Seznam spojeneckých lodí při japonské kapitulaci - List of Allied ships at the Japanese surrender
Tyto lodě spojeneckých námořních sil druhé světové války byly přítomny v Tokijském zálivu na Den vítězství nad Japonskem (2. září 1945), kdy byl na palubě bitevní lodi USS Missouri (BB-63) podepsán japonský nástroj kapitulace . Jedinými dvěma americkými plavidly přítomnými jak při útoku na Pearl Harbor, tak při kapitulaci Tokijského zálivu byly USS West Virginia a USS Detroit.
Bitevní lodě
- USS New Mexico (BB-40)
- USS Mississippi (BB-41)
- USS Idaho (BB-42)
- USS Colorado (BB-45)
- USS West Virginia (BB-48)
- USS Iowa (BB-61) (sesterská loď USS Missouri a vedoucí loď třídy )
- USS Missouri (BB-63) (Loď, na které byla podepsána kapitulace)
- USS South Dakota (BB-57)
- HMS vévoda z Yorku (17)
- HMS King George V (41)
Lehké letadlové lodě
Doprovodné nosiče
Těžké křižníky
- USS Boston (CA-69)
- USS Chicago (CA-136)
- USS Quincy (CA-71)
- USS Saint Paul (CA-73)
- HMAS Shropshire (73)
Lehké křižníky
- USS Detroit (CL-8)
- HMNZS Gambie (48)
- HMAS Hobart (I63)
- HMS Newfoundland (C59)
- USS Oakland (CL-95)
- USS Pasadena (CL-65)
- USS San Diego (CL-53)
- USS San Juan (CL-54)
- USS Springfield (CL-66)
- USS Wilkes-Barre (CL-103)
Ničitelé
- USS Ault (DD-698)
- HMS Barfleur (D80)
- USS Benham (DD-796)
- USS Blue (DD-744)
- USS Buchanan (DD-484)
- USS Caperton (DD-650)
- USS Charles F. Hughes (DD-428)
- USS Clarence K.Bronson (DD-668)
- USS Cogswell (DD-651)
- USS Colahan (DD-658)
- USS Cotten (DD-669)
- USS Cushing (DD-797)
- USS De Haven (DD-727)
- USS Dortch (DD-670)
- USS Frank Knox (DD-742)
- USS Gatling (DD-671)
- USS Halsey Powell (DD-686)
- USS Healy (DD-672)
- USS Hilary P. Jones (DD-427)
- USS Ingersoll (DD-652)
- USS Kalk (DD-611)
- USS Knapp (DD-653)
- USS Lansdowne (DD-486)
- USS Lardner (DD-487)
- USS Madison (DD-425)
- USS Mayo (DD-422)
- HMAS Napier (G97)
- HMAS Nizam (G38)
- USS Nicholas (DD-449)
- USS Perkins (DD-877)
- Kvalita HMS (G62)
- USS Robert K. Huntington (DD-781)
- USS Southerland (DD-743)
- USS Stockham (DD-683)
- HMS zubní kámen (F43)
- USS Taylor (DD-468)
- HMS Teazer (R23)
- HMS Tenacious (R45)
- HMS Terpsichore (R33)
- USS Twining (DD-540)
- USS Uhlmann (DD-687)
- USS Wadleigh (DD-689)
- HMS sázka (R98)
- USS Waldron (DD-699)
- USS Wallace L. Lind (DD-703)
- HMAS Warramunga ( I44 )
- USS Wedderburn (DD-684)
- HMS Whelp (R37)
- HMS Wizard (R72)
- USS Wren (DD-568)
- USS Yarnall (DD-541)
Doprovod torpédoborců
- USS Goss (DE-444)
- USS Kendall C. Campbell (DE-443)
- USS Lyman (DE-302)
- USS Major (DE-796)
- USS Roberts (DE-749)
- USS Ulvert M. Moore (DE-442)
- USS Waterman (DE-740)
- USS Weaver (DE-741)
- USS William Seiverling (DE-441)
- USS Charles Lawrence (DE-53)
Fregaty
Sloops
Lehké minové vrstvy
Vysokorychlostní minolovky
- USS Ellyson (DMS-19)
- USS Fitch (DMS-25)
- USS Gherardi (DMS-30)
- USS Hambleton (DMS-20)
- USS Hopkins (DMS-13)
- USS Jeffers (DMS-27)
- USS Macomb (DMS-23)
Ponorky
- USS Archerfish (SS-311)
- USS Cavalla (SS-244)
- USS Gato (SS-212)
- USS Haddo (SS-255)
- USS štikozubec (SS-256)
- USS Muskallunge (SS-262)
- USS Pilotfish (SS-386)
- USS Razorback (SS-394)
- USS Runner (SS-476)
- USS Sea Cat (SS-399)
- USS Segundo (SS-398)
- USS Tigrone (SS-419)
Lovci ponorek
Motorové dělové čluny
Hledače min
- HMAS Ballarat (J184)
- HMAS Cessnock (J175)
- HMAS Ipswich (J186)
- USS Bažant (AM-61)
- HMAS Pirie (J189)
- USS Pochard (AM-375)
- USS Revenge (AM-110)
- USS Token (AM-126)
- USS Tumult (AM-127)
Motorové minolovky
Číslované lodě pojmenované a překlasifikované v roce 1947
- USS YMS-177
- USS YMS-268
- USS YMS-276
- USS YMS-343
- USS YMS-362
- USS YMS-371
- USS YMS-390
- USS YMS-415
- USS YMS-426
- USS YMS-441
- USS YMS-461
- USS YMS-467
Pomocní minolovníci
Vlajkové lodě obojživelné síly
Vysokorychlostní přepravy
- USS Barr (APD-39)
- USS Begor (APD 127)
- USS Burke (APD-65)
- USS Gosselin (APD-126)
- USS Hollis (APD-86)
- USS Horace A. Bass (APD-124)
- USS John Q. Roberts (APD-94)
- USS Pavlic (APD-70)
- USS Reeves (APD-52)
- USS Runels (APD-85)
- USS Sims (APD-50)
- USS Wantuck (APD-125)
- USS William J. Pattison (APD-104)
Přistávací tankové lodě
- USS LST-567
- USS LST-648
- USS LST-707
- USS LST-717
- USS LST-718
- USS LST-789
- USS LST-846
- USS LST-1083
- USS LST-1139
Přistát na přistávací lodě
Pěchotní vyloďovací plavidlo
- USS LCI (L) -438
- USS LCI (L) -441
- USS LCI (L) -450
- USS LCI (L) -457
- USS LCI (L) -458
- USS LCI (L) -469
- USS LCI (L) -726
- USS LCI (L) -752
- USS LCI (L) -798
Středně přistávající lodě
- USS LSM-13
- USS LSM-15
- USS LSM-71
- USS LSM-101
- USS LSM-208
- USS LSM-252
- USS LSM-284
- USS LSM-290
- USS LSM-362
- USS LSM-368
- USS LSM-371
- USS LSM-419
- USS LSM-488
- USS LSM-180?
Přistávací lodě vozidel
Útočné transporty
- USS Bosque (APA-135)
- USS Botetourt (APA-136)
- USS Briscoe (APA-65)
- USS Cecil (APA-96)
- USS Clearfield (APA-142)
- USS Cullman (APA-78)
- USS Darke (APA-159)
- USS Dauphin (APA-97)
- USS Deuel (APA-160)
- USS Dickens (APA-161)
- USS Hansford (APA-106)
- USS Highlands (APA-119)
- USS Lavaca (APA-180)
- USS Lenawee (APA-195)
- USS Mellette (APA-156)
- USS Missoula (APA-211)
- USS Rutland (APA-192)
- USS St. Mary's (APA-126)
- USS Sherburne (APA-205)
- USS Sheridan (APA-51)
- USS Talladega (APA-208)
Doprava
Zaútočte na nákladní lodě
- USS Libra (AKA-12)
- USS Medea (AKA-31)
- USS Pamina (AKA-34)
- USS Sirona (AKA-43)
- USS Skagit (AKA-105)
- USS Todd (AKA-71)
- USS Tolland (AKA-64)
- USS Whiteside (AKA-90)
- USS Yancey (AKA-93)
Nákladní lodě
Civilní nákladní lodě (Spojené státy)
Loď vydává obchody
Opravná loď
Opravářská loď vyloďovacích plavidel
Oilers
- USS Chiwawa (AO-68)
- USS Mascoma (AO-83)
- USS Neches (AO-47)
- USS Niobrara (AO-72)
- USS Tamalpais (AO-96)
- USS Mattaponi (AO-41)
Civilní olejáři (Britové)
- Carelia
- Město Dieppe
- Dingledale
- Fort Wrangell
- Wave King
Benzinový tanker
Nabídka torpédoborců
Nemocniční lodě
- USS Rescue (AH-18)
- USS Benevolence (AH-13)
- USAHS Marigold (americká armáda)
- HNLMS Tjitjalengka (holandsky)
Nabídky hydroplánů
Výběrová řízení na malé hydroplány
Ponorkové výběrové řízení
Ponorná záchranná loď
Tahače oceánů flotily
Pomocný remorkér oceánu
Poznámky pod čarou
- ^ Uveden v původním zdroji jako přítomen, ale válečný deník lodi říká, že byla na moři s nosnou silou jižně od Japonska
- ^ Špalda Buchanon v původním zdroji
- ^ USS Hughes (DD-410) je v oficiální zprávě uveden jako přítomen ke kapitulaci, ale podle palubního protokolu lodiv té doběpřekračoval mezinárodní datovou linii na cestě do Japonska . Toho rána zametala minajiná loď, USS Charles F. Hughes (DD-428) . V 10:27 loď minula Ashika Light . V 10:30 válka skončila. V 10:44 se loď připravila na vstup do přístavu a zakotvila ve 12:21 v Tokijském zálivu .
- ^ Lansdowne byl uveden jako DD-468 v původním zdroji. Nechyběl ani USS Taylor (DD-468).
- ^ Špalda Yarnell v původním zdroji
- ^ USS Woodcock (ATO-145) je uveden ve zprávě, ale tato loď strávila druhou světovou válku ve středo a jihoamerických vodách.
- ^ Ballarat je v původním zdroji uveden jako K.34.
- ^ Osobní účet Hyrum Richard Willis, střelec kamarád LST-707
- ^ Uvedeno v původním zdroji jako přítomen, ale válečný deník lodi říká, že byla v Buckner Bay na Okinawě
- ^ Uvedeno v historii USS Mattaponi zveřejněno na (www.mattaponi.tripod.com/history.html)
Reference
- Zdroj: Vrchní velitel, americké tichomořské loďstvo a oblasti Tichého oceánu (CINCPAC/CINCPOA) A16-3/FF12 Sériové číslo 0395, 11. února 1946: „Zpráva o kapitulaci a okupaci Japonska“.
- Námořní historické centrum USA - Spojenecké lodě přítomné v Tokijském zálivu během ceremoniálu kapitulace, 2. září 1945