Edgar Awards - Edgar Awards
Témata související s |
Edgar Allan Poe |
---|
Životopis |
Smrt |
Bibliografie |
V populární kultuře |
V hudbě |
V televizi a filmu |
Temný romantismus |
Edgarova cena |
Ceny Edgara Allana Poea , lidově nazývané Edgarové , každoročně udělují Mystery Writers of America se sídlem v New Yorku . Pojmenována podle amerického spisovatele Edgara Allana Poea (1809–1849), průkopníka v žánru, oceňují ty nejlepší v oblasti beletrie , literatury faktu , televize , filmu a divadla vydané nebo vyrobené v předchozím roce.
Kategorie
- Nejlepší román (od roku 1954)
- Nejlepší první román amerického autora (od roku 1946)
- Nejlepší brožovaný originál (od roku 1970)
- Nejlepší povídka (od roku 1951)
- Nejlepší zločin (od roku 1948)
- Nejlepší kritické/životopisné dílo (od roku 1977)
- Nejlepší mladý dospělý (od roku 1989)
- Nejlepší mladistvý (od roku 1961)
- Nejlepší epizoda televizního seriálu (1952–2012)
- Nejlepší televizní funkce nebo minisérie (od roku 1972)
- Nejlepší scénář filmu (1946–2009)
- Nejlepší hra (od roku 1950, nepravidelná)
- Zvláštní cena (od roku 1949, nepravidelná)
- Robert L. Fish Memorial Award za první tajemnou povídku (od roku 1984)
- Raven Award (od roku 1953) za „vynikající výsledky v oblasti tajemství mimo oblast kreativního psaní“
- Grand Master Award (od roku 1955)
- Ellery Queen Award (od roku 1983) „na počest vynikajících spisovatelských týmů a vynikajících lidí v oboru vydávání záhad“.
- Mary Higgins Clark Award (od roku 2001)
- Nejlepší rozhlasové drama (1946–1960)
- Vynikající Mystery Criticism (1946-1967)
- Nejlepší zahraniční film (1949–1966)
- Nejlepší knižní bunda (1955–1975)
Vítězové nejlepších románů
Vítězové a, pokud jsou známy, tituly z užšího výběru pro každý rok:
50. léta 20. století
- 1954 Charlotte Jay , Beat Not the Bones
- 1955 Raymond Chandler , The Long Goodbye
- 1956 Margaret Millar , Beast in View
- The Gordons , The Case of the Talking Bug
- Patricia Highsmith , talentovaný pan Ripley
- Charles Samuels a Louise Samuels Night Fell on Georgia “(vítěz ceny za nejlepší skutkový zločin)
- Margot Bennett , Muž, který neletěl
- 1958 Ed Lacy , Room to Swing
- Arthur Upfield , Křovák, který se vrátil
- Bill Ballinger , nejdelší sekunda
- Marjorie Carleton , Noc dobrých dětí
- 1959 Stanley Ellin , Osmý kruh
- Dorothy Salisbury Davis , Gentleman Called
- David Alexander, The Madhouse na Washington Square
- Lee Blackstock , The Woman in the Woods (aka Miss Fenny jako Charity Blackstock )
60. léta 20. století
- 1960 Celia Fremlin , Hodiny před úsvitem
- Philip MacDonald , Seznam Adriana Messengera
- 1961 Julian Symons , The Progress of a Crime
- Peter Curtis , The Devil's Own
- Herbert Brean , Stopy Brillharta
- Geoffrey Household , Watcher in the Shadows
- Lionel Davidson , Václavova noc
- Anne Blaisdell , Noční můra
- Suzanne Blanc , Zelený kámen
- Ross Macdonald , Wycherly Woman
- 1963 Ellis Peters , Smrt a radostná žena
- Dell Shannon , Srdcový kněz
- Mark McShane, Seance
- Shelley Smith, Balada o běžícím muži
- Jean Potts , The Evil Wish
- Ross Macdonald , pohřební vůz s pruhovanou zebrou
- 1964 Eric Ambler , Světlo dne
- Stanton Forbes, Truchlení za minulost
- Dorothy B. Hughes , Postradatelný muž
- Elizabeth Fenwick , The Make-Believe Man
- Ellery Queen , Hráč na druhé straně
- Margaret Millar , The Fiend
- Hans Hellmut Kirst , Noc generálů
- Mary Stewart , toto drsné kouzlo
- 1966 Adam Hall , The Quiller Memorandum
- Mary Stewart , Vysílá nad zemí
- Len Deighton , Pohřeb v Berlíně
- Ross Macdonald , Odvrácená strana dolaru
- Dorothy Salisbury Davis , Bledý zrádce
- HRF Keating , Dokonalá vražda
- 1967 Nicolas Freeling , král deštivé země
- Ngaio Marsh , zabijácký delfín
- Dick Francis , šance proti
- Donald E. Westlake , Rušné tělo
- 1968 Donald E. Westlake , Bůh ochraňuj značku
- George Baxt , přehlídka Cockeyed Creatures
- Dick Francis , Flying Finish
- Charlotte Armstrong , Citron v koši
- Ira Levin , Rosemary's Baby
- Charlotte Armstrong , The Gift Shop
- Peter Dickinson , Skleněné mravenčí hnízdo
- Dick Francis , Blood Sport
- Dorothy Salisbury Davis a Jerome Ross, God Speed the Night
- Heron Carvic , obrázek slečna Seeton
- Stanley Ellin , The Valentine Estate
70. léta 20. století
- 1970 Dick Francis , propadá
- Chester Himes , Slepý muž s pistolí
- Shaun Herron, Miro
- Peter Dickinson , The Old English Peep Show
- Emma Lathen , Když v Řecku
- Dorothy Salisbury Davis , Kam jdou temné ulice
- 1971 Maj Sjöwall & Per Wahlöö , The Laughing Policeman
- Pat Stadley, podzim lovce
- Margaret Millar , Beyond this Point Are Monsters
- Patricia Moyes , Mnoho smrtelných výnosů
- Donald E. Westlake , The Hot Rock
- Shaun Herron, Pes a Liška a Harper
- 1972 Frederick Forsyth , Den šakala
- PD James , Plášť pro slavíka
- GF Newmane , pane, ty parchante
- Tony Hillerman , Moucha na zdi
- Arthur Wise, kdo zabil Enocha Powella?
- 1973 Warren Kiefer , The Lingala Code
- Martin Cruz Smith , zpěv pro Cikána
- John Ball , Five Pieces of Jade
- Hugh C. Rae , Střelecká galerie
- Ngaio Marsh , svázaný v pozlátku
- Francis Clifford , Amigo, Amigo
- PD James , nevhodná práce pro ženu
- Jean Stubbsová , milá Lauro
- Victor Canning , Rainbird Pattern
- 1975 Jon Cleary , Peterův Pence
- Francis Clifford , Goodbye and Amen
- Andrew Garve , The Lester Affair
- Malcolm Bosse , Muž, který miloval zoologické zahrady
- Paul Erdman , Stříbrní medvědi
- 1976 Brian Garfield , Chmel
- Gerald Seymour , Harryho hra
- Maggie Rennert, operace Alcestic
- Marvin Albert , The Gargoyle Conspiracy
- Ross Thomas , The Money Harvest
- 1977 Robert B. Parker , Země zaslíbená
- Richard Neely, Šílenství srdce
- Thomas Gifford , The Cavanaugh Quest
- Gerald Seymour , The Glory Boys
- Trevanian , Hlavní
- 1978 William H. Hallahan , Chyť mě: Zabij mě
- 1979 Ken Follett , Oko jehly
- Ruth Rendell , Spící život
- Tony Hillerman , poslouchající žena
- Jack S. Scott, Mělký hrob
- John Godey , Had
80. léta 20. století
- 1980 Arthur Maling , The Rheingold Route
- CP Snow , kabát laku
- Robert Barnard , Smrt spisovatele tajemství
- Frank Parrish , Požár v ječmeni
- Ruth Rendell , Make Death Love Me
- 1981 Dick Francis , Whip Hand
- BM Gill , Death Drop
- Robert Barnard , Smrt literární vdovy
- AJ Quinnell , Muž v ohni
- Reginald Hill , manželka špiona
- 1982 William Bayer , Peregrine
- Patrick McGinley , Bogmail
- Robert Barnard , Smrt v chladném klimatu
- Liza Cody , Dupe
- Robert Littell , Amatér
- Ted Allbeury , Druhá strana ticha
- 1983 Rick Boyer , Billingsgate Shoal
- Lawrence Block , osm milionů způsobů, jak zemřít
- Donald E. Westlake , Kahawa
- Elmore Leonard , rozdělené obrázky
- Seymour Shubin, kapitán
- 1984 Elmore Leonard , La Brava
- 1985 Ross Thomas , Briarpatch
- 1986 LR Wright , Podezřelý
- 1987 Barbara Vine , A Dark-Adapted Eye
- 1988 Aaron Elkins , Old Bones
- 1989 Stuart M. Kaminsky , Studený východ slunce
90. léta 20. století
- 1990 James Lee Burke , Black Cherry Blues
- 1991 Julie Smith , New Orleans Mourning
- 1992 Lawrence Block , Tanec na jatkách
- 1993 Margaret Maron , Bootleggerova dcera
- 1994 Minette Walters , Sochařka
- 1995 Mary Willis Walker , The Red Scream
- 1996 Dick Francis , pojď ke smutku
- 1997 Thomas H. Cook , The Chatham School Affair
- 1998 James Lee Burke , Cimarron Rose
- 1999 Robert Clark , Vyznání pana Whitea
2000s
- 2000 Jan Burke , Bones
- 2001 Joe R. Lansdale , The Bottoms
- 2002 T. Jefferson Parker , Tichý Joe
- 2003 SJ Rozan , Zima a noc
- 2004 Ian Rankin , Muži vzkříšení
- 2005 T. Jefferson Parker , California Girl
- 2006 Jess Walter , Občan Vince
- 2007 Jason Goodwin , The Janissary Tree
- 2008 John Hart , Down River
- 2009 CJ Box , Blue Heaven
2010s
- 2010 John Hart , Poslední dítě
- 2011 Steve Hamilton , The Lock Artist
- 2012 Mo Hayder , Pryč
- 2013 Dennis Lehane , Live by Night
- 2014 William Kent Krueger , obyčejná milost
- 2015 Stephen King , pan Mercedes
- 2016 Lori Roy , nech mě zemřít v jeho stopách
- 2017 Noah Hawley , Před pádem
- 2018 Attica Locke , Bluebird, Bluebird
- 2019 Walter Mosley , Po řece do moře
2020
- 2020 Elly Griffiths , Cizí deníky
1972 vítězů
- Book Jacket: If You want to see your Wife Again by John Craig
Vítězové 2007
Kandidáti:
Vítězové 2008
Kandidáti:
Vítězové 2009
Kandidáti:
Vítězové 2010
Kandidáti:
- Nejlepší román: Poslední dítě od Johna Harta
- Nejlepší první román amerického autora: Ve stínu Gothamu od Stefanie Pintoff
- Nejlepší brožovaný originál: Body Blows od Marca Strange
- Nejlepší kriminalita: Columbine od Dave Cullena
- Nejlepší kritický/životopisný: Lineup: Největší světoví spisovatelé kriminality vyprávějí vnitřní příběh svých největších detektivů, editoval Otto Penzler
- Nejlepší povídka: „Amapola“ - Phoenix Noir od Luise Alberta Urrea
- Best Juvenile: Closed for the Season od Mary Downing Hahn
- Nejlepší mladý dospělý: Reality Check by Peter Abrahams
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „ Místo popravy “ od Patricka Harbinsona
Cenu Roberta L. Fishe Memorial Memorial Award předal „Dreadful Day“ - Alfred Hitchcock's Mystery Magazine od Dana Warthmana (Dell Magazines).
Vítězové 2011
Kandidáti:
Vítězové 2012
Kandidáti:
- Nejlepší román: Pryč od Mo Haydera
- Nejlepší první román: Bent Road od Lori Roy
- Nejlepší brožovaný originál: The Company Man od Roberta Jacksona Bennetta
- Crime of Best Fact: Destiny of the Republic: A Tale of Madness, Medicine and the Murder of a President od Candice Millard
- Nejlepší kritický/životopisný: On Conan Doyle; nebo Celé umění vyprávění od Michaela Dirdy
- Nejlepší povídka: „Muž, který sundal klobouk řidiči vlaku“ - Ellery Queen Mystery Magazine od Petera Turnbulla
- Nejlepší mladistvý: Icefall od Matthew J. Kirbyho
- Best Young Adult: The Silence of Murder od Dandi Daley Mackall
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „ Pilot “ - Homeland , Teleplay Alex Gansa, Howard Gordon & Gideon Raff
- Nejlepší hra: The Game's Afoot od Kena Ludwiga
- Robert L. Fish Memorial: „Dobrý obchodník“ - Ellery Queen Mystery Magazine od Davida Ingrama
- Mary Higgins Clark: Učení plavat od Sary J. Henry
- Velmistr: Martha Grimes
- Raven: M je pro Mystery Bookstore, San Mateo, CA / Molly Weston, Meritorious Mysteries
- Ellery Queen Award: Joe Meyers ze skupiny Connecticut Post/Hearst Media News Group
Vítězové 2013
Kandidáti:
- Nejlepší román: Live by Night od Dennise Lehaneho
- Nejlepší první román amerického autora: The Expats od Chrisa Pavoneho
- Nejlepší brožovaný originál: Poslední policista od Ben H. Winters
- Nejlepší zločin: Polnoc v Pekingu od Paula Frenche
- Nejlepší kritický/biografický: Vědecký Sherlock Holmes: Cracking the Case with Science and Forensics od Jamese O'Briena
- Nejlepší povídka: „ The Unremarkable Heart “ - Mystery Writers of America Presents: Vengeance od Karin Slaughter
- Nejlepší mladistvý: Rychlá oprava od Jacka D. Ferraiola
- Nejlepší mladý dospělý: Code Name Verity od Elizabeth Wein
- Teleplay pro nejlepší televizní epizodu: „ Skandál v Belgravii “ - Sherlock , teleplay od Stevena Moffata
- Robert L. Fish Memorial Award: „Když jsou s námi hotovi “ - Staten Island Noir od Patricia Smith
- Velmistr: Ken Follett a Margaret Maron
- Raven Awards: Oline Cogdill, Mysterious Galaxy Bookstore San Diego a Redondo Beach, CA
- Ellery Queen Award: Akashic Books
- Simon & Schuster-Mary Higgins Clark Award: The Other Woman od Hanka Phillippi Ryana
Vítězové 2014
Kandidáti:
- Nejlepší román: Obyčejná milost od Williama Kenta Kruegera
- Nejlepší první román amerického autora: Red Sparrow od Jasona Matthewse
- Nejlepší brožovaný originál: The Wicked Girls od Alex Marwood
- Kriminalita s nejlepším faktem: Hodina nebezpečí: Tajná zápletka vraždy Lincolna před občanskou válkou od Daniela Stashowera
- Nejlepší kritický/životopisný: Amerika je jinde: Noirská tradice ve věku spotřebitelské kultury od Erika Dussereho
- Nejlepší povídka: „ Caxtonská soukromá knihovna půjčování knih a depozitář knih “ - Bibliomysteries od Johna Connollyho
- Nejlepší mladistvý: One Came Home od Amy Timberlake
- Nejlepší mladý dospělý: Kečupová mračna od Annabel Pitcher
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „Episode 1“ - The Fall , teleplay by Allan Cubitt
- Robert L. Fish Memorial Award: "The Wentworth Letter" - Criminal Element's Malfeasance Occasional by Jeff Soloway
- Velmistr: Robert Crais a Carolyn Hart
- Raven Awards: Teta Agáta v Ann Arbor, Michigan
Vítězové 2015
Kandidáti:
- Nejlepší román: Mr. Mercedes od Stephena Kinga
- Nejlepší první román: Suché kosti v údolí od Toma Boumana
- Nejlepší brožovaný originál: The Secret History of Las Vegas od Chris Abani
- Nejlepší kriminalita: Tinseltown: Murder, Morphine a Madness at the Dawn of Hollywood od Williama J. Manna
- Nejlepší kritický/životopisný: Poe-Land: The Hallowed Haunts of Edgar Allan Poe od JW Ockera
- Nejlepší povídka: „Co děláš?“- Rogue od Gillian Flynn
- Nejlepší mladistvý: Greenglass House od Kate Milford
- Nejlepší mladý dospělý: Umění tajemství od Jamese Klise
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „Episode 1“ - Happy Valley od Sally Wainwright
- Robert L. Fish Memorial Award: „Getaway Girl“ - Ellery Queen's Mystery Magazine od Zoe Z. Bell
- Mary Higgins Clark Award: The Stranger You Know od Jane Casey
- Velmistr: Lois Duncan a James Ellroy
- Raven Award: Ruth a Jon Jordan, Crimespree Magazine a Kathryn Kennison, Magna Cum Murder
- Ellery Queen Award: Charles Ardai
2016 vítězové
Kandidáti:
- Nejlepší román: Nech mě zemřít v jeho stopách od Lori Roy
- Nejlepší první román: stoupenec od Viet Thanh Nguyen
- Nejlepší brožovaný originál: The Long and Faraway Gone od Lou Berney
- Kriminalita s nejlepším faktem: Whipping Boy: The Forty-Year Search for My Twelve-Old-Bully by Allen Kurzweil
- Nejlepší kritický/životopisný: Zlatý věk vraždy od Martina Edwards
- Nejlepší povídka: „ Obits “ - ze sbírky Bazar špatných snů od Stephena Kinga
- Nejlepší mladistvý: Zápatí Davis je pravděpodobně blázen od Susan Vaughtové
- Best Young Adult: A Madness So Diskrétní od Mindy McGinnis
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „Jemně se ženami“ - George Jemně od Petera Flanneryho
- Robert L. Fish Memorial Award: „Chung Ling Soo's Greatest Trick“ - Ellery Queen's Mystery Magazine od Russella W. Johnsona
- Cena Mary Higgins Clark: Little Pretty Things od Lori Rader-Day
- Velmistr: Walter Mosley
- Raven Award: Margaret Kinsman and Sisters in Crime
- Ellery Queen Award: Janet Rudolph
Vítězové 2017
Kandidáti:
- Nejlepší román: Před pádem od Noaha Hawleyho
- Nejlepší první román: Under the Harrow od Flynna Berryho
- Nejlepší brožovaný originál: Rain Dogs od Adriana McKintyho
- Nejlepší kriminalita: Zlý chlapec: Tajemství viktoriánského vraha dětí od Kate Summerscale
- Nejlepší kritický/životopisný: Shirley Jackson: Spíše strašidelný život od Ruth Franklinové
- Nejlepší povídka: „Podzim na Automatu“ - ze sbírky In Sunlight or in Shadow od Lawrence Block
- Nejlepší mladistvý: OCDaniel od Wesley Kinga
- Nejlepší mladý dospělý: Dívka v modrém plášti od Moniky Hesse
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „A Blade of Grass“ - Penny Dreadful od Johna Logana
- Robert L. Fish Memorial Award: „Pravda okamžiku“ - Ellery Queen's Mystery Magazine od E. Gabriela Florese
- Mary Higgins Clark Award: The Shattered Tree od Charlese Todda
- Velmistr: Max Allan Collins , Ellen Hart
- Raven Award: Dru Ann Love
- Ellery Queen Award: Neil Nyren
Vítězové 2018
Kandidáti:
- Nejlepší román: Bluebird, Bluebird od Attica Lockeho
- Nejlepší první román amerického autora: Jezdí na brokovnici od Jordana Harpera
- Nejlepší brožovaný originál: The Unseeing od Anny Mazzoly
- Nejlepší zločin: Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI od Davida Granna
- Nejlepší kritický/životopisný: Chester B. Himes: Životopis od Lawrence P. Jacksona
- Nejlepší povídka: „Jarní prázdniny“ od Johna Crowleyho
- Nejlepší mladistvý: Zmizel! od Jamese Pontiho
- Nejlepší mladý dospělý: Long Way Down od Jasona Reynoldse
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: „Somebody to Love“ - Fargo , Teleplay od Noaha Hawleye
- Robert L. Fish Memorial Award: „Královna tajemství“ od Lisy D. Gray
Vítězové 2019
Kandidáti:
- Nejlepší román: Po řece do moře od Waltera Mosleyho
- Nejlepší první román amerického autora: Bearskin od Jamese A. McLaughlina
- Nejlepší brožovaný originál: If I Die Tonight od Alison Gaylin
- Nejlepší kriminalita: Tinderbox: Nevyřčený příběh Up Stairs Lounge Fire and the Rise of Gay Liberation od Roberta W. Fieselera
- Nejlepší kritický/životopisný: Klasická americká kriminální fikce 20. let od Leslie S. Klinger
- Nejlepší povídka: „English 398: Fiction Workshop“ od Art Taylor
- Nejlepší mladistvý: Otherwood od Pete Hautmana
- Nejlepší mladý dospělý: Sadie od Courtney Summers
- Teleplay pro nejlepší televizní epizodu: „Ten , kdo všechno drží“ - The Romanoffs , Teleplay od Matthew Weinera a Donalda Johna
- Cena Roberta L. Fishe Memorial: „Jak zemře tentokrát?“ od Nancy Novick
Vítězové 2020
Vítězové:
- Nejlepší román: Cizí deníky od Elly Griffiths
- Nejlepší první román amerického autora: Miracle Creek od Angie Kim
- Nejlepší brožovaný originál: Hotel Neversink od Adama O'Fallona Price
- Kriminalita s nejlepším faktem: Méně lidí o nás ví: Tajemství zrady, rodinné tajemství a ukradená identita od Axtona Betze-Hamiltona
- Nejlepší kritický/životopisný: Hitchcock a cenzoři od Johna Billheimera
- Nejlepší povídka: „Jedna z těchto nocí“ od Livie Llewellyn z Cutting Edge: New Stories of Mystery and Crime by Writers
- Nejlepší mladistvý: Já a Sam-Sam zvládneme apokalypsu od Susan Vaughtové
- Nejlepší mladý dospělý: Lov na CatNet od Naomi Kritzer
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: Season 5, Episode 4 - Line of Duty od Jed Mercurio
- Robert L. Fish Memorial Award: „Probíhá nepokoje“, od Milwaukee Noir od Derricka Harriella
2021 vítězů
Vítězové:
- Nejlepší román: Djinn Patrol on the Purple Line od Deepa Anappara
- Nejlepší první román amerického autora: Podívejte se na nás od Caitlin Mullen
- Nejlepší Paperback Originál: Když je nikdo nesleduje by Alyssa Colem
- Kriminalita s nejlepším faktem: Smrt v blátě Lick: Země uhelného boje proti drogovým společnostem, které dodaly epidemii opioidů, Eric Eyre
- Nejlepší kritický/životopisný: Phantom Lady: hollywoodská producentka Joan Harrison, Zapomenutá žena za Hitchcockem od Christiny Lane
- Nejlepší povídka: „Prach, popel, let“ od Maaza Mengiste z Addis Ababa Noir
- Nejlepší mladistvý: Premeditated Myrtle od Elizabeth C. Bunce
- Best Young Adult: The Companion od Katie Alender
- Nejlepší televizní epizoda Teleplay: Episode 1, Photochemistry - Dead Still , napsal John Morton
- Robert L. Fish Memorial Award: „The Bite“ z Tampa Bay Noir od Colette Bancroft
Viz také
Reference
externí odkazy
- Mystery Writers of America
- Oficiální web Edgar Awards (včetně nominovaných)
- Ceny Edgara Allana Poea na IMDb