Seznam Aberdonianů - List of Aberdonians
Z mnoha pozoruhodných Aberdonians z Aberdeenu a Aberdeenshire ve Skotsku se British Open vyhrál golfista Paul Lawrie a hudebník Annie Lennox jsou nejznámější v moderní době. Aberdeen však produkoval mnoho dřívějších důležitých lidí, například Thomas Blake Glover , pomocná postava při založení Mitsubishi a Bertie Charles Forbes, který založil vydavatelské impérium Forbes .
Architektura a design
- Ninian Comper (1864–1960), architekt
- Bill Gibb (1943-1988), módní návrhář
- James Gibbs (1682–1754), architekt
- Archibald Simpson (1790–1847), architekt, zodpovědný za mnoho budov v Aberdeenu
- W. Douglas Simpson (1896–1968), architektonický vědec a archeolog
- John Smith (1781-1852), architekt
Ozbrojené síly
- David Baird (1757-1829), voják
- James Brooke (1884-1914), příjemce Viktoriina kříže
- Robert Grierson Combe (1880-1917), příjemce Viktoriina kříže
- John Cruickshank (narozený 1920), příjemce Viktoriina kříže
- Marion Patterson (narozený 1920), příjemce George medaile
- John Rennie (1920-1943), úřadující seržant, příjemce posmrtného George kříže za chrabrost při výcviku
- Archibald Bisset Smith (1878-1917), příjemce Viktoriina kříže
Umění a sochařství
- John Macdonald Aiken (1880–1961), malíř a výtvarník z barevného skla
- Johanna Basford (narozená 1983), ilustrátorka a textilní návrhářka
- Alexander Milne Calder (1846-1923), sochař
- Berthe des Clayes (1877–1968), výtvarník
- Gertrude des Clayes (1879–1949), portrétní malíř
- William Dyce (1806–1864), umělec
- George Jamesone (c. 1587-1644), první významný skotský umělec
- William Keith (1838-1911), krajinný umělec
- Jennifer Lee (narozený 1956), skotský keramický umělec
- Shona Macdonald , výtvarnice, profesorka University of Massachusetts Amherst
- Esther Blaikie MacKinnon (1885–1934), výtvarnice
- James McBey (1883-1959), umělec
- Alberto Morrocco (1917–1998), umělec a učitel
- Stephen Reid (1873–1948), ilustrátor a malíř
Podnikání
- William Black (1771–1866) , kanadský přepravce a obchodník
- Alexander Blackwell (c. 1700–1747), dobrodruh
- Thomas Blake Glover (1838–1911), obchodník s japonskou érou Bakumatsu a Meiji
- Robert Gordon (1668–1731), filantrop a obchodník
- Stewart Milne (narozený 1950), podnikatel a bývalý předseda FC Aberdeen
- George Smith (1806–1899), finančník
- Ian Wood , podnikatel
Literatura a žurnalistika
- Lord Byron (1788–1824), básník (vyrostl v Aberdeenu ve věku 2–10 let)
- Alexander Chalmers (1759–1834), spisovatel a redaktor
- Simon Farquhar (narozený 1972), spisovatel
- BC Forbes (1880–1954), novinář a zakladatel časopisu Forbes
- Lewis Grassic Gibbon (1901–1935), autor
- Richard Gordon (1960), moderátor BBC Radio Scotland
- John Imlah (1799–1846), básník
- Angus Konstam (narozený 1960), spisovatel a historik
- Iain Levison (narozený 1963), prozaik a novinář
- Lachlan Mackinnon (narozený 1956), básník a kritik
- David Masson (1822–1907), autor
- Arthur Butler Phillips Mee (1860-1926), novinář, historik a astronom
- Janet Milne Rae (1844–1933), prozaička a misionářka, narozená ve Willowbank
- Alexander Scott (1920–1989), básník v Braid Scotts a angličtině
- Nan Shepherd (1893–1981), spisovatel a básník
- Rachel Annand Taylor (1876-1960), básník a kritik
Hudba
- Connor Ball (narozený 1996), baskytarista The Vamp
- John Black (1967), hudební manažer
- Yvie Burnett (narozený 1963), operní pěvkyně, vokální trenér a televizní osobnost
- Ian Campbell (1933-2012), lidový hudebník
- Ronald Center (1913-1973), skladatel
- Finlay Dun (1795-1853), hudebník a sběratel skotských písní
- Mary Garden (1874–1967), operní pěvkyně
- Evelyn Glennie (1965), virtuózní perkusionistka
- Calvin Goldspink (narozený 1989), zpěvák a americký herec
- Jimmy Hastings (narozený 1938), rockový a jazzový instrumentalista
- Annie Lennox (narozený 1954), zpěvák
- Neil Mackie (narozený 1946), tenor a profesor Royal College of Music
- Alasdair MacLean (narozený 1974), zpěvák a skladatel
- Terry McDermott , zpěvák
- John McLeod (narozený 1934), skladatel
- Jimmy Murrison (narozený 1964), kytarista
- Pallas (1980 -současnost), progresivní rocková kapela
- Stanley Robertson (1940-2009), baladický zpěvák a vypravěč
- Seb Rochford , bubeník
- Emeli Sandé (narozený 1987), zpěvák
- The Shamen , skupina elektronické taneční hudby
- The Xcerts , band
Politika
- Richard Alexander (1934-2008), bývalý poslanec za Newark
- Sir John Anderson (1858-1915), guvernér osad Straits
- Sir John Arbuthnot, 1. baronet (1912–1992), politik
- Norman Baker , poslanec za Lewes a bývalý britský ministr vlády
- Peter Bevan-Baker (1962–), kanadský politik, současný vůdce Strany zelených PEI (od roku 2012), MLA (od roku 2015) a oficiální vůdce opozice na ostrově Prince Edwarda (od roku 2019)
- Kirsty Blackman , MP SNP pro Aberdeen North (od roku 2015)
- William Mortimer Clark (1836-1917), kanadský politik
- James Cran , bývalý poslanec za Beverley, PPS, Maastricht Rebel a Shadow zástupce vůdce Sněmovny
- Stuart Donaldson , poslanec SNP za West Aberdeenshire a Kincardine (od roku 2015)
- James Moir Ferres (1813-1870), horní kanadský politik a novinář
- Frank Findlay (1884-1945), novozélandský politik
- James Forrester (1937-2011), americký politik
- Sydney Gardner (1884–1965), australský politik
- Michael Gove (1967), konzervativní poslanec a kancléř vévodství Lancastera
- Rosemary Hall (1925-2011), skotský nacionalistický politik
- John Hope (1842-1926), tasmánský politik
- Joseph Hunter (1839-1935), kanadský politik a zeměměřič
- William Alexander Hunter (1844–1898), politik a právník
- James Hutchison (1859-1909), australský politik
- Sir William MacGregor (1846-1919), poručík-guvernér Britské Nové Guineje , nadporučík-guvernér Newfoundlandu a Labradoru a guvernér Queenslandu
- Callum McCaig , bývalý poslanec za Aberdeen South (od 2015-2017)
- Donald Melville (1829-1919), australský politik
- Alexander Mitchell (1817–1887), americký politik
- Robert Morrison, 1. baron Morrison (1881-1953), britský politik a parlamentní osobní tajemník
- John Paton (1886-1976), politik a britský poslanec
- William Bain Scarth (1837-1902), kanadský politik
- Sir Richard Shepherd , MP pro Aldridge-Brownhills
- Graham Simpson (žijící), konzervativní MSP
- Thomas Smith (1745–1809), americký politik
- Nicol Stephen, baron Stephen (narozený 1960), náměstek prvního ministra Skotska a vůdce skotských liberálních demokratů
- John Stevenson , MP pro Carlisle
- John Strachan , americký politik
- Ross Thomson (narozený 1987), politik a bývalý MSP , nyní konzervativní poslanec za Aberdeen South
- Eilidh Whiteford , poslanec SNP za Banffa a Buchana (od roku 2010)
- Dan Crenshaw , americký politik
Náboženství
- Oswald Chambers (1874–1917), seminarista
- Alexander Cruden (1699–1770), teolog
- Alexander Ewing (1814–1873), vedoucí sboru
- Rev.John Ferguson (1852-1925), presbyteriánský ministr a úřadující ředitel St Andrew's College na University of Sydney
- Alan Main (narozený 1936), ministr a moderátor skotské církve
- Rev.Scott Rennie (narozený 1972), ministr a teolog
- John Strachan (1778-1867), první anglikánský biskup z Toronta
- William Turner (1844-1914), římskokatolický biskup Galloway (1893-1914)
- Alexander Young (zemřel 1684), biskup z Edinburghu, poté z Rossu
Stipendium
- William Barclay (1546–1608), právník
- John Hill Burton (1809–1881), historiograf Royal
- Nora Griffith (1870-1937), egyptolog a konzervátor
- Gilbert Jack (c. 1578-1628), aristotelský filozof a polymath
- Michael Lynch (narozený 1946), historik
- George Croom Robertson (1842–1892), filozof
Věda a medicína
- Terence Cawthorne (1902–1970), ušní, nosní a krční chirurg, pasován na rytíře
- Sir Andrew Clark, 1. baronet (1826-1893), lékař a patolog
- Sir David Gill (1843-1914), astronom
- David Gregory (1659–1708), astronom
- James Gregory (1638–1675), astronom a matematik
- James Charles Inglis (1851-1911), stavební inženýr, pasován na rytíře
- Wilson Jameson (1885-1962), lékař
- John MacGillivray (1821–1867), přírodovědec
- William MacGillivray (1796–1852), přírodovědec a ornitolog
- Francis Masson (1741–1805), botanik
- Robert Morison (1620-1683), botanik a taxonom
Sportovní
- Russell Anderson (narozený 1978), fotbalista
- Tim Baillie (narozený 1979), slalomový kanoista a vítěz zlaté olympijské medaile 2012
- Ian Black , (narozený 1941), plavec
- George Buchan (narozený 1950), fotbalista
- Martin Buchan (narozený 1949), fotbalista
- David Carry ( * 1981), plavec a vítěz zlaté medaile Commonwealthu za rok 2006
- Neil Cochran (1965), plavec a vítěz olympijské bronzové medaile 1984
- Peter Craigmyle (1894 - c. 1980), fotbalový rozhodčí
- Warren Cummings ( * 1980), fotbalista
- Chris Cusiter (narozený 1982), hráč rugby
- Alex Dawson (narozený 1940), fotbalista
- Paul Dixon (narozený 1986), fotbalista
- Neil Fachie (narozený 1984), sportovec a vítěz zlaté paralympijské hry 2012
- James Angus Gillan (1885-1981), olympijský veslař
- John Hewitt (narozený 1963), fotbalista a střelec vítězného gólu v Poháru vítězů pohárů Evropy 1983
- Stuart Holden (narozený 1985), fotbalista, který hraje za USA
- Denis Law (narozený 1940), fotbalista
- Paul Lawrie (1969), golfista
- Graham Leggat (1934-2015), fotbalista a televizní moderátor
- Moray Low (narozený 1984), hráč rugby
- Ken Malcolm (1926-2006), fotbalista
- Shaun Maloney (narozený 1983), fotbalista (vyrostl v Aberdeenu)
- Bobby McDonald (narozený 1955), fotbalista
- Hannah Miley (narozená 1989), plavkyně a vítězka zlaté medaile Commonwealthu za rok 2010 (vychována v Aberdeenu)
- Willie Moir (1922-1988), fotbalista
- Bill Murray (1901-1961), fotbalista
- John Murray (1873-1916), hráč kriketu
- George Mutch (1912-2001), fotbalista a trenér
- Gavin Rae (narozený 1977), fotbalista
- Richie Ramsay (narozený 1983), golfista
- John Rattray (narozený 1978), skateboardista
- Andy Reid , fotbalista ve třicátých letech minulého století
- Robbie Renwick (narozený 1988), plavec a vítěz zlaté medaile Commonwealthu za rok 2010 (vyrostl v Aberdeenu)
- Barry Robson (narozený 1978), fotbalista
- Andrew Shinnie (narozený 1989), fotbalista
- Fred Smith (1926-2005), fotbalista
- Neil Simpson (narozený 1961), fotbalista (vyrostl v Aberdeenshire)
- Jason White (narozený 1978), rugbyový hráč (vyrostl v Aberdeenu)
Fáze a obrazovka
- John Henry Anderson (1814-1874), kouzelník
- William Devlin (1911–1987), divadelní, filmový a televizní herec
- James Donald (1917-1993), herec
- Tunji Kasim (žijící), herec
- Rose Leslie (narozená 1987), herečka
- Laurie Macmillan (1947-2001), hlasatel
- Laura Main , herečka
- Skotsko co? , komedie revue akt
- Michael Sheard (1938-2005), herec
- Jeff Stewart (narozený 1955), herec
- Annie Wallace , herečka
Ostatní
- John Watt Beattie (1859-1930), tasmánský fotograf
- William Dove Paterson (1860-1916), bavič, kameraman
- Leslie Benzies , producent videoher a prezident Rockstar North , tvůrci kriticky uznávané série Grand Theft Auto
- Tom Dalgliesh (narozený 1945), herní designér
- Juliet-Jane Horne (narozená 1984), modelka, Miss Scotland 2000
- George Washington Wilson (1823–1892), fotograf
- Mary Helen Young , (1883-1945), zdravotní sestra, francouzský odpor