Plavání na Letních olympijských hrách 2000 - Swimming at the 2000 Summer Olympics
Plavání na hrách XXVII olympiády
| |
---|---|
Sydney International Aquatics Center | |
Místo | Mezinárodní vodní centrum v Sydney |
Termíny | 16. – 23. Září 2000 |
Konkurenti | 954 ze 150 zemí |
Plavání na Letních olympijských hrách 2000 | ||
---|---|---|
Volný styl | ||
50 m | muži | ženy |
100 m | muži | ženy |
200 m | muži | ženy |
400 m | muži | ženy |
800 m | ženy | |
1500 m | muži | |
Znak | ||
100 m | muži | ženy |
200 m | muži | ženy |
Prsa | ||
100 m | muži | ženy |
200 m | muži | ženy |
Motýl | ||
100 m | muži | ženy |
200 m | muži | ženy |
Individuální směs | ||
200 m | muži | ženy |
400 m | muži | ženy |
Štafeta volného stylu | ||
4 × 100 m | muži | ženy |
4 × 200 m | muži | ženy |
Medley relé | ||
4 × 100 m | muži | ženy |
Tyto plavecké soutěže na Letních olympijských hrách 2000 v Sydney se konal ve dnech 16. až 23. září 2000 v Sydney International Aquatic Centre v Homebush Bay . Představilo 32 událostí (16 mužů, 16 žen) a celkem 954 plavců ze 150 zemí.
Plavecký program pro rok 2000 byl od roku 1996 rozšířen, se zahrnutím semifinálové fáze v každé z akcí s výjimkou některých zvláštních případů. Dálkové plavecké závody (400 m volný způsob, 800 m volný způsob, 1500 m volný způsob a 400 m individuální směs) a všechny štafety stále udržovaly starý formát pouze ve dvou fázích: rozjížďky a finále. Kvůli radikálním změnám ve formátu soutěže byl rozšířen do osmidenního programu, a tím pokračoval do současné éry.
Nejúspěšnější byli plavci ze Spojených států , kteří získali 14 zlatých, 8 stříbrných a 11 bronzových, což vedlo k celkovému počtu medailí s 33. Mezitím Austrálie vyprodukovala celkem 18 medailí (pět zlatých, devět stříbrných a čtyři bronzové) získat druhé místo v součtu. Během soutěže bylo vytvořeno celkem čtrnáct světových rekordů a třicet osm olympijských rekordů .
Události
Byly napadeny následující události (všechny události v bazénu měly dlouhý průběh a vzdálenosti jsou v metrech, pokud není uvedeno):
- Volný styl : 50, 100, 200, 400, 800 (ženy) a 1500 (muži);
- Zpětný zdvih : 100 a 200;
- Prsa : 100 a 200;
- Motýl : 100 a 200;
- Individuální směs : 200 a 400;
- Relé : 4 × 100 zdarma, 4 × 200 zdarma a 4 × 100 směs.
Plán
H | Zahřívá | ½ | Semifinále | F | Finále |
Datum → | 16. září | 17. září | 18. září | 19. září | 20. září | 21. září | 22. září | 23. září | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Události ↓ | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
50 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
1500 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
100 m zpětný zdvih | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m zpětný zdvih | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m prsa | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m prsa | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m motýl | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m motýl | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m individuální směs | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m individuální směs | H | F | ||||||||||||||
Štafeta 4 × 100 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
Štafeta 4 × 200 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
Polohová štafeta 4 × 100 m | H | F |
Datum → | 16. září | 17. září | 18. září | 19. září | 20. září | 21. září | 22. září | 23. září | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Událost ↓ | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
50 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m volný způsob | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
800 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
100 m zpětný zdvih | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m zpětný zdvih | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m prsa | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m prsa | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m motýl | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m motýl | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m individuální směs | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m individuální směs | H | F | ||||||||||||||
Štafeta 4 × 100 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
Štafeta 4 × 200 m volný způsob | H | F | ||||||||||||||
Polohová štafeta 4 × 100 m | H | F |
Zúčastněné národy
Na těchto olympijských hrách by závodilo v plaveckých závodech celkem 954 plavců (558 mužů a 336 žen) ze 150 zemí. Oficiálně debutovaly Aruba, Pobřeží slonoviny, Dominikánská republika, Rovníková Guinea, Gruzie, Guinea, Irák, Laos, Mali, Mikronésie, Mongolsko, Niger, Katar, Rwanda, Svatý Vincenc a Grenadiny, Súdán a Tádžikistán v plavání:
- Alžírsko (3 sportovci)
- Andorra (2)
- Angola (2)
- Argentina (13)
- Arménie (2)
- Aruba (2)
- Austrálie (44)
- Rakousko (8)
- Ázerbájdžán (2)
- Bahamy (4)
- Bahrajn (2)
- Bangladéš (2)
- Barbados (3)
- Bělorusko (9)
- Belgie (9)
- Bermudy (1)
- Bolívie (2)
- Bosna a Hercegovina (2)
- Brazílie (13)
- Bulharsko (6)
- Kambodža (2)
- Kanada (39)
- Chile (2)
- Čína (21)
- Kolumbie (5)
- Republika Kongo (2)
- Kostarika (3)
- Pobřeží slonoviny (1)
- Chorvatsko (17)
- Kuba (7)
- Kypr (7)
- Česká republika (6)
- Dánsko (7)
- Dominika (2)
- Dominikánská republika (1)
- Ekvádor (3)
- Egypt (6)
- Salvador (1)
- Rovníková Guinea (2)
- Estonsko (4)
- Fidži (2)
- Finsko (7)
- Francie (19)
- Gruzie (1)
- Německo (35)
- Velká Británie (41)
- Řecko (14)
- Grenada (1)
- Guam (1)
- Guatemala (1)
- Guinea (2)
- Honduras (2)
- Hongkong (9)
- Maďarsko (18)
- Island (9)
- Indie (2)
- Indonésie (6)
- Írán (1)
- Irák (2)
- Irsko (4)
- Izrael (10)
- Itálie (21)
- Jamajka (2)
- Japonsko (21)
- Jordánsko (2)
- Kazachstán (8)
- Keňa (2)
- Jižní Korea (17)
- Kuvajt (2)
- Kyrgyzstán (18)
- Laos (1)
- Lotyšsko (4)
- Libanon (2)
- Litva (6)
- Lucembursko (3)
- Makedonie (4)
- Madagaskar (2)
- Malajsie (9)
- Maledivy (2)
- Mali (2)
- Malta (2)
- Mauricius (2)
- Mexiko (7)
- Federativní státy Mikronésie (2)
- Moldavsko (10)
- Monako (1)
- Mongolsko (2)
- Maroko (1)
- Mosambik (2)
- Myanmar (1)
- Namibie (1)
- Nepál (2)
- Nizozemí (24)
- Nizozemské Antily (2)
- Nový Zéland (8)
- Nikaragua (2)
- Niger (2)
- Nigérie (2)
- Omán (1)
- Pákistán (1)
- Palau (2)
- Palestina (1)
- Panama (2)
- Papua Nová Guinea (2)
- Paraguay (2)
- Peru (3)
- Filipíny (4)
- Polsko (8)
- Portugalsko (7)
- Portoriko (3)
- Katar (1)
- Rumunsko (11)
- Rusko (28)
- Rwanda (2)
- Svatá Lucie (2)
- Svatý Vincenc a Grenadiny (2)
- San Marino (1)
- Saúdská Arábie (1)
- Senegal (2)
- Seychely (2)
- Singapur (8)
- Slovensko (4)
- Slovinsko (6)
- Jižní Afrika (14)
- Španělsko (23)
- Srí Lanka (2)
- Súdán (1)
- Surinam (2)
- Svazijsko (2)
- Švédsko (16)
- Švýcarsko (9)
- Sýrie (2)
- Čínský Tchaj -pej (13)
- Tádžikistán (2)
- Thajsko (8)
- Trinidad a Tobago (3)
- Tunisko (1)
- Turecko (7)
- Uganda (2)
- Ukrajina (25)
- Spojené arabské emiráty (1)
- Spojené státy (48)
- Uruguay (4)
- Uzbekistán (10)
- Venezuela (5)
- Vietnam (2)
- Panenské ostrovy (1)
- FR Jugoslávie (9)
- Zambie (2)
- Zimbabwe (3)
Shrnutí medaile
Hodnost | Národ | Zlato | stříbrný | Bronz | Celkový |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spojené státy (USA) | 14 | 8 | 11 | 33 |
2 | Austrálie (AUS) | 5 | 9 | 4 | 18 |
3 | Nizozemsko (NED) | 5 | 1 | 2 | 8 |
4 | Itálie (ITA) | 3 | 1 | 2 | 6 |
5 | Ukrajina (UKR) | 2 | 2 | 0 | 4 |
6 | Rumunsko (ROM) | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Švédsko (SWE) | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Maďarsko (HUN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Japonsko (JPN) | 0 | 2 | 2 | 4 |
10 | Slovensko (SVK) | 0 | 2 | 0 | 2 |
11 | Rusko (RUS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Jižní Afrika (RSA) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
13 | Francie (FRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
14 | Německo (GER) | 0 | 0 | 3 | 3 |
15 | Kostarika (CRC) | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Brazílie (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kanada (CAN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Španělsko (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Celkem (18 národů) | 33 | 31 | 33 | 97 |
Výsledek
Pánské akce
* Plavci, kteří se zúčastnili pouze rozjížďek a obdrželi medaile.
Ženské akce
* Plavci, kteří se zúčastnili pouze rozjížďek a obdrželi medaile.