200 m |
Jani Sievinen
|
1: 55,45 ČR |
Peter Mankoč
|
1: 56,13 |
Tom Wilkens
|
1: 57,34
|
400 m |
Tom Wilkens
|
4: 04,82 ČR |
Brian Johns
|
4: 06,85 |
Jacob Carstensen
|
4: 08,92
|
4 × 100 m |
Spojené státy Aaron Peirsol David Denniston Peter Marshall Jason Lezak
|
3: 29,00 WR |
Austrálie Geoff Huegill Jim Piper Adam Pine Ashley Callus
|
3: 29,35 |
Rusko Evgueni Alechine Dmitri Komornikov Igor Marchenko Denis Pimankov
|
3: 30,21
|
Ženy
|
100 m |
Martina Moravcová
|
59,91 |
Gabrielle Rose
|
1: 00,68 |
Alison Sheppard
|
1: 00,88
|
200 m |
Yana Klochková
|
2: 08,82 |
Gabrielle Rose
|
2: 09,77 |
Oxana Verevka
|
2: 11,25
|
400 m |
Yana Klochková
|
4: 30,63 |
Alenka Kejžar
|
4: 35,44 |
Georgina Bardachová
|
4: 36,36
|
4 × 100 m |
Švédsko Therese Alshammar Emma Igelström Anna-Karin Kammerling Johanna Sjöberg
|
3: 55,78 WR |
Spojené státy Haley Cope Amanda Beard Rachel Komisarz Lindsay Benko
|
3: 57,17 |
Čínská lidová republika Zhan Shu Luo Xuejuan Zheng Xi Xu Yanwei
|
3: 57,29
|
externí odkazy