Seznam kosmonautů - List of cosmonauts
Toto je seznam kosmonautů, kteří se zúčastnili misí sovětského vesmírného programu a Ruské federální vesmírné agentury , včetně etnických Rusů a lidí z jiných etnik.
Sovětští a ruští kosmonauti narození mimo Rusko jsou označeni hvězdičkou a jejich místo narození je uvedeno v dalším seznamu .
Úplný seznam ruských a sovětských kosmonautů na Wikipedii najdete v kategorii: ruští kosmonauti
Na sovětsko -ruském programu letěly čtyři kosmonautky: Valentina Těrešková, Svetlana Savitská, Jelena Kondáková a Jelena Serová.
Ruští a sovětští kosmonauti
A
- Viktor Mikhaylovich Afanasyev - Sojuz TM-11 , Sojuz TM-18 , Sojuz TM-29 , Sojuz TM-33 / 32
- Vladimir Aksyonov - Sojuz 22 , Sojuz T-2
- Aleksandr Pavlovič Aleksandrov - Sojuz T-9 , Sojuz TM-3
- Ivan Anikeyev (1933–1992) - vyloučen z programu Vostok; žádné lety.
- Anatoly Artsebarsky * -Sojuz TM-12
- Yuri Artyukhin (1930–1998) - Sojuz 14
- Oleg Atkov - Sojuz T-10 / 11
- Toktar Aubakirov * -Sojuz TM-13 / 12
- Sergej Avdějev - Sojuz TM-15 , Sojuz TM-22
B
- Aleksandr Balandin - Sojuz TM-9
- Jurij Baturin - Sojuz TM-28 / 27 , Sojuz TM-32 / 31
- Pavel Beljajev (1925–1970) - Voskhod 2
- Georgi Beregovoi * (1921–1995) - Sojuz 3
- Anatoly Berezovoy (1942–2014)-Sojuz T-5 / 7
- Valentin Bondarenko (1937–1961) - žádné lety.
- Andrei Borisenko - Sojuz TMA-21
- Nikolai Budarin - STS-71 / Sojuz TM-21 , Sojuz TM-27 , STS-113 / Sojuz TMA-1
- Valery Bykovsky - (1934-2019) - Vostok 5 , Soyuz 22 , Sojuz 31 / 29
D
- Vladimir Dezhurov - Sojuz TM-21 / STS-71
- Georgy Dobrovolsky * (1928-1971), zemřel na reentry. - Sojuz 11
- Lev Dyomin (1926-1998) - Sojuz 15
- Vladimir Džanibekov * - Sojuz 27 / 26 , Soyuz 39 , Sojuz T-12 , Sojuz T-13
F
- Konstantin Feoktistov (1926-2009) - Voskhod 1
- Valentin Filatyev (1930–1990) - vyloučen z programu Vostok; žádné lety.
- Anatolij Filipčenko - Sojuz 7 , Sojuz 16
G
- Yuri Gagarin (1934–1968), první člověk ve vesmíru. - Vostok 1
- Jurij Gidzenko * -Sojuz TM-22 , Sojuz TM-31 / STS-102 , Sojuz TM-34 / Sojuz TM-33
- Jurij Glazkov (1939-2008) - Sojuz 24
- Viktor Gorbatko - Soyuz 7 , Soyuz 24 , Sojuz 37 / 36
- Georgi Grečko (1931-2017) - Soyuz 17 , Sojuz 26 / 27 , Sojuz T-14 / 13
- Aleksei Gubarev - Sojuz 17 , Sojuz 28
Já
- Alexandr Ivančenkov - Sojuz 29 / 31 , Sojuz T-6 ,
- Anatoli Ivanishin - Sojuz TMA-22 , Sojuz MS-01 , Sojuz MS-16 ,
K
- Aleksandr Kaleri * -Sojuz TM-14 , Sojuz TM-24 , Sojuz TM-30 , Sojuz TMA-3 , Sojuz TMA-01M
- Jevgenij Chrunov (1933-2000) - Sojuz 5 / 4
- Leonid Kizim * (1941–2010)-Sojuz T-3 , Sojuz T-10 / 11 , Sojuz T-15
- Petr Klimuk * - Sojuz 13 , Sojuz 18 , Sojuz 30
- Vladimir Komarov (1927-1967), zemřel na reentry. - Voskhod 1 , Sojuz 1
- Jelena V. Kondáková - Sojuz TM-20 / STS-84
- Dmitri Kondratyev - Sojuz TMA-20
- Oleg Kononenko * -Sojuz TMA-12 , Sojuz TMA-03M , Sojuz TMA-17M
- Michail Kornijenko - Sojuz TMA-18 , Sojuz TMA-16M
- Valery Korzun - Sojuz TM-24 , STS-111 / 113
- Oleg Kotov * -Sojuz TMA-10 , Sojuz TMA-17 , Sojuz TMA-10M
- Vladimir Kovaljonok * - Soyuz 25 , Sojuz 29 / 31 , Sojuz T-4
- Konstantin Kozeyev - Sojuz TM-33 / 32
- Sergej Krikalev - Sojuz TM-7 , Sojuz TM-12 / Sojuz TM-13 , STS-60 , STS-88 , Sojuz TM-31 / STS-102 , Sojuz TMA-6
- Valeri Kubasov - Soyuz 6 , Soyuz 19 , Sojuz 36 / 35
L
- Aleksandr Laveykin - Sojuz TM-2
- Vasili Lazarev (1928–1990) - Sojuz 12 , Sojuz 18a
- Aleksandr Lazutkin - Sojuz TM-25
- Valentin Lebedev - Sojuz 13 , Sojuz T-5 / 7
- Alexej Leonov (1934–2019) - Voskhod 2 (první procházka vesmírem), Sojuz 19
- Anatoli Levchenko * (1941–1988)-Sojuz TM-4 / 3
- Yuri Lonchakov * -STS-100 , Sojuz TMA-1 / TM-34 , Sojuz TMA-13
- Vladimir Ljachov * - Sojuz 32 / 34 , Sojuz T-9 , Sojuz TM-6 / 5
M
- Oleg Makarov (1933-2003) - Soyuz 12 , Soyuz 18a , Sojuz 27 / 26 , Sojuz T-3
- Yuri Malenchenko * -Sojuz TM-19 , STS-106 , Sojuz TMA-2 , Sojuz TMA-11 , Sojuz TMA-05M , Sojuz TMA-19M ,
- Yury Malyshev (1941–1999)-Sojuz T-2 , Sojuz T-11 / 10
- Gennadi Manakov - Sojuz TM-10 , Sojuz TM-16
- Musa Manarov * -Sojuz TM-4 / 6 , Sojuz TM-11
- Alexander Misurkin - Sojuz TMA-08M
- Boris Morukov (1950–2015)-STS -106
- Talgat Musabayev * -Sojuz TM-19 , Sojuz TM-27 , Sojuz TM-32 / 31
N.
- Grigori Nelyubov (1934–1966) - vyloučen z programu Vostok, žádné lety.
- Andriyan Nikolajev (1929-2004) - Vostok 3 , Sojuz 9
- Oleg Novitski * -Sojuz TMA-06M
Ó
P
- Gennady Padalka - Sojuz TM-28 , Sojuz TMA-4 , Sojuz TMA-14 , Sojuz TMA-04M , Sojuz TMA-16M
- Viktor Patsayev * (1933-1971), zemřel na reentry. - Sojuz 11
- Aleksandr Poleshchuk - Sojuz TM-16
- Valeri Polyakov - Sojuz TM-6 / 7 , Sojuz TM-18 / 20
- Leonid Popov * - Sojuz 35 / 37 , Soyuz 40 , Sojuz T-7 / 5
- Pavel Popovich * (1930–2009) - Vostok 4 , Sojuz 14
R.
- Sergej Revin - Sojuz TMA-04M
- Roman Romanenko - Sojuz TMA-15 , Sojuz TMA-07M
- Yuri Romanenko - Sojuz 26 / 27 , Soyuz 38 , Sojuz TM-2 / 3
- Valery Rozhdestvensky - Sojuz 23
- Nikolai Rukavishnikov (1932-2002) - Sojuz 10 , Sojuz 16 , Sojuz 33
- Sergej Ryazanski - Sojuz TMA-10M
- Valerij Rjumin - Soyuz 25 , Sojuz 32 / 34 , Sojuz 35 / 37 , STS-91
S
- Aleksandr Samokutyayev - Sojuz TMA-21 , Sojuz TMA-14M
- Gennadi Sarafanov (1942-2005) - Sojuz 15
- Viktor Savinykh - Sojuz T-4 , Sojuz T-13 / 14 , Sojuz TM-3 ,
- Svetlana Savitskaya - Sojuz T-7 / 5 , Sojuz T-12
- Aleksandr Serebrov (1944–2013)-Sojuz T-7 / 5 , Sojuz T-8 , Sojuz TM-8 , Sojuz TM-17
- Yelena Serova - Sojuz TMA-14M
- Vitali Sevastyanov (1935–2010) - Sojuz 9 , Sojuz 18
- Yuri Shargin - Sojuz TMA-5 / 4
- Salizhan Sharipov * -STS -89 , Sojuz TMA-5
- Vladimir Shatalov * - Sojuz 4 , Sojuz 8 , Sojuz 10
- Anton Shkaplerov - Sojuz TMA-22 , Sojuz TMA-15M
- Georgi Shonin * (1935–1997) - Sojuz 6
- Oleg Skripochka - Sojuz TMA-01M
- Aleksandr Skvortsov - Sojuz TMA-18
- Anatoly Solovyev * -Sojuz TM-5 / 4 , Sojuz TM-9 , Sojuz TM-15 , STS-71 / Sojuz TM-21 , Sojuz TM-26
- Vladimír Solovjov - Sojuz T-10 / 11 , Sojuz T-15
- Gennadi Strekalov (1940–2004) -Sojuz T-3 , Sojuz T-8 , Sojuz T-11 / 10 , Sojuz TM-10 , Sojuz TM-21 / STS-71
- Maksim Surayev - Sojuz TMA-16 , Sojuz TMA-13M
T
- Jevgenij Tarelkin - Sojuz TMA-06M
- Valentina Těrešková , první žena ve vesmíru. - Vostok 6
- Gherman Titov (1935–2000) - Vostok 2
- Vladimir Titov - Sojuz T-8 , Sojuz TM-4 / 6 , STS-63 , STS-86
- Valeri Tokarev - STS-96 , Sojuz TMA-7
- Sergei Treshchov - STS-111 / 113
- Vasilij Tsiblijev * -Sojuz TM-17 , Sojuz TM-25
- Michail Tyurin - STS-105 / 108 , Sojuz TMA-9 , Sojuz TMA-11M
U
- Jurij Usachov - Sojuz TM-18 , Sojuz TM-23 , STS-101 , STS-102 / STS-105
PROTI
- Vladimir Vasyutin * (1952-2002)-Sojuz T-14
- Ivan Vagner * Sojuz MS-16
- Aleksandr Viktorenko * -Sojuz TM-3 / 2 , Sojuz TM-8 , Sojuz TM-14 , Sojuz TM-20
- Pavel Vinogradov - Sojuz TM-26 , Sojuz TMA-8
- Igor Volk * -Sojuz T-12
- Alexander Volkov * -Sojuz T-14 , Sojuz TM-7 , Sojuz TM-13 , Sojuz TM-13
- Sergej Aleksandrovič Volkov * -Sojuz TMA-12 , Sojuz TMA-02M
- Vladislav Volkov (1935-1971), zemřel na reentry. - Sojuz 7 , Sojuz 11
- Boris Volynov - Sojuz 5 , Sojuz 21
- Sergej Vozovikov (1958–1993), utopil se během tréninkového programu přežití - žádné lety.
Y
- Boris Jegorov (1937-1994) - Voskhod 1
- Aleksei Yeliseyev - Sojuz 5 / 4 , Soyuz 8 , Soyuz 10
- Fjodor Yurchikhin * -STS -112 , Sojuz TMA-10 , Sojuz TMA-19 , Sojuz TMA-09M
Z
- Dmitri Zaikin (1932–2013) - žádné lety.
- Sergej Zalyotin - Sojuz TM-30 , Sojuz TMA-1 / TM-34
- Vitalij Zholobov * - Sojuz 21
- Vyacheslav Zudov - Sojuz 23
Kosmonauti východního bloku
V letech 1978–1988 přepravoval Sovětský svaz 11 členů posádky vozidla Sojuz 11 občanů z 10 národů úzce spojených se SSSR . Všichni letěli v důsledku programu Interkosmos . Tito vesmírní cestovatelé byli obvykle označováni jako „kosmonauti“.
- Afghánistán: Abdul Ahad Mohmand - Sojuz TM-6 / 5
- Bulharsko:
- Kuba: Arnaldo Tamayo Méndez - Sojuz 38
- Československo: Vladimír Remek - Sojuz 28
- Východní Německo: Sigmund Jähn - Sojuz 31 / 29
- Maďarsko: Bertalan Farkas - Sojuz 36 / 35
- Mongolsko: Jügderdemidiin Gürragchaa - Sojuz 39
- Polsko: Mirosław Hermaszewski - Sojuz 30
- Rumunsko: Dumitru Prunariu - Sojuz 40
- Vietnam: Phạm Tuân - Sojuz 37 / 36
Ostatní kosmonauti
V roce 1982, jako rozšíření programu Intercosmos, začal Sovětský svaz létat s občany zemí, které nejsou součástí sovětského bloku, počínaje Jean-Loupem Chrétienem z Francie. SSSR a později Rusko přepravilo 49 občanů 18 dalších národů na vozidle Sojuz , obvykle jako součást komerčního uspořádání, včetně sedmi vesmírných turistů létajících smlouvou Space Adventures . Od roku 2001 je Sojuz používán k přepravě astronautů ESA , JAXA a NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici . Tito vesmírní cestovatelé nejsou vždy označováni jako „kosmonauti“, zvláště pokud patří do jiného vesmírného programu; např. zaměstnanci NASA jsou téměř vždy označováni jako „astronauti“, i když létají na ruském vozidle.
Afrika
- Jižní Afrika: Mark Shuttleworth ( Space Adventures ) -Sojuz TM-34 / 33
Amerika
- Brazílie: Marcos Pontes - Sojuz TMA-8
- Kanada:
-
Spojené státy:
- Joseph M. Acaba - Sojuz TMA-04M
- Anousheh Ansari * ( Vesmírná dobrodružství ) -Sojuz TMA-9 / 8
- Michael R. Barratt - Sojuz TMA-14
- Ken Bowersox - Sojuz TMA-1 (pouze přistání)
- Daniel C. Burbank - Sojuz TMA-22
- Leroy Chiao - Sojuz TMA-5
- Timothy Creamer - Sojuz TMA-17
- Tracy Caldwell Dyson - Sojuz TMA-18
- Catherine Coleman - Sojuz TMA-20
- Michael Fincke - Sojuz TMA-4 , Sojuz TMA-13
- Michael Foale * -Sojuz TMA-3
- Kevin A. Ford - Sojuz TMA-06M
- Michael E. Fossum - Sojuz TMA-02M
- Ronald J. Garan, Jr. - Sojuz TMA-21
- Richard Garriott * ( Vesmírná dobrodružství ) -Sojuz TMA-13 / 12
- Michael S. Hopkins - Sojuz TMA-10M
- Scott Kelly - Sojuz TMA-01M , Sojuz TMA-16M
- Kjell N.Lindgren - Sojuz TMA-17M
- Michael Lopez-Alegria * -Sojuz TMA-9
- Ed Lu - Sojuz TMA-2
- Thomas Marshburn - Sojuz TMA-07M
- Richard Mastracchio - Sojuz TMA-11M
- William S. McArthur - Sojuz TMA-7
- Karen Nyberg - Sojuz TMA-09M
- Gregory Olsen ( Space Adventures ) -Sojuz TMA-7 / 6
- Donald Pettit - Sojuz TMA-1 (pouze přistání), Sojuz TMA-03M
- John L. Phillips - Sojuz TMA-6
- William Shepherd - Sojuz TM-31 (pouze spuštění)
- Charles Simonyi * ( Vesmírná dobrodružství ) -Sojuz TMA-10 / 9 , Sojuz TMA-14 / 13
- Norman Thagard - Sojuz TM-21 (pouze spuštění)
- Dennis Tito ( Space Adventures ) -Sojuz TM-32 / 31
- Terry W. Virts - Sojuz TMA-15M
- Shannon Walker - Sojuz TMA-19
- Douglas H. Wheelock - Sojuz TMA-19
- Peggy Whitson - Sojuz TMA-11
- Jeffrey Williams - Sojuz TMA-8 , Sojuz TMA-16
- Sunita Williams - Sojuz TMA-05M
- Barry E. Wilmore - Sojuz TMA-14M
- Gregory R. Wiseman - Sojuz TMA-13M
Asie
- Indie: Rakesh Sharma ( Intercosmos ) -Sojuz T-11 / 10
- Japonsko:
- Malajsie: Sheikh Muszaphar Shukor - Sojuz TMA-11 / 10
- Jižní Korea: Yi So-yeon - Sojuz TMA-12 / 11
- Sýrie: Muhammed Faris ( Intercosmos ) -Sojuz TM-3 / 2 ...
Evropa
- Rakousko: Franz Viehböck - Sojuz TM-13 / 12
- Belgie: Frank De Winne , EAC- Sojuz TMA-1 / TM-34 , Sojuz TMA-15
-
Francie:
- Jean-Loup Chrétien , CNES ( Intercosmos ) -Sojuz T-6 , Sojuz TM-7 / 6
- Léopold Eyharts , EAC- Sojuz TM-27 / 26
- Claudie André-Deshays Haigneré , EAC- Sojuz TM-24 / 23 , Sojuz TM-33 / 32
- Jean-Pierre Haigneré , EAC- Sojuz TM-17 / 16 , Sojuz TM-29
- Michel Tognini , EAC- Sojuz TM-15 / 14
-
Německo:
- Reinhold Ewald , EAC- Sojuz TM-25 / 24
- Klaus-Dietrich Flade - Sojuz TM-14 / 13
- Alexander Gerst - Sojuz TMA-13M
- Ulf Merbold , EAC- Sojuz TM-20 / 19
- Thomas Reiter , EAC- Sojuz TM-22
-
Itálie:
- Samantha Cristoforetti , EAC- Sojuz TMA-15M
- Roberto Vittori , EAC- Sojuz TM-34 / 33 , Sojuz TMA-6 / 5
- Paolo Nespoli , EAC- Sojuz TMA-20
- Luca Parmitano , EAC- Sojuz TMA-09M
- Nizozemsko: André Kuipers , EAC- Sojuz TMA-4 / 3 , Sojuz TMA-03M
- Slovensko: Ivan Bella - Sojuz TM-29 / 28
- Španělsko: Pedro Duque , EAC- Sojuz TMA-3 / 2
-
Spojené království: Helen Sharman - Sojuz TM-12 / 11
- Timothy Peake , EAC- Sojuz TMA-19M
Sovětští a ruští kosmonauti narození mimo Rusko
Všichni sovětští kosmonauti a RKA se narodili v hranicích SSSR ; žádný kosmonaut, který se narodil v nezávislém Rusku, ještě neletěl. Mnoho kosmonautů se však narodilo na sovětských územích mimo hranice Ruska a různé sovětské nástupnické státy je mohou nárokovat jako státní příslušníky těchto států. Všichni si v době svých vesmírných letů nárokovali sovětské nebo ruské občanství.
Azerbaidzhan SSR / Ázerbájdžán
- Musa Manarov , narozený v Baku, Ázerbájdžán
Běloruská SSR / Bělorusko
- Petr Klimuk , narozený v Komarovce v Bělorusku
- Vladimir Kovalyonok , narozen v Beloye v Bělorusku
- Oleg Novitski , narozený v Chervyen ', Bělorusko
Gruzínská SSR / Gruzie
- Fyodor Yurchikhin , narozený v Batumi, Georgia
Kazašská SSR / Kazachstán
- Toktar Aubakirov , narozený v Karagandě, Kazachstán
- Yuri Lonchakov , narozený v Balkhash, Kazachstán
- Talgat Musabayev , narozen v Kargaly, Kazachstán
- Viktor Patsayev , narozený v Aktyubinsku v Kazachstánu
- Vladimir Shatalov , narozený v Petropavlovsku, Kazachstán
- Aleksandr Viktorenko , narozený v Olginka, Kazachstán
Kirghiz SSR / Kyrgyzstán
- Salizhan Sharipov , narozen v Uzgenu v Kyrgyzstánu
Lotyšská SSR / Lotyšsko
- Aleksandr Kaleri , narozený v Jūrmala, Lotyšsko
- Anatolij Solovjev , narozený v lotyšské Rize
Turkmen SSR / Turkmenistán
- Oleg Kononenko , narozený v Chardzhou, Turkmenistán
Ukrajinská SSR / Ukrajina
- Anatoly Artsebarsky , narozený v Prosyaně na Ukrajině
- Georgi Beregovoi , narozený ve Federivce na Ukrajině
- Georgiy Dobrovolskiy , narozený v Oděse na Ukrajině
- Jurij Gidzenko , narozený v Yelanets na Ukrajině
- Leonid Kizim , narozený v Krasnyi Lyman, Ukrajina
- Oleg Kotov , narozen v Simferopolu na Ukrajině
- Anatoli Levchenko , narozený v Krasnokutsku na Ukrajině
- Vladimir Lyakhov , narozen v Antratsyt na Ukrajině
- Yuri Malenchenko , narozený ve Svitlovodsku na Ukrajině
- Yuri Onufriyenko , narozený v Ryasne na Ukrajině
- Leonid Popov , narozený v Oleksandriia, Ukrajina
- Pavel Popovich , narozený v Uzyně na Ukrajině.
- Georgi Shonin , narozený v Rovenkách na Ukrajině
- Vasilij Tsiblijev , narozený v Horikhivce na Ukrajině
- Vladimir Vasyutin , narozený v Charkově na Ukrajině
- Igor Volk , narozen v Zmiivu na Ukrajině
- Aleksandr Volkov , narozený v Horlivce na Ukrajině
- Sergei Aleksandrovich Volkov , narozený v Chuhuiv, Ukrajina
- Vitali Zholobov , narozen v Zburyivka na Ukrajině
Uzbek SSR / Uzbekistán
- Vladimir Dzhanibekov , narozený v Iskandar, Uzbekistán
Viz také
- Seznam ruských letců
- Seznam ruských průzkumníků
- Seznam ruských vynálezců
- Seznam sovětských lidských misí do vesmíru
- Seznam ruských lidských misí do vesmíru
Reference