Seznam lidí ze Západního Bengálska - List of people from West Bengal
Toto je seznam pozoruhodných lidí ze Západního Bengálska v Indii . Tento seznam nezahrnuje významný počet prominentních východobengálských uprchlíků z Východního Bengálska, kteří se usadili v Západním Bengálsku po rozdělení indického subkontinentu v roce 1947.
Literatura
Hlavní postavy
- Bibhutibhushan Bandyopadhyay
- Manik Bandopadhyay
- Tarasankar Bandyopadhyay
- Rajshekhar Basu
- Shibram Chakraborty
- Amiya Chakravarty
- Bankim Chandra Chattopadhyay
- Sarat Chandra Chattopadhyay
- Pramatha Chaudhuri
- Mahasweta Devi
- Michael Madhusudan Dutt
- Sudhindranath Dutta
- Kazi Nazrul Islam
- Annada Shankar Ray
- Satyajit Ray
- Narayan Sanyal
- Rabíndranáth Thákur
Spisovatelé dětských příběhů
Středověká bengálská literární scéna
Další autoři z raného novověku
Významní cizojazyční autoři z Bengálska
Další autoři z počátku/poloviny dvacátého století a někteří současní autoři
- Jatindramohan Bagchi
- Syed Kawsar Jamal
- Tarasankar Bandyopadhyay
- Subimální Basak
- Sukanta Bhattacharya
- Nachiketa Chakraborty
- Nirendranath Chakravarty
- Shibram Chakraborty
- Sandipan Chattopadhyay
- Sanjib Chattopadhyay
- Shakti Chattopadhyay
- Malajský Roy Choudhury
- Salil Chowdhury
- Alokeranjan Dasgupta
- Buddhadeb Dasgupta
- Mahasweta Devi
- Zisk Anil Kumar
- Kaberi Gayen
- Narayan Gangopadhyay
- Joy Goswami
- Prabir Ghosh
- Santosh Kumar Ghosh
- Shankha Ghosh
- Subodh Ghosh
- Buddhadeb Guha
- Baby Halder
- Bimal Kar
- Binoy Majumdar
- Samaresh Majumdar
- Arun Mitra
- Bimal Mitra
- Narendranath Mitra
- Bibhutibhushan Mukhopadhyay
- Subhash Mukhopadhyay
- Kumud Ranjan Mullick
- Moti Nandi
- Purnendu Pattrea
- Dilipkumar Roy
- Samir Roychoudhury
- Narayan Sanyal
- Subodh Sarkar
- Jatindranath Sengupta
- Mallika Sengupta
- Ekram Ali
- Shankar
- Srijato
Novináři
Jazyk/lingvistika, antropologie, historie a další sociální vědy
- Raja Ram Mohan Roy , první bengálský prozaik
- Ishwar Chandra Vidyasagar , tvůrce standardní bengálské prózy (sadhu bhasha)
- Bhudev Mukhopadhyay , nejstarší pedagog
- Anil Kumar Gain , člen Královské společnosti
- Rajendralal Mitra , první Ind, který pracoval s indology
- Haraprasad Shastri , historik bengálského jazyka a kultury
- Dinesh Chandra Sen , historik bengálské literatury a folklorista
- Pramatha Chaudhuri , tvůrce moderní bengálské prózy (chalit bhasha) spolu s Tagorem
- Sir Jadunath Sarkar , historik
- Rajsekhar Bose , hlavní přispěvatel pro vědecké termíny v bengálštině a lexikograf
- Ramesh Chandra Majumdar , historik
- Ramesh Chandra Dutta , historik
- Girindrasekhar Bose , první mimoevropský zpravodaj Freuda
- Suniti Kumar Chatterjee , lingvista
- Harinath De , lingvista
- Biraja Sankar Guha , antropolog
- Sukumar Sen , lingvista
- Susobhan Sarkar , historik
- Nirmal Kumar Bose , antropolog, spolupracovník Gándhího
- Niharranjan Ray , historik
- Dineshchandra Sircar , epigraf
- Debiprasad Chattopadhyaya , sociální filozof
- Surajit Chandra Sinha , antropolog
- Haricharan Bandopadhayaya , lexikograf
- Tapan Raychaudhuri , profesor historie na Oxfordské univerzitě
- Amartya Sen , nositel Nobelovy ceny za ekonomii
- Souhardya De , orientalista a Bal Puraskar příjemce 2021
- Ranajit Guha , teoretik podřízených
- Sumit Sarkar , historik
- Kirti Narayan Chaudhuri , historik
- Gayatri Spivak , feministka
- Vina Mazumdar , akademička ženských studií
- Hem Chandra Raychaudhuri , indický historik
Učenci a polymati
- Radhakanta Deb , lingvista
- Aghore Nath Gupta , učenec buddhismu
- Asima Chatterjee , učenec chemie
- Anil Kumar Gain , vědec, matematik
- Ramendra Sundar Tribedi , vědec
- Amlan Datta , ekonom, vicekancléř Visva Bharati
- Prithwindra Mukherjee , učenec indické historie, filozofie, náboženství a kultury
- Suniti Kumar Chatterji , lingvista
Vzdělávání
Průkopníci
- Girish Chandra Bose
- Begum Rokeya
- Zisk Anil Kumar
- Ashutosh Mukherjee
- Satish Chandra Mukherjee
- Ishwar Chandra Vidyasagar
Post-nezávislost
- Sudhi Ranjan Das , hlavní soudce Indie, prorektor Visva Bharati
Ostatní
Učitelé
- Susobhan Sarkar , historie, College předsednictví
- Katyayanidas Bhattacharya , filozofie, vysoká škola předsednictví
- KC Nag , matematika, instituce Mitra
- Debiprasad Chattopadhyaya , filozofie, University of Kalkata
- Barun De , historie, vysoká škola předsednictví
Filozofie
Předmoderní období
- Chaitanya Mahaprabhu (Achintya Bhedabheda Vedanta) narozený v Nabadwipu z okresu Nadia rodičům, kteří pocházeli ze Sylhetu v dnešním Bangladéši
- Madhusudana Saraswati (Advaita Vedanta), narozená v Kotalipara, okres Gopalganj v dnešním Bangladéši, studovala na Nabadwip v okrese Nadia
- Raghunatha Siromani ( Navya Nyaya) z Nabadwipu
Moderní doba
- Keshab Chandra Sen narozený v Kalkatě
- Rabíndranáth Thákur narozený v Kalkatě
- Swami Vivekananda narozený v Kalkatě
- Anukulchandra Chakravarty narozená v okrese Pabna v dnešním Bangladéši pracovala a kázala v Kalkatě . Po rozdělení Indie v roce 1947 se přestěhoval do Deogharu
- Surendranath Dasgupta , narozený v Kusthii dnešního Bangladéše, který byl tehdy součástí Nadia před rozdělením Indie , studoval v Kalkatě
- Krishna Chandra Bhattacharya se narodil v Serampore v okrese Howrah
- Bimal Krishna Matilal , narozený v Jaynagaru v okrese South 24 Parganas
- Amartya Sen , narozená v Shantiniketanu v okrese Birbhum
- Chandril Bhattacharya , narozená v Kalkatě
Věda
- Radhanath Sikdar
- Satyendra Nath Bose
- Upendranath Brahmachari
- PC Mahalanobis
- Amal Kumar Raychaudhuri
- Ashoke Sen , fyzika
- Jagadish Chandra Bose , polymatik, biolog, botanik, archeolog
- Somnath Bharadwaj , kosmologie
- Manilal Bhaumik
- Anil Kumar Gain , matematika
- Sanghamitra Bandyopadhyay , počítačový vědec
- Subhash Mukhopadhyay , lékař
- Sisir Kumar Mitra
- Ashesh Prosad Mitra
- Subrata Roy , fyzika plazmy
- Amartya Sen , laureát Nobelovy ceny, ekonom, Cena Bank of Sweden v ekonomických vědách
- Ram Brahma Sanyal , zoologie
- Partha Ghose
- Ujjwal Maulik , počítačový vědec
- Sankar Ghosh
Náboženská reformace
Předmoderní období
Brahmo Samaj
Hnutí hinduistické obrody
Náboženské osobnosti z poloviny dvacátého století
Sociální reformace a sociální práce
Hlavní postavy
- Ram Mohan Roy
- Ishwar Chandra Vidyasagar
- Keshab Chandra Sen
- Svámí Vivekananda
- Protap Chunder Mozoomdar
- Zisk Anil Kumar
- Nibaran Chandra Mukherjee
- Umesh Chandra Dutta
- Sri Sri Harichand Thakur
- Satish Chandra Mukherjee
- Dwarkanath Ganguly
Deroziáni
- Ramtanu Lahiri
- Radhanath Sikdar
- Rajnarayan Basu
- Sib Chandra Deb
- Peary Chand Mitra
- Rasik Krishna Mallick
- Krishna Mohan Banerjee
- Dakshinaranjan Mukherjee
- Madhusudan Dutta
Práva žen
- Rani Rashmoni
- Kadambini Ganguly
- Chandramukhi Basu
- Zisk Kaberi
- Sarala Devi
- Begum Rokeya
- Charulata Mukherjee
- Romola Sinha
Válečný
- Subhas Chandra Bose , zakladatel, indická národní armáda
- Generál Jayanto Nath Chaudhuri , náčelník indické armády během indo-pákistánské války v roce 1965
- Admirál Adhar Kumar Chatterji , náčelník indického námořnictva v letech 1966 až 1970.
- Air Commodore Sudhindra Kumar Majumdar (1927-2011), první indický vojenský pilot helikoptéry
- Air Marshal Subroto Mukherjee , bývalý velitel indického letectva
- Náčelník jmenovaného leteckého štábu Arup Raha , 24. náčelník indického letectva.
- Indra Lal Roy , první indické (před nezávislostí) létající eso
- Generál Shankar Roychowdhury , bývalý náčelník indické armády
- Flight Lieutenant Suhas Biswas , recipient of Ashoka Chakra
- Kapitán Man Bahadur Rai , příjemce Ashoka Chakra
- Air Vice Marshal Madhavendra Banerji , příjemce Maha Vir Chakra
Umění
Počátek novověku
- Abanindranath Thákur
- Gaganendranath Thákur
- Nandalal Bose
- Kalipada Ghoshal
- Mukul Dey
- Jamini Roy
- Ramkinkar Baij
- Binode Bihari Mukherjee
- Sailoz Mookherjea
Od poloviny dvacátého století
- Anil Karanjai
- Bikash Bhattacharjee
- Chintamani Kar
- Ganesh Pyne
- Hemen Majumdar
- Jahar Dasgupta
- Jogen Chowdhury
- Paresh Maity
- Paritosh Sen
- Samir Mondal
- Somenath Hore
Film a fotografie
- Dulal Dutta
- Subrata Mitra , kameraman
- Indrani Pal-Chaudhuri ,
- Satyajit Roy , režisér, fotograf a digitální umělec
Hudba
Skladatelé
Účinkující (instrumentální)
- Allauddin Khan , sarod a multiinstrumentalista
- Ali Akbar Khan , sarode
- Annapurna Devi , surbahar
- Buddhadeb Dasgupta , sarod
- Manilal Nag , sitar
- Nikhil Banerjee , sitar
- Ravi Shankar , sitar
- Radhika Mohan Maitra , Sarod a Mohanveena
- Sankha Chatterjee , tabla
- Shankar Ghosh , tabla
- Pannalal Ghosh , flétna
- Jnan Prakash Ghosh , Harmonium a tabla
Účinkující (zpěv)
Klasický
- Gopeshwar Banerjee
- Naina Devi
- Užijte si Chakrabarty , zpěv
- Bišnupur Gharana
- Tarapada Chakraborty
- Kaushiki Chakraborty
Písně Thákura a jeho současníků
Moderní
- KC Dey
- Sachin Dev Burman
- Pankaj Kumar Mullick
- Kanan Devi
- Hemanta Mukherjee
- Sandhya Mukhopadhyay
- Amit Kumar
- Abhijeet Bhattacharya
- Bappi Lahiri
- Babul Supriyo
- Indrani Sen
- PD Burman
- Kishore Kumar
- Kumar Sanu
- Madhushree
- Kabir Suman
- Manna Dey
- Manabendra Mukherjee
- Mohammed Aziz
- Monali Thakur
- Nachiketa Chakraborty
- Ruma Guha Thakurta
- Shaan
- Silajit Majumder
- Shyamal Mitra
- Shreya Ghoshal
- Antara Chowdhury
- Srikanta Acharya
- Anjan Dutt
- Arijit Singh
- Rupamský islám
- Anupam Roy
Nazrul geeti
Filmy
Ředitelé
- Aniruddha Roy Chowdhury
- Anjan Dutt
- Anurag Basu
- Aparna Sen
- Basu Bhattacharya
- Basu Chatterjee
- Bimal Roy
- Buddhadeb Dasgupta
- Chidananda Dasgupta
- Debaki Bose
- Goutam Ghose
- Hrishikesh Mukherjee
- Mrinal Sen
- Pritish Chakraborty
- Raj Chakraborty
- Rituparno Ghosh
- Ritwik Ghatak
- Satyajit Ray
- Shiboprosad Mukherjee
- Shoojit Sircar
- Srijit Mukherji
- Sujit Mondal
- Sujoy Ghosh
- Suman Mukhopadhyay
- Tapan Sinha
- Tarun Majumdar
Herci
- Abhishek Chatterjee
- Abir Chatterjee
- Anil Chatterjee
- Anirban Bhattacharya
- Ankush Hazra
- Apurva Agnihotri
- Arun Mukherjee
- Asit Sen
- Bhanu Bandopadhyay
- Biswajit Chakraborty
- Chhabi Biswas
- Chinmoy Roy
- Chiranjeet Chakraborty
- Dev
- Dhritiman Chatterjee
- Harindranath Chattopadhyay
- Hiran Chatterjee
- Jeet
- Jisshu Sengupta
- Joy Kumar Mukherjee
- Kali Banerjee
- Kamal Mitra
- Keshto Mukherjee
- Lokesh
- Mir Afsar Ali
- Mithun Chakraborty
- Pahari Sanyal
- Parambrata Chatterjee
- Pradeep Kumar
- Pritish Chakraborty
- Priyanshu
- Prosenjit Chatterjee
- Rabi Ghosh
- Rahul Roy
- Ranjit Mallick
- Saswata Chatterjee
- Soumitra Chatterjee
- Subhendu Chatterjee
- Tapas Paul
- Tathagata Mukherjee
- Tulsi Chakraborty
- Utpal Datta
- Uttam Kumar
- Victor Banerjee
Herečky
- Anita Guha
- Aparna Sen
- Arundhati Devi
- Chhaya Devi
- Debashree Roy
- Devika Rani
- Indrani Haldar
- Joya Ahsan
- Června Malia
- Kananbala
- Kanan Devi
- Koel Mullick
- Madhabi Mukherjee
- Mala Sinha
- Mamata Shankar
- Mimi Chakraborty
- Nusrat Jahan
- Měsíc Měsíc Sen
- Moushmi Chatterji
- Pratyusha Banerjee
- Raakhee
- Rachna Banerjee
- Raima Sen
- Reema Sen
- Rimi Sen
- Rituparna Sengupta
- Riya Sen
- Ruma Guha Thakurta
- Sabitri Chatterjee
- Sharmila Thákurová
- Srabanti Chatterjee
- Subhashree Ganguly
- Suchitra Sen
- Sumita Sanyal
- Supriya Devi
- Sushmita Sen
- Varsha Ashwathi
Tanec
Lékaři
- BC Roy
- SK Burman
- Subhash Mukhopadhyay
- Nilratan Sircar
- Radha Gobinda Kar
- Rafiuddin Ahmed (zubař)
- Upendranath Brahmachari
- Sambhu Nath De
- Kadambini Ganguly
- Tabitha Solomon
- Madhusudan Gupta
Drama/divadlo
Kouzelníci
Politici a revolucionáři
Předmoderní
Koloniální období
- Satyendranath Thákur
- Romesh Chunder Dutt
- Lord Satyendra Prasanna Sinha
- Nripendra Narayan , filantrop a vládce Cooch Behar
- Durjan Singh
- Rani Shiromoni
Indičtí bojovníci za svobodu
Raná čísla
Dvacáté století
- Bipin Chandra Pal
- Sri Aurobindo
- Barindra Kumar Ghosh
- Khudiram Bose
- Bagha Jatin
- Chittaranjan Das
- Vyrážka Behari Bose
- Sarat Chandra Bose
- Netaji Subhas Chandra Bose
- Jatindra Nath Das
- Bina Das
- Matangini Hazra
- BC Roy
- Titumir
- Triguna Sen
- Panchanan Chakraborty
- Syama Prasad Mookerjee
- Basanta Kumar Biswas
- Ambika Chakrobarty
- Bipin Behari Ganguli
- Jogesh Chandra Chattopadhyay
- Narendra Mohan Sen
- Birendranath Sasmal
- Jnananjan Niyogi
- Sudhamoy Pramanick
- Saroj Mukherjee
- Renuka Ray
- Shyama Prasad Mukherjee
- Hemchandra Kanungo
- Kanailal Bhattacharyya
- Kanailal Bhattacharjee
Politici
- Ashok Mitra
- Ajit Kumar Panja
- ABA Ghani Khan Choudhury
- Atulya Ghosh
- Bidhan Chandra Roy
- Buddhadeb Bhattacharjee
- Derek O'Brien
- Dev
- Firhad Hakim
- Hashim Abdul Halim
- Prafulla Chandra Sen
- Mamata Banerjee
- Mukul Roy
- Siddhartha Shankar Ray
- Subrata Mukherjee
- Suvendu Adhikari
- Sisir Adhikari
- Saugata Roy
- Tanmoy Bhattacharya
- Tathagata Roy
- Bir Singh Mahato
- Kamal Guha
- Tathagata Roy
- Abha Maiti
- Pratap Chandra Chunder
- Pranab Mukherjee
- Dilip Ghosh
- Jyoti Basu
- Somnath Chatterjee
- Babul Supriyo
- Amit Mitra
- Partha Chatterjee
- Kanailal Bhattacharyya
- Kedarnath Bhattacharya
- Sovandeb Chattopadhyay
- Narahari Mahato
- Mriganko Mahato
- Mohammed Salim
- Sabina Yeasminová
Ostatní
Darování a sociální péče
Staré legendy Kalkaty / Bengálska
- Raja Nabakrishna Deb
- Raja Radhakanta Deb přinesla dva sanskrtské slovníky používané Západem jako referenci
- Gouri Sen
- Hari Ghosh
- Banamali Sarkar
- Gobindram Mitter
- Prasanna Coomar Thákur
- Ramanath Thákur
- Zisk Anil Kumar
- Mutty Lal Seal
- Bijoy Chand Mahtab
- Uday Chand Mahtab
- Matka Tereza
Sportovní
Šachy
- Dibyendu Barua , velmistře
- Surya Shekhar Ganguly , velmistr
- Nisha Mohota , první žena velmistra Západního Bengálska
Kriket
- Arun Lal
- Benu Dasgupta
- Jhulan Goswami
- Pankaj Roy
- Priyanka Roy
- Rumeli Dhar
- Ambar Roy
- Saba Karim
- Sourav Ganguly
- Ashok Dinda
- Manoj Tiwary
- Wriddhiman Saha
- Shreevats Goswami
Fotbal
- PK Banerjee
- Samar Banerjee
- Shibdas Bhaduri
- Subrata Bhattacharya
- Gostho Pal
- Krishanu Dey
- Sailen Manna
- Chuni Goswami
- Gautam Sarkar
Trávníkový tenis
- Leander Paes , známý indický tenista na trávníku
- Jaidip Mukerjea
Squash
- Saurav Ghosal , aktuálně nejlépe hodnocený indický hráč
- Ritwik Bhattacharya , v současnosti druhý nejvýše umístěný indický hráč
Plavání
- Arati Saha , první Asiatka plavat kanál La Manche v roce 1959
- Bula Choudhury , první indická žena, která dvakrát přeplavala kanál La Manche
- Mihir Sen , první Ind, který v roce 1958 přeplaval kanál La Manche
- Prasanta Karmakar , para plavkyně, 2010 Commonwealth Games , bronzová medaile
- Masudur Rahman Baidya , první tělesně postižený plavec na světě, který plaval přes Gibraltarský průliv
Stolní tenis
- Subhajit Saha , zlatý medailista her Commonwealthu
- Mouma Das , stolní tenista
- Poulomi Ghatak , stolní tenista
- Ankita Das , stolní tenista, letní olympijské hry 2012 ; účastnice dvouhry žen, 2014 Hry společenství ; účastnice čtyřhry žen dokonce
- Soumyajit Ghosh , stolní tenista; v lednu 2013 je jeho hodnost 1. v Indii a 68. v Asii; Hry společenství 2014, účastník čtyřhry mužů
Ostatní
- Chhanda Gain , horolezectví, první bengálská žena, která vystoupala na Mount Everest
- Jyotirmoyee Sikdar , atletika, dvojnásobný zlatý medailista na Bangkok Asiad, 1996
- Mohammad Ali Qamar , box, zlatý medailista her Commonwealthu
- Arjun Atwal , golfista
- Anirban Lahiri , indický golfista
- Balaram Bose , filantrop
- Mohammed Ali Qamar , indický boxer, 2002 Hry společenství , zlatá medaile
- Sukhen Dey , indický vzpěrač; Hry společenství 2014 , zlatá medaile; Hry společenství 2010 , zlatá medaile
- Dipa Karmakar , indická umělecká gymnastka; Hry společenství 2014 , bronzová medaile; Účastník her Commonwealth Games 2010
- Joydeep Karmakar , indický střelec, letní olympijské hry 2012 ; kvalifikovaný k reprezentaci Indie na akci náchylné k pušce mužů na 50 m; Účastník Hry společenství 2014
Průmysl/podnikání
- Jagat Seth
- Dwarakanath Thákur
- Diptendu Pramanick
- Rajen Mookerjee
- Biren Mookerjee
- SK Burman
- Ghanshyam Das Birla
- Jugal Kishore Birla
- Ram Nath Goenka
- Madhav Prasad Birla
- Rajat Kumar Gupta
- Purnendu Chatterjee
- Sadhan Dutt
- Pod Raha
- Sumantra Ghoshal
- Pritish Chakraborty
- Alamohan Das
- Dilip Shanghvi
- Amar Bose
Ostatní oblasti
- Ashis Nandy , autor, politický psycholog
- Subroto Mukerjee
- Shankar Roychowdhury
- William Tolly
- PC Sorcar, Jr. , kouzelník z Kalkaty
- Arup Raha
- Narayan Debnath