Mezinárodní filmový festival Mar del Plata - Mar del Plata International Film Festival
Umístění | Mar del Plata , Argentina |
---|---|
Založený | 1954 |
Ocenění | Cena Astor |
Jazyk | Mezinárodní |
webová stránka | www |
Del Plata Mezinárodní filmový festival Mar ( španělsky : Festival Internacional de Cine de Mar del Plata ) je mezinárodní filmový festival , který se koná každý rok v listopadu ve městě Mar del Plata , Argentina . Je to jediný soutěžní celovečerní festival uznávaný FIAPF v Latinské Americe a nejstarší v této kategorii v Americe . Organizátorem festivalu je Národní institut kinematografie a audiovizuálního umění (INCAA) .
Dějiny
Vytvořil v roce 1954 Jesus Miller, nebyl považován za soutěžní festival, byla to jen výstava vybraných mezinárodních filmů; během této fáze byla akce pojmenována Festival Cinematográfico Internacional ( Mezinárodní kinematografický festival ).
V raných letech se akce zúčastnili slavní mezinárodní hosté jako Mary Pickford , Gina Lollobrigida , Edward G. Robinson a Errol Flynn . Festival tímto způsobem pokračoval až do roku 1959, kdy se o jeho vedení postarala Asociace argentinských filmových kritiků ; během této doby byl festival schválen a uznán FIAPF.
V roce 1964 se festival dočasně přestěhoval do Buenos Aires a název byl změněn na Festival Cinematográfico Internacional de la República Argentina ( Mezinárodní kinematografický festival Argentinské republiky ). V roce 1966 došlo v Argentině k vojenskému převratu ; v roce 1968 a 1970 se festivalu ujal Instituto de Cine .
Od roku 1967 do roku 1969 byl festival zrušen, protože v brazilském Rio de Janeiru byly další festivaly . Během šedesátých let se objevilo několik známých hostů, včetně: Paul Newman , Alberto Sordi , Pier Paolo Pasolini , Vittorio Gassman , Toshirō Mifune , François Truffaut , Karel Reisz , Catherine Deneuve , Juan Antonio Bardem , Anthony Perkins , Jean-Paul Belmondo , Maria Callas , Cantinflas , Andrzej Wajda , Jacques Tati , Lee Strasberg , George Hamilton .
Po vydání z roku 1970 byl festival zrušen, když Argentina vstoupila do nestabilního sociopolitického období, které vyvrcholilo vysoce represivní vojenskou diktaturou, která vládla Argentině v letech 1976 až 1983. Došlo k několika pokusům o jeho opětovnou aktivaci, ale žádný neuspěl až do roku 1996, kdy se festival vrátil s novými rekonstrukcemi. Od té doby došlo k několika změnám. V prvních letech se tato akce nekonala v březnu; od roku 2001 do roku 2007 se vrátil do toho měsíce a od roku 2008 se koná v listopadu. Během této etapy byl festivalu udělen „Kategorie A“, nejvyšší třída přiřazená FIAPF , což z něj činí nejdůležitější filmový festival v Latinské Americe. V současné době, po historii poznamenané nestabilní politickou situací v Argentině, festival neustále roste a pomalu získává svoji historickou pověst.
Ocenění
Hlavní cena mezinárodní soutěže měla v historii festivalu různá jména, ale v roce 2004 byla definitivně změněna na Ástor na počest argentinského hudebníka Ástora Piazzolly . Dvacátý druhý filmový festival Mar del Plata, který se konal v březnu 2007, představil novou soutěž speciálně pro latinskoamerické filmaře. Nyní festival pořádá čtyři hlavní soutěže pořádané v různých sekcích oficiálního výběru: mezinárodní soutěž, latinskoamerická soutěž, argentinská soutěž a experimentálnější soutěž Altered States Competition.
V současné době jsou ceny udělené porotou v mezinárodní soutěži: Zlatý Ástor za nejlepší film, Stříbrný Ástor za nejlepší režii, Stříbrný Ástor za nejlepší herečku, Stříbrný Ástor za nejlepšího herce, Stříbrný Ástor za nejlepší scénář a Zvláštní cena poroty.
Zlatí vítězové Ástor
- * Označuje první výhru
Kompletní seznam vítězů
Rok | Vítězové |
---|---|
1954 | Žádná udělena ocenění |
1959 |
Nejlepší film: Smultronstället , Ingmar Bergman (Švédsko) Nejlepší režie: Rolf Thiele , za Das Madchen Rosemarie (Německo) Nejlepší herec: Victor Sjostrom , za Smultronstället (Švédsko) Nejlepší herečka: Susan Hayward , za Chci žít! (Spojené státy americké) Nejlepší španělský film: El jefe , Fernando Ayala (Argentina) |
1960 |
Nejlepší film: Die Brücke , Bernharda Wickiho (Západní Německo) Nejlepší režie: Pietro Germi , za Un maledetto imbroglio (Itálie) Nejlepší herec: Paul Muni za Poslední naštvaný muž (USA) Nejlepší herečka: Eleonora Rossi Drago , za majetek Violenta (Itálie) |
1961 |
Nejlepší film: Sobotní noc a nedělní ráno , Karel Reisz (Spojené království) Nejlepší režie: Henri-Georges Clouzot , pro La Vérité (Francie) Nejlepší herec: Albert Finney , pro sobotní večer a nedělní ráno (Spojené království) Nejlepší herečka: Susan Strasberg , pro Kapò (Itálie) Nejlepší španělský film: Shunko , Lautaro Murua (Argentina) |
1962 |
Nejlepší film: I Giorni Contati , od Elio Petri (Itálie) Nejlepší režie: François Truffaut , pro Jules et Jim (Francie) Nejlepší herec: Paul Newman , pro The Hustler (Spojené státy) Nejlepší herečka: Nadezhda Rumyantseva , pro The Girls (sovětská) Union) Nejlepší španělský film: Cerca de las estrellas , César Fernández Ardavín (Španělsko) |
1963 |
Nejlepší film: Az Angyalok Földje , Gyorgy Révész (Maďarsko) Nejlepší režie: Dino Risi , Il Ilpaspasso (Itálie) Nejlepší herec: Tom Courtenay , Osamělost běžce na dlouhé tratě (Spojené království) Nejlepší herečka: Wanda Łuczycka , Głos z tamtego świata (Polsko) |
1964 |
Nejlepší film: I Compagni , Mario Monicelli (Itálie) Nejlepší režie: Karel Kachyňa , Nadeje (Československo) Nejlepší herec: Vittorio Gassman / Ugo Tognazzi , I Mostri (Itálie) Nejlepší herečka: Natalie Wood , Láska s pravým cizincem (Spojené státy americké) Nejlepší španělský film: El Demonio en la Sangre , René Múgica (Argentina) |
1965 |
Nejlepší film: Gli Indifferenti , Francesco Maselli (Itálie) Nejlepší režie: Claude Lelouch , za Une fille et des fusils (Francie) Nejlepší herec: Martin Held , za Die Festung (Německo) Nejlepší herečka: Nuria Torray , za Diálogos de la Paz (Španělsko) |
1966 |
Nejlepší film: Ať žije republika! , Karel Kachyňa ( Československo ) Nejlepší režie: Antonio Pietrangeli , za Io la conoscevo bene (Itálie) Nejlepší herec: Yevgeni Lebedev , za poslední měsíc podzimu ( Sovětský svaz ) Nejlepší herečka: Mireille Darc , za Galia (Francie) Nejlepší španělský film: El bote, el rio y la gente , od Enrique Cahena Salaberryho (Argentina) |
1968 |
Nejlepší film: Bonnie a Clyde , Arthur Penn (Spojené státy) Nejlepší režie: Gyorgy Révész , za Egy Szerelem Három Éjszakája (Maďarsko) Nejlepší herec: Tony Musante , Incident (Spojené státy) Nejlepší herečka: Annie Girardot , za Vivre pour vivre (Francie) |
1970 |
Nejlepší film: Macunaíma , Joaquim Pedro de Andrade (Brazílie) Nejlepší režie: Frank Perry , za minulé léto (USA) Nejlepší herec: Ugo Tognazzi , za Il Commissario Pepe (Itálie) Nejlepší herečka: Liza Minnelli , za Sterilní kukačku ( USA) Nejlepší španělský film: Juan Lamaglia y Sra. Tím, že Raúl de la Torre (Argentina) |
1996 |
Nejlepší film: El Perro del Hortelano , Pilar Miró (Španělsko) Nejlepší režie: Zhang Yuan , East Palace, West Palace (Čína) Nejlepší herečka: Renée Zellweger , za celý svět (USA) Nejlepší herec: Silvio Orlando , za La Mia Generazione (Itálie) Nejlepší scénář: Zhang Yuan a Wang Xiaobo , East Palace, West Palace (Čína) Nejlepší iberoamerický film: Buenos Aires Vice Versa , Alejandro Agresti (Argentina) Zvláštní cena poroty: Kriegelbilder , Heiner Stadler ( Německo) Zvláštní uznání: Zhang Jian , za fotografování East Palace, West Palace (Čína) Zvláštní uznání: Pierre Louis Thevenet za umělecký směr Tranvía a la Malvarrosa |
1997 |
Nejlepší film: Lekce tanga od Sally Potterové (Spojené království) Nejlepší režie: Ricardo Franco , La Buena Estrella (Španělsko) Nejlepší herečka: Geno Lechner , Gesches Gift (Německo) Nejlepší herec: Antonio Resines / Jordi Molla , La Buena Estrella (Španělsko) Nejlepší scénář: Thom Fitzgerald , za The Hanging Garden (Kanada) Nejlepší iberoamerický film: Plaza de Almas , Fernando Díaz (Argentina) Zvláštní cena poroty: paní Brownová , John Madden (Spojené království) Zvláštní uznání: Star Maps , Miguel Arteta (Spojené státy) |
1998 |
Nejlepší film: Abr-O Aftaab , Mahmoud Kalari (Írán) Nejlepší režie: Paolo y Vittorio Taviani , za Tu Ridi (Itálie) Nejlepší herečka: Yelda Reynaud , za Yara („The Wound“, Německo/Turecko) Nejlepší herec: Regis Royer , za Lautrec (Francie) / Paschalis Tsarouchas , za Vassiliki (Řecko) Nejlepší scénář: Pablo Torre , za La Cara del Ángel (Argentina) Nejlepší iberoamerický film: Amor & Cia , Helvécio Ratton (Brazílie) Zvláštní cena poroty: Inquietude , by Manoel de Oliveira (Portugalsko) zvláštní uznání: Malé EPOCA , od Mariano de Rosa , Rodrigo Moreno , Salvador Roselli a Nicolás Saad (Argentina) zvláštní uznání: La Primera Noche de mi vida , od Miguel Albaladejo (Španělsko) |
1999 |
Nejlepší film: As Bodas de Deus , João César Monteiro (Portugalsko) Nejlepší režie: Giuseppe Bertolucci , pro Il dolce rumore della vita (Itálie) Nejlepší herečka: Reddy Gibbs , pro Crossing Fields (Spojené státy) Nejlepší herec: Matthew Lillard , pro SLC Punk (USA) Nejlepší scénář: Pablo Nisenson a José Pablo Feinmann za film Angel, la diva y yo (Argentina) Nejlepší iberoamerický film: Ángel, la diva y yo , Pablo Nisenson (Argentina) Zvláštní cena poroty: Sokkotansi , autor Matti Ijas (Finsko) Zvláštní uznání: El mar de Lucas , Víctor Laplace (Argentina) |
2001 |
Nejlepší film: To ja, złodziej , od Jaceka Bromski (Polsko) Nejlepší režie: Jean-Pierre Denis , pro Les Blessures assassines (Francie) Nejlepší herečka: Julie-Marie Parmentier , pro Les Blessures assassines (Francie) Nejlepší herec: Ulises Dumont a Federico Luppi , za Rosarigasinos (Argentina) Nejlepší scénář: To ja, złodziej , od Jaceka Bromského (Polsko) Nejlepší iberoamerický film: Anita no pierde el tren , od Ventura Pons (Španělsko) Zvláštní cena poroty: Shahr-E Zanan , od Ataollah Hayati Zvláštní uznání: za práci Rosa María Sardá , za Anita no pierde el tren (Španělsko) |
2002 |
Nejlepší film: Bolívar Soy Yo , Jorge Alí Triana ( Kolumbie ) Nejlepší režie: István Szabó , za Taking Sides (Německo/Maďarsko) Nejlepší herečka: Kirsten Dunst , za The Cat's Meow (Spojené státy) Nejlepší herec: Stellan Skarsgård , za Taking Strany a Libero de Rienzo , za Santa Maradonu (Itálie) Nejlepší scénář: Caryl Phillips , pro The Mystic Masseur (Spojené království/Indie) Nejlepší iberoamerický film: Bolívar soy yo , Jorge Alí Triana (Kolumbie) Zvláštní cena poroty: Caja Negra , by Luis Ortega (Argentina) Zvláštní uznání: Annas Sommer , od Jeanine Meerapfel (Německo) Zvláštní uznání: Revolution nº 9 tím, že Tim McCann (United States) |
2003 |
Nejlepší film: Separações , Domingos de Oliveira (Brazílie) Nejlepší režie: Antonio Chavarrías , za Volverás (Španělsko) Nejlepší herečka: Zooey Deschanel , za Všechny skutečné dívky (Spojené státy) Nejlepší herec: Domingos de Oliveira , za Separações (Brazílie) Nejlepší scénář: David Ofek / Yossi Madmon / Lior Shefer , za Hamangalistim ( Izrael ) Nejlepší iberoamerický film: El Fondo del Mar , Damiána Szifrona (Argentina) Zvláštní cena poroty: Valentín , Alejandro Agresti (Argentina) Zvláštní uznání: At kende sandheden tím, že Nils Malmros (Dánsko) zvláštní uznání: Tristán Ulloa , za jeho práci v Volverás (Španělsko) |
2004 |
Nejlepší film: Delivery Buena Vida , Leonardo Di Cesare (Argentina) Nejlepší režie: Benedek Fliegauf , pro Dealer (Maďarsko) Nejlepší herečka: Nicoletta Braschi , pro Mi piace lavorare (Itálie) Nejlepší herec: Luis Tosar , pro El lápiz del carpintero ( Španělsko) a Alejandro Urdapilleta , za Adiós querida luna (Argentina) Nejlepší scénář: Leonardo Di Cesare a Hans Garrino , za Buena Vida Delivery (Argentina) Nejlepší iberoamerický film: O Outro Lado da Rua , Marcos Bernstein (Brazílie) Zvláštní cena poroty: Mi piace lavorare , Francesca Comencini (Itálie) Zvláštní uznání: Obchodník , Benedek Fliegauf (Maďarsko) Zvláštní uznání: Touching the Void , Kevin Macdonald (Velká Británie) |
2005 |
Nejlepší film: Le grand voyage , Ismaël Ferroukhi (Francie/ Maroko ) Nejlepší režie: Yasmine Kassari , pro The Sleeping Child (Maroko/ Belgie) Nejlepší herečka: Emmanuelle Devos , pro La Femme de Gilles (Belgie) a Laura Linney , pro PS (Spojené státy) Nejlepší herec: Mohamed Majd , Le Grand voyage (Francie/Maroko) Nejlepší scénář: Bernd Eichinger , Der Dertergang , Oliver Hirschbiegel (Německo/Itálie) Nejlepší iberoamerický film: Quase Dois Irmaos , Lucía Murat (Brazílie) ) Cena Zvláštní cena poroty: Jab-e Talj tím, že Mohsen Amiryoussefi (Irán) |
2006 |
Nejlepší film: Noticias lejanas , Ricardo Benet (Mexiko) Nejlepší režie: Marco Martins , pro Alice (Portugalsko) Nejlepší herečka: Justine Clark , za Look Both Ways (Austrálie) Nejlepší herec: William Macy , za Edmond (Spojené státy) Nejlepší scénář : Sarah Watt , Look Look Ways (Austrálie) Nejlepší iberoamerický film: Kino, Aspirinas e Urubus , Marcelo Gómez (Brazílie) a Derecho de familia , Daniel Burman (Argentina) Zvláštní uznání: Buď se mnou , Eric Khoo ( Singapur) ) Zvláštní uznání: Café Transit , od Kambozia Partovi (Francie / Irán ) |
2007 |
Nejlepší film: Ficció , od Cesca Gaye (Španělsko) Zvláštní cena poroty: Zahrady na podzim , od Otara Iosselianiho (Francie-Itálie-Rusko) Nejlepší režie: Marina Spada , za As Shadow (Itálie) a Hong Sang-soo , za ženu on the Beach (Jižní Korea) Nejlepší herečka: Sandra Hüller , za Madonnu (Německo-Švýcarsko-Belgie) Nejlepší herec: Carlos Resta , za A Wrecked Filmmaker ( Argentina ) Nejlepší scénář: Zaza Rusadze a Dito Tsintsadze , za Muž z velvyslanectví (Německo) Zvláštní uznání: Největší láska na světě , Carlos Diegues ( Brazílie ) |
2008 |
Nejlepší film: Stále kráčí , Hirokazu Kore-eda (Japonsko) Zvláštní cena poroty: Nedobrovolná , od Rubena Östlunda (Švédsko) Nejlepší režie: Kiyoshi Kurosawa za Tokijskou sonátu (Japonsko) Nejlepší herečka: Isabelle Huppert , za domov , Ursula Meier (Švýcarsko /Francie /Belgie) Nejlepší herec: Ulrich Thomsen , za Fear Me Not , Kristian Levring (Dánsko) Nejlepší scénář: Kristian Levring a Anders Thomas Jensen , za Fear Me Not Zvláštní uznání: Regreso a Fortín Olmos , Patricio Coll a Jorge Goldenberg (Argentina) Nejlepší iberoamerický film: Los bastardos , Amat Escalante (Mexiko/Francie/USA) |
2009 |
Nejlepší film: Cinco días sin Nora , Mariana Chenillo (Mexiko) Zvláštní cena poroty: El Cuerno de la Abundancia , Juan Carlos Tabío (Kuba) Nejlepší režie: Elia Suleiman , za čas, který zbývá (Palestina) Nejlepší herečka: Allison Janney „Za život za války , Todd Solondz (Spojené státy) Nejlepší herec: Gary Piquer , za Mal día para pescar , Alvaro Brechner (Španělsko/Uruguay) Nejlepší scénář: Cesc Gay , za VOS (Španělsko) Zvláštní uznání: El Cuerno de la Abundancia , Juan Carlos Tabío (Kuba) Nejlepší iberoamerický film: La hora de la siesta , od Sofie Mora (Argentina) Nejlepší krátký film: Ana y Mateo , od Natural Arpajou (Argentina) 2º Nejlepší krátký film: " Marcela ", od Gastóna Siriczman (Argentina) |
2010 |
Nejlepší film: Essential Killing , Jerzy Skolimowski (Polsko) Zvláštní cena poroty: White, White World , Oleg Norkovic ( Srbsko ) Nejlepší režie: Aleksey Fedorchenko , pro Silent Souls (Rusko) Nejlepší herečka: Mirela Oprisor a Maria Popistasu , v úterý „After Christmas ( Rumunsko ) Nejlepší herec: Vincent Gallo , za Essential Killing Nejlepší scénář: Denis Osokin , za Silent Souls Zvláštní uznání: Chantrapas , Otar Iosseliani (Georgia) |
2011 |
Nejlepší film: Abrir puertas y ventanas , Milagros Mumenthaler (Argentina) Zvláštní cena poroty: Tyrannosaur , Paddy Considine (Spojené království) Nejlepší režie: Milagros Mumenthaler , Abrir puertas y ventanas (Argentina) Nejlepší herečka: Joslyn Jensen , bez ( USA) Nejlepší herec: Olivier Gourmet , L'Exercise de L'État (Belgie/Francie) Nejlepší scénář: Paddy Considine , Tyrannosaur (Spojené království) Zvláštní uznání: Girimunho , Helvécio Marins Jr. a Clarissa Campolina (Brazílie) Zvláštní uznání: El lugar más pequeño , Tatiana Huezo Sánchez (Mexico/El Salvador) Nejlepší iberoamerický film: Las malas intenciones , Rosario Garcia-Montero (Peru/Argentina/Německo) |
2012 |
Nejlepší film: Dupa dealuri , Cristian Mungiu (Rumunsko) Nejlepší režie: Reis Çelik , za Noc ticha (Turecko) Nejlepší herečka: Soko , za Augustina (Francie) Nejlepší herec: Ilyas Salman , za Noc ticha (Turecko) / Pablo Pinto, pro De martes a martes (Argentina) Nejlepší scénář: Alice Lowe , Steve Oram a Amy Jump, pro Sightseers (Spojené království) Zvláštní uznání: Vzpomínky Podívejte se na mě , Song Fang (Čína) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: Hermanos de sangre , Daniel de la Vega (Argentina) Nejlepší režie: José Celestino Campusano , za Fango (Argentina) Nejlepší krátký film: Ojos , Pablo Gonzalo Pérez (Argentina) Nejlepší krátký filmový režisér: Geraldine Baron , za Hotel Y (Argentina) |
2013 |
Nejlepší film: La jaula de oro , Diego Quemada-Diez (Mexiko-Španělsko) Nejlepší režie: Mariana Rondón , pro Pelo malo (Venezuela) Nejlepší herečka: Marian Álvarez , pro La herida (Španělsko) Nejlepší herec: Vincent Macaigne , pro věk of Panic (Francie) Nejlepší scénář: Mariana Rondón , za Pelo malo (Venezuela) Zvláštní uznání: Světlý den , Hossein Shahabi (Írán) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: La utilidad de un revizo , Adriano Salgado (Argentina) Nejlepší Režie: Ada Frontini , za Escuela de sordos (Argentina) Nejlepší krátký film: Espacio personal , od Natural Arpajou (Argentina) Nejlepší krátký film Režie: Mariano Luque , pro Sociales (Argentina) |
2014 |
Nejlepší film: Come to My Voice , Hüseyin Karabey (Turecko/Francie/Německo) Nejlepší režie: Mathieu Amalric , La Chambre bleue (Francie) Nejlepší herečka: Negar Javaherian , Melbourne (Írán) Nejlepší herec: Park Jung-bum , pro živý (Jižní Korea) nejlepší scénář: Alice Rohrwacher , pro Le Meraviglie (Itálie) zvláštní uznání pro kinematografii: Cavalo Dinheiro tím, že Pedro Costa (Brazílie) argentinského oficiální soutěži: nejlepší film: Su realidad tím, že Mariano Galperin (Argentina) nejlepší režii : Adrián Biniez , za El 5 de Talleres (Argentina) Nejlepší krátký film: Zombie , Sebastián Dietsch (Argentina) Nejlepší krátký film: Gastón Siriczman , Nueve segundos (Argentina) |
2015 |
Nejlepší film: Objetí hada od Cira Guerry (Kolumbie/Venezuela/Argentina) Nejlepší režie: Ivan Ostrochovský za film Koza (Slovensko/Česká republika) Nejlepší herečka: Érica Rivas za film Incident Light (Argentina) Nejlepší herec: Alfredo Castro , Roberto Farías , Alejandro Goic, Jaime Vadell za The Club (Chile) Nejlepší scénář: Pablo Larraín , Guillermo Calderón , Daniel Villalobos za The Club (Chile) Cena diváků: Nezapomeňte , Atom Egoyan (Kanada) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: El movimiento , Benjamin Naishtat (Argentina/Jižní Korea) Nejlepší režie: Fernando Salem , za Jak většina věcí funguje (Argentina) Nejlepší krátký film: Fantástico , Tomás Sposato (Argentina) Nejlepší krátký filmový režisér: Pablo Camaiti , za Gomorra (Argentina) |
2016 |
Nejlepší film: Lidé, kteří nejsem já , Hadas Ben Aroya (Izrael) Nejlepší režie: Radu Jude , pro Scarred Hearts (Rumunsko) Nejlepší herečka: Sonia Braga , pro Aquarius (Brazílie) Nejlepší herec: Mahershala Ali , pro Moonlight (Spojené státy americké) ) Nejlepší scénář: Andrei Konchalovsky , Elena Kiseleva za ráj (Rusko/Německo) Zvláštní uznání za kinematografii: Nocturma , Leo Hinstin (Francie) Cena diváků: Aquarius , Kleber Mendonça Filho (Brazílie) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: El Aprendiz tím, že Tomás De Leone (Argentina) nejlepší režie: Lukáš Valenta Rinnera , pro Los Decentes (Argentina) nejlepší krátký film: Murciélagos tím, že Felipe Ramirez Vilches (Argentina) nejlepší krátký film Režie: Mariano Cócolo , pro Al Silencio (Argentina) |
2017 |
Nejlepší film: Wajib , od Annemarie Jacir (Palestina) Nejlepší režie: Valeska Grisebach , pro Western (Německo) Nejlepší herečka: Eili Harboe , pro Thelma (Norsko) Nejlepší herec: Mohammad Bakri , pro Wajib (Palestina) Nejlepší scénář: Kim Dae- hwan pro The First Lap (Jižní Korea) Cena diváků: Primas , Laura Bari (Kanada) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: El Azote , José Celestino Campusano (Argentina) Nejlepší krátký film: Y ahora elogiemos las películas , Nicolás Zukerfeld (Argentina) |
2018 |
Nejlepší film: Mezi dvěma vodami , Isaki Lacuesta (Španělsko) Zvláštní cena poroty: Chuva É Cantoria Na Aldeia Dos Mortos , Renée Nader Messora & João Salaviza (Portugalsko) a Vendrán lluvias suaves , Iván Fund (Argentina) Nejlepší režie: Roberto Minervini , za to, co uděláš, když svět hoří? (Itálie) Nejlepší herečka: Judy Hill , za to, co uděláte, když bude svět v plamenech? (Itálie) Nejlepší herec: Israel Gómez Romero , za film Mezi dvěma vodami (Španělsko) Nejlepší scénář: Federico Veiroj pro Belmonte (Uruguay) Cena diváků: Pokud by Beale Street mohla mluvit , Barry Jenkins (Spojené státy) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: El árbol negro , Máximo Ciambella & Damián Coluccio (Argentina) Zvláštní uznání: Julia y el zorro , od Inés Barrionuevo (Argentina) Nejlepší krátký film: Aquel verano sin hogar , od Santiaga Reale (Argentina) a Mientras las olas , od D. Gavaldá & C. Rivoira (Argentina) |
2019 |
Nejlepší film: O que arde , Óliver Laxe (Španělsko) Nejlepší režie: Pedro Costa , Vitalina Varela (Portugalsko) a Angela Schanelec , Byl jsem doma, ale (Německo) Nejlepší herečka: Liliana Juárez , Planta Permanente (Argentina) ) Nejlepší herec: Ventura , za Vitalinu Varela (Portugalsko) Nejlepší scénář: Óliver Laxe za O que arde (Španělsko) Cena diváků: Neviditelný život Eurídice Gusmão , Karim Aïnouz (Brazílie) Argentinská oficiální soutěž: Nejlepší film: Angélica , autor Delfina Castagnino (Argentina) Nejlepší režie: Laura Citarella a Mercedes Halfon , za Las poetas visitan a Juana Bignozzi Zvláštní uznání: Hogar , Maura Delpero (Argentina) Nejlepší krátký film: Přehrávání. Ensayo de una despedida , Agustina Comedi (Argentina) Latin American Official Competition: Best Film: A febre , by Maya Da-Rin (Brazil) and Nunca subí el Provincia , by Ignacio Agüero (Chile) Zvláštní uznání: Vendrá la muerte y tendrá tus ojos , José Luis Torres Leiva (Chile) Nejlepší krátký film: ovládání Plano , Juliana Antunes (Brazílie) |