Evening Standard Theatre Awards - Evening Standard Theatre Awards
Evening Standard Theatre Awards | |
---|---|
Uděluje se za | Vynikající úspěchy v londýnském divadle |
Umístění | Londýn |
Země | Spojené království |
Předložený | Večerní standard |
Nejprve oceněn | 1955 |
Poslední ocenění | 2019 |
webová stránka | standard.co.uk/london-evening-standard-theatre-awards |
The Evening Standard Theatre Awards , založená v roce 1955, je nejstarším předáváním divadelních cen ve Velké Británii. Jsou uváděny každoročně za vynikající výsledky v londýnském divadle a jsou organizovány novinami Evening Standard . Jsou ekvivalentem West Endu k cenám Drama Desk Awards na Broadwayi .
Moderátorem večera je Evgeny Lebedev a spoluorganizátorkou Anna Wintour zůstávají oslavované divadelní ceny. Jedná se o první velké slavnostní předávání cen v kalendáři akcí každý rok a přitahuje celebrity z A-seznamu spolu s hybateli a třepačkami z divadelního světa.
Trofeje
Trofeje mají podobu modelované sošky, postavy představující drama , kterou navrhl Frank Dobson RA , bývalý profesor sochařství na Royal College of Art .
Kategorie
Tři z ocenění jsou uvedena ve jménech dřívějších významných osobností Evening Standard:
- Umělecký redaktor Sydney Edwards (který počal ceny a náhle zemřel v červenci 1979) pro kategorii Nejlepší ředitel.
- Redaktor Charles Wintour (který jako zástupce redaktora v roce 1955 zahájil ocenění po kývnutí majitele lorda Beaverbrooka ) za nejslibnějšího dramatika.
- Dlouho sloužící divadelní kritik Milton Shulman (několik let klíčový člen poroty) pro cenu Vynikající nováček.
V roce 2009 byla Zvláštní cena udělena jménem Evgeny Lebedev , výkonný ředitel Evening Standard .
V roce 1980, když si Shulman všiml prvního použití kategorie Zvláštní cena, poznamenal, že „V roce 1968 soudci usoudili, že dílo Alana Bennetta Forty Years On nevyhovuje ani kategorii hry, ani muzikálu. Ale protože se jim tolik líbilo, dal mu kýženou sošku Dobsona jako zvláštní cenu. Za čtvrt století, teprve v roce 1968, nebyl nikdo označen jako „slibný“, i když by se dalo myslet, že zvláštní cena Alana Bennetta byla rozumnou náhradou této kategorie. "
Proces zvláštních cen dosáhl svého vrcholu v roce 2004, kdy v 50. výročí byla kategorie použita k signalizaci vrcholů úspěchů Národního divadla (instituce), Harolda Pintera (dramatika) a Dame Judi Dench (performer) .
Cena Patricie Rothermere, která se uděluje každé dva roky v letech 1999 až 2005, ocenila ty, kteří mladým hercům poskytli vynikající podporu. Nechybělo ani tříleté stipendium pro studenta dramatu. Lady Rothermere je manželkou lorda Rothermera, předsedy Daily Mail a General Trust, bývalých majitelů Evening Standard.
Počínaje rokem 2007 byla cena za nejlepší muzikál přejmenována na Cenu Neda Sherrina , na památku baviče a vypravěče, po mnoho let vtipnou předností slavnostního ceremoniálu Evening Standard Awards.
Cena za nejlepší herečku je nyní pojmenována na počest Natashy Richardsonové , která zemřela po nehodě na lyžích v Quebecu v březnu 2009.
Slavnostní předávání cen
Slavnostní oběd 2007 Awards se konal v hotelu Savoy v Londýně dne 27. listopadu 2007. Hodnocení vítězů porotou je online.
Vítězové za rok 2008 byli slavnostně vyhlášeni v Královské opeře v Covent Garden dne 24. listopadu 2008. Hodnocení porotců je online.
Vítězové za rok 2009 byli slavnostně vyhlášeni, opět v Královské opeře, v pondělí 23. listopadu 2009. Hodnocení porotců je online.
Vítězové za rok 2010 byli vyhlášeni na slavnostním večerním ceremoniálu ve čtvrtek 28. listopadu 2010 v nově zrekonstruovaném hotelu Savoy .
Vítězové za rok 2011 byli slavnostně vyhlášeni v hotelu Savoy dne 20. listopadu 2011.
Vítězové za rok 2012 byli slavnostně vyhlášeni znovu v hotelu Savoy dne 25. listopadu 2012.
Vítězové za rok 2013 byli slavnostně vyhlášeni opět v hotelu Savoy dne 17. listopadu 2013.
Vítězové za rok 2014 byli vyhlášeni na ceremoniálu v londýnském Palladiu dne 30. listopadu 2014.
Vítězové za rok 2015 byli slavnostně vyhlášeni v divadle Old Vic dne 22. listopadu 2015.
Vítězové za rok 2016 byli slavnostně vyhlášeni znovu v divadle Old Vic 13. listopadu 2016.
Vítězové za rok 2017 byli vyhlášeni slavnostně v Divadle Royal Drury Lane dne 3. prosince 2017.
Vítězové za rok 2018 byli slavnostně vyhlášeni opět v Divadle Royal Drury Lane dne 18. listopadu 2018.
Vítězové pro rok 2019 byli slavnostně vyhlášeni v londýnském koloseu dne 24. listopadu 2019.
Ocenění podle roku
- 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010
- 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 - 2002 - 2001 - 2000
- 1999 - 1998 - 1997 - 1996 - 1995 - 1994 - 1993 - 1992 - 1991 - 1990
- 1989 - 1988 - 1987 - 1986 - 1985 - 1984 - 1983 - 1982 - 1981 - 1980
Vítězové 1955–2019
Nejlepší hra
- 2019: Sweat od Lynn Nottage
- 2018: dědičnost podle Matthew Lopez
- 2017: Převozník od Jez Butterwortha
- 2016: Harry Potter a Prokleté dítě od Jacka Thorna
- 2015: Zkurvysyn s kloboukem od Stephen Adly Guirgis
- 2014: The James Plays od Rona Munro
- 2013: Chimerica od Lucy Kirkwood
- 2012: Souhvězdí od Nick Payne
- 2011: One Man, Two Guvnors and The Heretic od Richarda Beana
- 2010: Clybourne Park od Bruce Norrise
- 2009: Jeruzalém od Jez Butterworth
- 2008: The Pitmen Painters od Lee Hall
- 2007: Mizející číslo od Simona McBurneyho a Complicite
- 2006: Rock 'n' Roll od Toma Stopparda
- 2005: Domovské místo od Briana Friela
- 2004: The History Boys od Alana Bennetta
- 2003: Demokracie od Michaela Frayna
- 2002: Číslo od Caryla Churchilla
- 2001: Far Side of the Moon od Roberta Lepage
- 2000: Modrá/oranžová od Joe Penhalla
- 1999: bez ocenění
- 1998: Kodaň od Michaela Frayna
- 1997: Vynález lásky od Toma Stopparda
- 1996: Stanley od Pam Gems
- 1995: Letnice by David Edgar
- 1994: Tři vysoké ženy od Edwarda Albee
- 1993: Arcadia od Toma Stopparda
- 1992: Andělé v Americe od Tony Kushner
- 1991: Tanec v Lughnase od Briana Friela
- 1990: Shadowlands adaptovaný Williamem Nicholsonem ze hry Překvapení radostí od Briana Sibleyho a Normana Stonea
- 1989: Ghetto od Yehoshua Sobola
- 1988: Aristokrati od Briana Friela
- 1987: Malá rodinná firma od Alana Ayckbourn
- 1986: Les Liaisons Dangereuses od Christophera Hamptona , převzato z románu Choderlos de Laclos
- 1985: Pravda od Howarda Brentona a Davida Hareho
- 1984: Dobrodinci od Michaela Frayna
- 1983: „Mistr Harold“ ... a chlapci od Athola Fugarda
- 1982: Skutečná věc od Toma Stopparda
- 1981: Passion od Petera Nicholse
- 1980: Dresser od Ronalda Harwooda
- 1979: Amadeus od Petera Shaffera
- 1978: Noc a den od Toma Stopparda
- 1977: Jen mezi námi Alan Ayckbourn
- 1976: Zbraně štěstí od Howarda Brentona
- 1975: V opačném případě Angažovaný by Simon Gray
- 1974: Normanské výboje Alan Ayckbourn
- 1973: sobota, neděle, pondělí od Eduarda De Filippa , upravili Keith Waterhouse a Willis Hall
- 1972: Propojky od Toma Stopparda
- 1971: Butley Simon Gray
- 1970: Home by David Storey
- 1969: Národní zdraví od Petera Nicholse
- 1968: Hotel v Amsterdamu od Johna Osborna
- 1967: Den smrti Joe Egga od Petera Nicholse
- 1966: Kořist od Joe Ortona
- 1965: Patriot for Me od Johna Osborna a The Killing of Sister George od Franka Marcuse (společné ocenění)
- 1964: Kdo se bojí Virginie Woolfové? od Edwarda Albee
- 1963: Chudý Bitos od Jean Anouilh , adaptovaný Lucienne Hill
- 1962: Kavkazský křídový kruh od Bertolta Brechta , přeložil John Holmstrom
- 1961: Becket od Jean Anouilh, upravil Lucienne Hill
- 1960: domovník by Harold Pinter
- 1959: The Long and the Short and the Tall od Willise Halla
- 1958: Kočka na rozpálené plechové střeše od Tennessee Williamse
- 1957: Léto sedmnácté panenky od Raye Lawlera
- 1956: Romanoff a Julie od Petera Ustinova
- 1955: Tygr před branami od Jean Giraudoux
Nejlepší ředitel
Také známá jako The Sydney Edwards Award za nejlepší režii z roku 1979. Přejmenována na Milton Shulman Award za nejlepší režii z roku 2014.
- 2019 - Robert Icke za Doktora a divokou kachnu
- 2018 - Marianne Elliott za společnost
- 2017 - Sam Mendes pro Převozník
- 2016 - John Malkovich za Good Canary
- 2015 - Robert Icke pro The Oresteia
- 2014 - Jeremy Herrin pro Wolf Hall a Bring Up The Bodies
- 2013 - Richard Eyre pro Ghosts
- 2012 - Nicholas Hytner pro Timona z Athén
- 2011 - Mike Leigh pro Grief
- 2010 - Howard Davies pro The White Guard a All My Sons
- 2009 - Rupert Goold pro Enron
- 2008 - Michael Grandage pro Ivanov a Othello a The Chalk Garden
- 2007 - Rupert Goold pro Macbeth
- 2006 - Marianne Elliott za pilíře komunity
- 2005 - Michael Grandage pro Don Carlos a Grand Hotel
- 2004 - Rufus Norris pro Festen
- 2003 - Polly Teale pro Poté, co paní Rochester
- 2002 - Sam Mendes pro strýce Váňu a Třináctou noc
- 2001 - Deborah Warner pro Medea
- 2000 - Howard Davies pro všechny mé syny
- 1999 - Trevor Nunn pro Summerfolk a Kupec benátský
- 1996 - Katie Mitchell za Fénické ženy
- 1995 - Matthew Warchus pro Volpone a Henry V.
- 1994 - Sean Mathias pro Les Parents straší a Design for Living
- 1993 - Terry Hands pro Tamburlaine The Great
- 1992 - Stephen Daldry pro inspektora volá
- 1991 - Trevor Nunn pro Timona z Athén
- 1990 - Richard Jones pro Into The Woods a The Illusion
- 1989 - Nicholas Hytner pro slečnu Saigon a ghetto
- 1988 - Deborah Warner pro Titus Andronicus
- 1987 - Peter Hall pro Antonia a Kleopatru
- 1986 - Nuria Espert za Dům Bernardy Alby
- 1985 - Bill Bryden za Tajemství
- 1984 - Christopher Morahan za Wild Honey
- 1983 - Jurij Lyubimov za zločin a trest
- 1982 - Richard Eyre pro kluky a panenky
- 1981 - Peter Hall pro The Oresteia
- 1980 - Trevor Nunn a John Caird za Život a dobrodružství Nicholase Nicklebyho
- 1979 - Trevor Nunn jednou za život (první ocenění v této kategorii)
Nejlepší herec
- 2019 - Andrew Scott za současný smích
- 2018 - Ralph Fiennes pro Antonyho a Kleopatru
- 2017 - Andrew Garfield za Anděly v Americe
- 2016 - Ralph Fiennes pro The Master Builder a Richard III
- 2015 - James McAvoy pro The Ruling Class
- 2014 - Tom Hiddleston pro Coriolanus
- 2013 - Adrian Lester a Rory Kinnear za Othella
- 2012 - Simon Russell Beale pro spolupracovníky
- 2011 - Benedict Cumberbatch a Jonny Lee Miller za Frankensteina
- 2010 - Rory Kinnear pro Hamleta a Míra pro míru
- 2009 - Mark Rylance pro Jeruzalém
- 2008 - Chiwetel Ejiofor pro Othella
- 2007 - Patrick Stewart pro Macbeth
- 2006 - Rufus Sewell pro Rock 'n' Roll
- 2005 - Simon Russell Beale za filantropa
- 2004 - Richard Griffiths pro The History Boys
- 2003 - Michael Sheen pro Caligula
- 2002 - Simon Russell Beale pro strýčka Váňu a Třináctou noc
- 2001 - Alex Jennings pro Zimní pohádku a Relaps
- 2000 - Simon Russell Beale pro Hamleta
- 1999 - Stephen Dillane za skutečnou věc
- 1998 - Kevin Spacey pro The Iceman Cometh
- 1997 - Ian Holm za krále Leara
- 1996 - Paul Scofield pro Johna Gabriela Borkmana
- 1995 - Michael Gambon pro Volpone
- 1994 - Tom Courtenay pro moskevské stanice
- 1993 - Ian Holm pro Moonlight
- 1992 - Nigel Hawthorne za Šílenství krále Jiřího III
- 1991 - John Wood pro King Lear
- 1990 - Richard Harris pro Jindřicha IV
- 1989 - Ian McKellen pro Othella
- 1988 - Eric Porter pro Kočku na rozpálené plechové střeše
- 1987 - Michael Gambon za Pohled z mostu
- 1986 - Albert Finney pro sirotky
- 1985 - Antony Sher pro Richarda III
- 1984 - Ian McKellen pro Coriolanus
- 1983 - Derek Jacobi za Mnoho povyku pro nic
- 1982 - Alec McCowen za Portage to San Cristobal of AH
- 1981 - Alan Howard pro dobro
- 1980 - Tom Courtenay pro The Dresser
- 1979 - Warren Mitchell za smrt prodavače
- 1978 - Alan Howard pro Coriolanus
- 1977 - Donald Sinden za krále Leara
- 1976 - Albert Finney pro Tamburlaine Velikého
- 1975 - John Gielgud pro zemi nikoho
- 1974 - John Wood pro travesties
- 1973 - Alec McCowen pro The Misanthrope
- 1972 - Laurence Olivier za Long Day's Journey Into Night
- 1971 - Alan Bates pro Butley
- 1970 - John Gielgud a Ralph Richardson pro domov
- 1969 - Nicol Williamson pro Hamleta
- 1968 - Alec McCowen za Hadriána VII
- 1967 - Laurence Olivier za Tanec smrti
- 1966 - Albert Finney za Blechu v uchu
- 1965 - Ian Holm za Henryho V.
- 1964 - Nicol Williamson za nepřípustné důkazy
- 1963 - Michael Redgrave pro strýce Váňu
- 1962 - Paul Scofield pro King Lear
- 1961 - Christopher Plummer pro Becket
- 1960 - Alec Guinness pro Rosse a Rex Harrison pro Platonova
- 1959 - Eric Porter pro Rosmersholm
- 1958 - Michael Redgrave pro Dotek slunce
- 1957 - Laurence Olivier pro The Entertainer
- 1956 - Paul Scofield za Sílu a slávu
- 1955 - Richard Burton pro Henryho V.
Nejlepší herečka
Od roku 2009 také známá jako Cena Natashy Richardsonové za nejlepší herečku
- 2019 - Maggie Smith pro německý život
- 2018 - Sophie Okonedo pro Antonyho a Kleopatru
- 2017 - Glenda Jackson pro King Lear
- 2016 - Billie Piper pro Yermu
- 2015 - Nicole Kidman pro fotografii 51
- 2014 - Gillian Anderson pro Tramvaj do stanice Desire
- 2013 - Helen Mirren pro The Audience
- 2012 - Hattie Morahan za dům panenek
- 2011 - Sheridan Smith pro Flare Path
- 2010 - Nancy Carroll pro After the Dance
- 2009 - Rachel Weisz pro Tramvaj do stanice Touha
- 2008 - Penelope Wilton a Margaret Tyzack za Chalk Garden
- 2007- Anne-Marie Duff pro Saint Joan
- 2006 - Kathleen Turner za film Kdo se bojí Virginie Woolfové?
- 2005 - Harriet Walter pro Mary Stuart
- 2004 - Victoria Hamilton pro Suddenly, Last Summer
- 2003 - Sandy McDade for Iron
- 2002 - Clare Higgins pro Vincenta v Brixtonu
- 2001 - Fiona Shaw pro Medea
- 2000 - Paola Dionisotti za Další než nejdál
- 1999 - Janie Dee pro komiksový potenciál
- 1998 - Sinéad Cusack pro Pannu Marii ze Sliga
- 1997 - Eileen Atkins za delikátní zůstatek
- 1996 - Diana Rigg za film Kdo se bojí Virginie Woolfové? a Matka Kuráž
- 1995 - Geraldine McEwan za Cestu světa
- 1994 - Maggie Smith za Tři vysoké ženy
- 1993 - Fiona Shaw pro Machinal
- 1992 - Diana Rigg pro Medea
- 1991 - Vanessa Redgrave pro Když tančila (Martin Sherman)
- 1990 - Josette Simon pro Po pádu
- 1989 - Felicity Kendal za mnoho povyku pro nic a Ivanov
- 1988 - Lindsay Duncan za Kočku na rozpálené plechové střeše
- 1987 - Judi Dench pro Antonyho a Kleopatru
- 1986 - Julia McKenzie za ženu v mysli
- 1985 - Vanessa Redgrave pro Racek
- 1984 - Maggie Smith za Cestu světa
- 1983 - Geraldine McEwan pro The Rivals
- 1982 - Judi Dench pro A Kind of Aljaška and the Importance of Being Earnest
- 1981 - Maggie Smith pro Virginii
- 1980 - Judi Dench pro Juno a Paycock a Frances de la Tour pro Duet pro jednoho
- 1979 - Vanessa Redgrave pro Dámu z moře
- 1978 - Kate Nelligan za Plenty
- 1977 - Alison Steadman pro Abigailinu stranu
- 1976 - Janet Suzman za Tři sestry
- 1975 - Dorothy Tutinová za měsíc v zemi
- 1974 - Claire Bloom pro Tramvaj do stanice Touha
- 1973 - Janet Suzman za Hello and Goodbye
- 1972 - Rachel Roberts pro Alpha Beta
- 1971 - Peggy Ashcroft pro The Loves of Viorne
- 1970 - Maggie Smith pro Heddu Gabler
- 1969 - Rosemary Harris pro Plaza Suite
- 1968 - Jill Bennettová pro současnost
- 1967 - Lila Kedrova pro The Cherry Orchard
- 1966 - Irene Worth za píseň A Twilight
- 1965 - Eileen Atkins za Zabití sestry George
- 1964 - Peggy Ashcroft za Války růží
- 1963 - Joan Plowright pro Saint Joan
- 1962 - Maggie Smith za Soukromé ucho a Veřejné oko
- 1961 - Vanessa Redgrave za Jak se vám líbí
- 1960 - Dorothy Tutin pro Večer tříkrálový
- 1959 - Flora Robson pro The Aspern Papers
- 1958- Gwen Ffrangcon-Davies na Long Day's Journey Into Night
- 1957 - Brenda De Banzie pro The Entertainer
- 1956 - Peggy Ashcroft pro Chalk Garden
- 1955 - Siobhán McKenna pro Saint Joan
Nejlepší muzikál
Přejmenována na Ned Sherrin Award za nejlepší muzikál v roce 2007
- 2019 - Evita
- 2018 - Hamilton
- 2017 - Bat Out of Hell: The Musical
- 2016 - Jesus Christ Superstar
- 2015 - Kinky Boots
- 2014 - The Scottsboro Boys
- 2013 - Vesele se valíme
- 2012 - Sweeney Todd
- 2011 - Matilda
- 2010 - Vášeň
- 2009 - Ahoj, Dolly!
- 2008 - Pouliční scéna
- 2007 - lak na vlasy
- 2006 - Caroline, nebo změna
- 2005 - Billy Elliot
- 2004 - Producenti
- 2003 - Jerry Springer: Opera
- 2002 - The Full Monty
- 2001 - Kiss Me, Kate (oživení)
- 2000 - The Car Man
- 1999 - Spend Spend Spend
- 1998 - Oklahoma!
- 1997 - Dáma ve tmě
- 1996 - Vášeň
- 1995 - Mack a Mabel
- 1994 - Bez ocenění
- 1993 - Město andělů
- 1992 - Polibek pavoučí ženy
- 1991 - Carmen Jones
- 1990 - Do lesa
- 1989 - slečna Saigon
- 1988 - Bez ocenění
- 1987 - hlouposti
- 1986 - Fantom opery
- 1985 - Are You Lonesome Tonight od Alana Bleasdale
- 1984 - 42. ulice
- 1983 - Malý obchod hrůz
- 1982 - Windy City od Dicka Vosburgha a Tonyho Macaulaye
- 1981 - Kočky
- 1980 - Sweeney Todd
- 1979 - Songbook od Monty Norman a Julian více
- 1978 - Annie
- 1977 - Elvis
- 1976 - A Chorus Line
- 1975 - Malá noční hudba
- 1974 - John, Paul, George, Ringo ... a Bert od Willyho Russella
- 1973 - The Rocky Horror Show
- 1972 - Potlesk
- 1971 - Bez ocenění
- 1970 - Bez ocenění
- 1969 - Sliby, sliby
- 1968 - Kabaret
- 1967 - Sladká charita
- 1966 - Funny Girl
- 1965 - Bez ocenění
- 1964 - Little Me
- 1963 - Ach, jaká krásná válka!
- 1962 - Bez ocenění
- 1961 - Za okrajem
- 1960 - Fings Ain't Wot They Used T'Be od Franka Normana a Lionela Barta
- 1959 - Make Me a Offer by Wolf Mankowitz , Monty Norman and David Heneker
- 1958 - West Side Story
- 1957 - Bez ocenění
- 1956 - kliky od Johna Cranka a Johna Addisona
- 1955 - Pyžamová hra
- Také v roce 1955 Salad Days dostal Cenu za nejpříjemnější show.
Nejlepší hudební výkon
- 2019- Anne-Marie Duff za Sladkou charitu
- 2018 - Rosalie Craig pro společnost
- 2017 - Amber Riley pro Dreamgirls
- 2016 - Glenn Close pro Sunset Boulevard
- 2015 - Imelda Staunton pro Gypsy: hudební bajka
- 2014 - žádná cena
- 2013 - Rosalie Craig za Světlou princeznu (první ocenění v této kategorii)
Nejlepší designér
- 2019 - Bunny Christie za Sen noci svatojánské
- 2018 - Miriam Buether pro The Jungle
- 2017 - Bunny Christie pro Heisenberg, Ink a The Red Barn
- 2016 - Gareth Fry a Pete Malkin za setkání
- 2015 - Anna Fleischle pro Hangmen
- 2014 - Es Devlin pro American Psycho
- 2013 - Bob Crowley pro lidi a publikum a jednou
- 2012 - Soutra Gilmour za nepřípustné důkazy a Antigona
- 2011 - Adam Cork pro Annu Christie a King Lear
- 2010 - Miriam Buether pro zemětřesení v Londýně a Sucker Punch
- 2009 - Mamoru Iriguchi za Mincemeat v Cordy House v Shoreditch
- 2008 - Neil Murray pro Brief Encounter
- 2007 - Rae Smith a loutková společnost Handspring pro War Horse
- 2006 - Timothy Bird (projekce) a David Farley (scéna a kostýmy) na neděli v parku s Georgem
- 2005 - Bob Crowley pro Mary Poppins
- 2004 - Ian MacNeil , Jean Kalman a Paul Arditti za Festen
- 2003 - Christopher Oram pro Caligula
- 2002 - Ian MacNeil pro plastelínu a číslo
- 2001 - Paul Brown pro Platonov a Bouře
- 2000 - Bunny Christie pro Baby Doll
- 1999 - Rob Howell pro Richarda III. , Troilla a Cressidu a Vassu
- 1998 - Richard Hoover za Ne o slavících (první cena v této kategorii)
Nejlepší komedie
- 2001 - Feelgood od Alistair Beaton
- 2000 - Kameny v kapse od Marie Jonesové
- 1999 - neuděleno
- 1998 - neuděleno
- 1997 - Blíže od Patricka Marbera
- 1996 - „Umění“ od Yasminy Rezy
- 1995 - Dealer's Choice od Patricka Marbera
- 1994 - My Night with Reg od Kevina Elyota
- 1993 - Jamais Vu od Ken Campbell
- 1992 - The Rise and Fall of Little Voice od Jima Cartwrighta
- 1991 - Kvetch od Stevena Berkoffa
- 1990 - Muž okamžiku od Alana Ayckbourn a Jeffreyho Bernarda je nemocný od Keith Waterhouse
- 1989 - Od nynějška ... od Alana Ayckbourn
- 1988 - Lettice and Lovage od Petera Shaffera
- 1987 - Vážné peníze od Caryla Churchilla
- 1986 - Měsíc neděle od Boba Larbeye
- 1985 - Sbor nesouhlasu Alan Ayckbourn
- 1984 - Stepping Out od Richard Harris
- 1983 - Příběhy z Hollywoodu od Christophera Hamptona
- 1982 - Zvuky pryč od Michael Frayn
- 1981 - Goose Pimples od Mike Leigh
- 1980 - Make and Break od Michaela Frayna
- 1979 - Den v Hollywoodu / Noc na Ukrajině od Dicka Vosburgha a Franka Lazara
- 1978- Gloo-Joo od Michaela Hastingsa
- 1977 - vojíni na přehlídce od Petera Nicholse
- 1976 - Myšlenky předsedy Alfa od Johnnyho Speighta
- 1975 - Abecední řád Michaela Frayna
- 1974 - Travesties od Toma Stopparda
- 1973 - Absurdní osoba Singular od Alana Ayckbourn
- 1972 - Veteráni od Charlese Wooda
- 1971 - Začínáme od Alana Bennetta
- 1970 - filantrop od Christophera Hamptona (první ocenění v této kategorii)
Nejkontroverznější hra
- 1955 - Čekání na Godota od Samuela Becketta (pouze ocenění v této kategorii)
Cena redaktora (v roce 2010 přejmenována na 'Shooting Star')
- 2019 - Ian McKellen
- 2018 - neuděleno
- 2017 - neuděleno
- 2016 - Divadlo Good Chance
- 2015 - Vanessa Redgraveová
- 2014- Kate Bush za její pozoruhodná divadelní comebacková živá vystoupení Before the Dawn
- 2013 - Kevin Spacey za přínos britskému divadlu
- 2012 - David Hare
- 2011 - neuděleno
- 2010 - Daniel Kaluuya za Sucker Punch
- 2009 - neuděleno
- 2008 - Royal Shakespeare Company za svůj epický cyklus historických her
- 2007 - neuděleno
- 2006 - Frost/Nixon (první cena v této kategorii)
Nejslibnější dramatik
Také známá jako cena Charlese Wintoura za nejslibnějšího dramatika
- 2019- Jasmine Lee-Jones za sedm metod zabití Kylie Jenner
- 2018 - Natasha Gordon pro Nine Night
- 2017- Branden Jacobs-Jenkins pro An Octoroon
- 2016 - Charlene James za Cuttin It
- 2015 - Molly Davies pro Boha žehnej dítěti
- 2014 - Beth Steel pro říši divů
- 2013- Rachel De-lahay pro Trasy
- 2012 - Lolita Chakrabarti za Red Velvet
- 2011 - Penelope Skinner pro The Village Bike
- 2010 - Anya Reiss pro Spur of the Moment
- 2009 - Alia Bano pro Shades
- 2008 - Tarell Alvin McCraney za V červené a hnědé vodě a The Brothers Size
- 2007 - Polly Stenham pro tuto tvář
- 2006 - Nina Raine pro Králíka
- 2005 - Nell Leyshon za Comfort Me With Apples
- 2004 - Bez ocenění
- 2003- Kwame Kwei-Armah pro Elmira's Kitchen
- 2002 - Vasilij Sigarev pro plastelínu
- 2001 - Roy Williams pro Clubland
- 2000 - Gary Mitchell za Sílu změny
- 1999 - Rebecca Gilman za The Glory of Living
- 1998 - Mark Ravenhill pro kabelku
- 1997 - Conor McPherson pro The Weir
- 1996 - Martin McDonagh za The Beauty Queen of Leenane
- 1995 - Jez Butterworth pro Mojo
- 1994 - Jonathan Harvey pro děti
- 1993 - Brad Fraser za Neznámé lidské ostatky a Simon Donald za Život věcí
- 1992 - Philip Ridley za Nejrychlejší hodiny ve vesmíru
- 1991 - Rona Munro za odvážné dívky
- 1990 - Clare McIntyre pro My Heart's a Suitcase
- 1989 - Stephen Jeffreys pro vážené přátele
- 1988 - Timberlake Wertenbaker pro dobro naší země
- 1987 - Stephen Bill za záclony
- 1986 - Frank McGuinness za Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme
- 1985 - Billy Hamon pro Grafters
- 1984 - Sharman MacDonald za Když jsem byla dívka, křičel jsem a křičel
- 1983 - Phil Young pro Crystal Clear
- 1982 - Terry Johnson za bezvýznamnost
- 1981 - Nell Dunn pro Steaming
- 1980 - Paul Kember za ne zcela Jeruzalém
- 1979 - Richard Harris pro Outside Edge a Victoria Wood pro talent
- 1978 - John Byrne za The Slab Boys a Brian Clark za čí život to vůbec je?
- 1977 - Mary O'Malley za Once a Catholic a James Robson za Factory Birds
- 1976 - Stewart Parker pro mluvčí
- 1975 - Stephen Poliakoff za Hitting Town
- 1974 - Mustapha Matura pro Play Mas
- 1973 - David Williamson pro The Removalists
- 1972 - Wilson John Haire pro Within Two Shadows
- 1971 - EA Whitehead pro The Foursoe
- 1970 - David Hare pro Slag a Heathcote Williams pro AC/DC
- 1969 - Peter Barnes za vládnoucí třídu
- 1968 - bez ocenění
- 1967 - Tom Stoppard pro Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtví a David Storey pro obnovu Arnolda Middletona
- 1966 - David Halliwell za Malcolma a jeho boj proti eunuchům
- 1965 - David Mercer pro Ride a Cock Horse
- 1964 - Bez ocenění
- 1963 - Charles Wood pro Cockade a James Saunders pro Příště vám budu zpívat
- 1962 - David Rudkin pro Afore Night Come
- 1961 - Gwyn Thomas pro The Keep (1962) a Henry Livings pro Stop It, kdokoli jste
- 1960 - JP Donleavy za pohádky z New Yorku
- 1959 - John Arden za Serjeant Musgrave's Dance a Arnold Wesker za Roots
- 1958 - Peter Shaffer za cvičení pěti prsty
- 1957 - Robert Bolt za Kvetoucí třešeň
- 1956 - John Osborne za Look Back in Anger
- 1955 - bez ocenění
Vynikající nováček
Také známá jako cena Miltona Shulmana za vynikající nováček
- Poznámka: Kategorie zanikla, ale je znovu stylizována jako Emerging Talent Award (viz níže)
- 2013 - Seth Numrich pro Sweet Bird of Youth
- 2012 - Matthew Tennyson za tichý hluk
- 2011 - Kyle Soller pro Faith Machine , Skleněný zvěřinec a vládní inspektor
- 2010 - Kate Bond a Morgan Lloyd za You Me Bum Bum Train
- 2009 - Lenny Henry pro Othella
- 2008 - Ella Smith pro Fat Pig
- 2007 - Stephen Wight za Dealer's Choice a Don Juan v Soho
- 2006 - Andrew Garfield za Krásnou věc ; Burn/Chatroom/Citizenship ; Zdrcující
- 2005 - Menier Chocolate Factory : David Babani a Danielle Tarento
- 2004 - Eddie Redmayne pro The Goat: aneb, Kdo je Sylvia?
- 2003 - Tom Hardy za krev a v Arábii Všichni bychom byli králi
- 2002 - Jake Gyllenhaal za This Is Our Youth
- 2001 - Rufus Norris pro Afore Night Come
- 2000 - Chiwetel Ejiofor pro modrou/oranžovou
- 1999 - Eve Best for Tis Pity She's a Whore (první ocenění v této kategorii)
Divadelní úspěch
- 1998 - Jonathan Kent a Ian McDiarmid z Divadla Almeida (pouze cena v této kategorii)
Cena Patricie Rothermere
- 2005 - Penelope Keith . A cena stipendia Hannah Croft
- 2003 - Richard Attenborough za výjimečnou podporu mladých herců. A cenu stipendia Elif Yesil
- 2001 - Prunella Scales . A stipendijní cena Cassandre Joseph
- 1999 - Simon Callow za vynikající služby divadlu. A stipendijní cena Martina Rea
- 1997- Judi Dench (Vynikající služby pro divadlo) a Mark Rice-Oxley (cena stipendia)
- 1993 - Matthew Rhys (stipendijní cena)
Zvláštní cena (daná jako Zvláštní cena Lebeděva v roce 2009)
- 2019 - Peter Brook
- 2018 - Cameron Mackintosh
- 2017 - neuděleno
- 2016 - Kenneth Branagh
- 2015 - Stephen Sondheim
- 2014 - Tom Stoppard
- 2013 - Andrew Lloyd Webber
- 2012 - Nicholas Hytner
- 2011 - Kristin Scott Thomas
- 2010 - Michael Gambon
- 2009 - Ian McKellen za přínos britskému divadlu
- 2008 - Kevin Spacey za uvedení nového života do Old Vic
- 2007 - Stephen Tompkins za inovativní divadelní architekturu
- 2006 - Tříkolkové divadlo za průkopnickou práci v politickém divadle
- 2005 - Divadlo Royal Court
- 2004 - Zvláštní cena 50. výročí: Harold Pinter (dramatik), Národní divadlo (instituce) a Dame Judi Dench (umělec)
- 2003- Max Stafford-Clark
- 2002 - Shakespearův glóbus
- 1998 - Nicole Kidman za The Blue Room
- 1989 - Stephen Sondheim
- 1988 - Národní divadlo 1963–1988: 25 let úspěchu
- 1984 - Graeae Theatre Company sdílení s The Theatre of Comedy Company
- 1982 - John Gielgud
- 1981 - The Royal Shakespeare Company
- 1980 - Sir Ralph Richardson
- 1979 - Zvláštní cena 25. výročí: Sir Peter Hall
- 1977 - Hampstead Theatre
- 1976 - Peggy Ashcroft
- 1975 - Ben Travers
- 1973 - Laurence Olivier
- 1972 - Peter Daubeny (Impresario a organizátor každoroční Světové divadelní sezóny , Divadlo Aldwych 1967–1973)
- 1968 - Alan Bennett za čtyřicet let (první ocenění v této kategorii)
Cena divadelní ikony
- 2013 - Maggie Smith
Zlatý racek moskevského uměleckého divadla
- 2012 - Judi Dench
- 2011 - Sir Tom Stoppard
- 2010 - Sir Peter Hall
Cena za divadlem
- 2014 - Tady leží láska
- 2013 - BBC Proms 2013
- 2012 - Danny Boyle a jeho týmy na slavnostním zahájení olympijských her v Londýně 2012
- 2011 - Pet Shop Boys a Javier de Frutos za Nejneuvěřitelnější věc
Rozvíjející se talent
- 2019 - Laurie Kynaston za Syna
- 2018 - Jamael Westman za Hamiltona
- 2017- Tom Glynn-Carney pro Převozník
- 2016 - Tyrone Huntley pro Jesus Christ Superstar
- 2015 - David Moorst za násilí a syna
- 2014 - Laura Jane Matthewson za souboj
- 2013 - Cush Jumbo pro Josephine a já
Cena za komedii
- 2013 - David Walliams za Sen noci svatojánské
Nejlepší obrození roku
- 2014 - Světlík
Viz také
- Ceny Laurence Oliviera
- Kritiky Circle Theatre Awards
- WhatsOnStageAwards
- The Offies (The Off West End Theatre Awards)
- Britské divadelní ceny
Zdroje
- Oslava: 25 let britského divadla . WH Allen Ltd , 1980. ISBN 0-491-02770-2 , pro ocenění 1955–1978
- Theatre Record a jeho výroční indexy, pro Awards 1981 k dnešnímu dni.