Státy, které se nazývají syrsko-Hittite , Neo-Hittite (ve starší literatuře), nebo Luwian-Aramean (v moderních vědeckých prací), byly Luwian a Aramean regionální občanské řády z doby železné , která se nachází v jihovýchodní části moderního Turecka a severozápadní části moderní Sýrie , ve starověku známé jako země Hatti a Aram . Vznikly po rozpadu Chetitské nové říše v 12. století př. N. L. A trvaly, dokud nebyly v 8. století př. N. L. Podmaněny asyrskou říší . Jsou seskupeny vědci na základě několika kulturních kritérií, která jsou uznávána jako podobná a vzájemně sdílená mezi oběma společnostmi, severní (luwianskou) a jižní (aramejskou). Kulturní výměna mezi těmito společnostmi je vnímána jako specifický regionální fenomén, zejména ve světle výrazných jazykových rozdílů mezi dvěma hlavními regionálními jazyky, přičemž Luwian patří do anatolské skupiny indoevropských jazyků a Aramean do západosemitské skupiny semitských jazyků . Několik otázek, které se týkají regionálního seskupení luwianských a aramejských států, je mezi učenci vnímáno odlišně, včetně některých pohledů, které jsou pro takovéto seskupení obecně kritické.
název
Jeden z nejvíce sporných problémů v této oblasti souvisí s výběrem vhodných termínů pro tuto skupinu států. V této záležitosti jsou učenci rozděleni do několika kategorií. Někteří dávají přednost podmínky, které jsou odvozeny od endonymic (nativních) názvy pro Luwians a Arameans , tedy s použitím výrazů jako Luwian-Aramean nebo Aramean-Luwian . Jiní dávají přednost používání termínů, které jsou odvozeny z různých exonymních (cizích) jmen, a proto navrhují označení jako syrsko-anatolský nebo syrskoanatolský , vycházející z řeckého výrazu Anatolie , v kombinaci s anachronickou aplikací syrských štítků, ve smyslu, který byl zaveden mnohem později , starověkými Řeky, jako jejich označení pro Aramejce a jejich zemi ( Aram ). Taková preference cizích termínů, kterou zastávají někteří západní učenci, je vnímána jako kulturně neobjektivní , a tedy necitlivá vůči nativní (endonymické) terminologii. Někteří vědci stále používají starší termíny, jako Syro-Hittite a Neo-Hittite , ale tyto termíny mají v odborné literatuře několik dalších významů. Používá se také přesnější termín Post-Hittite , jako široké označení pro celé období anatolské historie od 12. do 6. století před naším letopočtem.
Anachronistické použití syrských štítků v moderní vědecké literatuře bylo navíc zpochybněno po nedávném objevu dvojjazyčného nápisu Çineköy z 8. století před naším letopočtem, psaného v luwianských a fénických jazycích. Nápis obsahoval odkazy na sousední Asýrii , zapsané ve specifické podobě, která se vykresluje jako Sýrie , a tak poskytl další (a zároveň nejstarší) důkazy o dominantním vědeckém pohledu na původ a primární význam pojmu Sýrie , který vznikl jako aferetická forma pojmu Asýrie, a byl definován mnohem později, starověkými Řeky, kteří zavedli územní rozlišení mezi dvěma jmény, a začali používat termín Sýrie jako specifické označení pro západní oblasti (starověký Aram ). Pro starověké Luwance byla Sýrie označení pro vlastní Asýrii , což odhalilo pozdější řecké používání pojmu Sýrie jako velmi odlišné od jeho původního významu a také anachronické, pokud bylo použito v moderních vědeckých popisech historických realit, souvisejících s luwianskými a aramejskými státy Doba železná.
Přechod z pozdní doby bronzové do starší doby železné
Hittite Nová říše a její zóny vlivu (politické a kulturní) v průběhu 14. a 13. století před naším letopočtem
Kolaps Chetitské nové říše je obvykle spojen s postupným úpadkem obchodních sítí ve východním Středomoří a následným kolapsem velkých měst mladší doby bronzové v Levantě, Anatolii a Egejském moři. Na začátku 12. století př. N. L. Byla Wilusa ( Trója ) zničena a Chetitská nová říše utrpěla náhlý ničivý útok od Kaskasů , kteří obsadili pobřeží kolem Černého moře a kteří se spojili s Myjci . Pokračovali v ničení téměř všech chetitských lokalit, ale nakonec byli Asyřany poraženi za jižními hranicemi poblíž Tigrisu . Hatti , Arzawa ( Lydia ), Alashiya ( Kypr ), Ugarit a Alalakh byly zničeny.
Hattusa , hlavní město Chetitů , byla zcela zničena. Po tomto kolapsu velkých měst a státu Chetitů došlo v severní době železné v severní Mezopotámii k rozptýlení osad a ruralizaci s výskytem velkého počtu vesniček, vesnic a usedlostí. Syro-chetitské státy vznikly v procesu takové zásadní transformace krajiny, v podobě regionálních států s novými politickými strukturami a kulturními příslušnostmi. David Hawkins dokázal vysledovat dynastické spojení mezi chetitskou císařskou dynastií a „velkými králi“ a „venkovskými pány“ Melida a Karkamishe starší doby železné, což dokazuje nepřerušenou kontinuitu mezi mladší dobou bronzovou a starší dobou železnou na těch stránkách.
Kromě literárních důkazů z nápisů je nepřerušená kulturní kontinuita postchetitských stavů v regionu během přechodného období mezi mladší dobou bronzovou a starší dobou železnou nyní dále potvrzena nedávnými archeologickými pracemi v chrámu boha bouře na citadele v Aleppu a chrámu Ain Dara , kde chrámové stavby pozdní doby bronzové pokračují do doby železné bez přestávky, s opakovanými obdobími výstavby ve starší době železné.
Seznam států Syro-Hittite
Státy Syro -Hittite lze rozdělit do dvou skupin: severní skupina, kde vládli chetitští vládci, a jižní skupina, kde Aramejci začali vládnout zhruba od roku 1000 př. N. L. Tyto státy byly vysoce decentralizované struktury; někteří se zdají být jen volnými konfederacemi podoblastí království.
Severní skupina zahrnuje:
Jižní skupina zahrnuje:
Nápisy
Luwianské monumentální nápisy v anatolských hieroglyfech pokračují téměř nepřerušeně od chetitských císařských památek ze 13. století až po syro-chetitské nápisy ze starší doby železné v Karkemish, Melid, Aleppo a jinde. Luwianské hieroglyfy byly vybrány mnoha syrsko-chetitskými oblastními královstvími pro jejich monumentální nápisy, které se často objevují v dvojjazyčných nebo trojjazyčných nápisech s aramejskou , fénickou nebo akkadskou verzí. Starší doba železná v severní Mezopotámii také zaznamenala postupné šíření abecedního psaní v aramejštině a féničtině . Během kulturních interakcí na levantinském pobřeží Syro-Palestiny a severní Sýrie v desátém až 8. století před naším letopočtem převzali Řekové a Frýgové abecední psaní od Féničanů.
Viz také
Reference
Prameny
-
Amadasi-Guzzo, Maria Giulia (2019). „Co víme o hranicích a výměnách mezi Aramem a Fénicií v 9. – 8. Století před naším letopočtem v Anatolii a Sýrii?“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 149–171. ISBN 9789004398535.
-
Bagg, Ariel M. (2019). „Na hranicích historické geografie: Rekonstrukce aramejských území na Západě podle neoasyrských písemných zdrojů“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 1–25. ISBN 9789004398535.
-
Bryce, Trevor R. (2012). Svět neohetitských království: Politická a vojenská historie . New York: Oxford University Press. ISBN 9780191505027.
-
Dušek, Jan (2019). „Království Arpad/Bīt-Agūsi: jeho hlavní město a jeho hranice“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 172–202. ISBN 9789004398535.
-
Edmonds, Alexander J. (2019). „Lidé bez hranic? Sledování měnících se identit a teritorialit Ahlamejců“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 26–62. ISBN 9789004398535.
-
Gilibert, Alessandra (2011). Syro-Hittite Monumentální umění a archeologie výkonu: The Stone Reliefs at Carchemish and Zincirli in the Earlier First Millenium BCE . Berlín-New York: Walter de Gruyter. ISBN 9783110222258.
-
Gurney, Oliver R. (1954) [1952]. Chetité (2. přepracované vydání.). Harmondsworth: Penguin Books.
-
Gzella, Holger (2015). Kulturní historie aramejštiny: Od počátků do příchodu islámu . Leiden-Boston: Brill. ISBN 9789004285101.
-
Greenfield, Jonas C. (1998). „Aramejci a aramejština v Anatolii“. XXXIVème Rencontre asyriologique internationale . Ankara: Türk Tarih Kurumu Basımevi. s. 199–207.
-
Hawkins, John David (1982). „Neo-chetitské státy v Sýrii a Anatolii“ . Cambridgeská starověká historie . 3 . Cambridge: Cambridge University Press. s. 372–441. ISBN 9780521224963.
-
Hawkins, John David (1986). „Psaní v Anatolii: importované a domorodé systémy“ . Světová archeologie . 17 (3): 363–376. doi : 10,1080/00438243.1986.9979976 . JSTOR 124701 .
-
Hawkins, John David (1994). „Konec doby bronzové v Anatolii: Nové světlo z nedávných objevů“ . Anatolská doba železná . 3 . London-Ankara: Britský archeologický institut v Ankaře. s. 91–94. ISBN 9781912090693.
-
Hawkins, John David (1995a). „Karkamish a Karatepe: Neo-Chetitské městské státy v severní Sýrii“ . Civilizace starověkého Blízkého východu . 2 . New York: Simon & Schuster Macmillan. s. 1295–1307. ISBN 9780684197210.
-
Hawkins, John David (1995b). „Velcí králové a venkovští páni v Malatyi a Karkamiši“ . Studio Historiae Ardens: Starověké studie Blízkého východu . Istanbul: Nederlands Historisch-Archaeologisch Instituut te Istanbul. s. 75–86. ISBN 9789062580750.
-
Hawkins, John David (1995c). „Politická geografie severní Sýrie a jihovýchodní Anatolie v novoasyrském období“ . Neoasyrská geografie . Roma: Università di Roma. s. 87–101.
-
Lipiński, Edward (2000). Aramejci: jejich dávná historie, kultura, náboženství . Leuven: Peeters Publishers. ISBN 9789042908598.
-
Lipiński, Edward (2013). „Aramejci na Západě (13. – 8. Století)“ . Aramejci, Chaldejci a Arabové v Babylonii a Palestině v prvním tisíciletí před naším letopočtem . Wiesbaden: Harrassowitz Verlag. s. 123–147. ISBN 9783447065443.
-
Messo, Johny (2011). „Původ podmínek Sýrie (n) a Suryoyo: Ještě jednou“ . Parole de l'Orient . 36 : 111–125.
-
Osborne, James F. (2012). „Komunikující síla v paláci Bīt-Ḫilāni“ . Bulletin of American Schools of Oriental Research . 368 : 29–66. doi : 10,5615/bullamerschoorie.368,0029 .
-
Osborne, James F. (2014). „Plánování osídlení a městská symbolika v syrsko-anatolských městech“ . Cambridge Archaeological Journal . 24 (2): 195–214. doi : 10,1017/S0959774314000444 .
-
Osborne, James F. (2017). „Zkoumání nižších sídel hlavních měst doby železné v Anatolii a Sýrii“ . Starověku . 91 (355): 90–107. doi : 10.15184/aqy.2016.254 .
-
Osborne, James F. (2020). Syro-anatolské městské státy: Kultura doby železné . New York: Oxford University Press. ISBN 9780199315833.
-
Richelle, Matthieu (2019). „Kolísavé hranice Hamathu (10. – 8. Století př . N. L.)“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 203–228. ISBN 9789004398535.
-
Rollinger, Robert (2006a). „Assyrios, Syrios, Syros und Leukosyros“ . Die Welt des Orients . 36 : 72–82. JSTOR 25684050 .
-
Rollinger, Robert (2006b). „Podmínky Asýrie a Sýrie znovu“ (PDF) . Journal of Blízkého východu studií . 65 (4): 283–287. doi : 10,1086/511103 .
-
Sader, Hélène (2000). „Aramejská království Sýrie: Původ a formační procesy“ . Eseje o Sýrii v době železné . Louvain: Peeters Press. s. 61–76. ISBN 9789042908789.
-
Sader, Hélène (2010). „Aramejci ze Sýrie: Některé úvahy o jejich původu a materiální kultuře“ . Knihy králů: Zdroje, skladba, historiografie a recepce . Leiden-Boston: Brill. s. 273–300. ISBN 978-9004177291.
-
Sader, Hélène (2014). „Historie“ . Aramejci ve starověké Sýrii . Leiden: Brill. s. 11–36. ISBN 9789004229433.
-
Smutnější, Hélène (2016). „Vznik a úpadek aramejských států v Sýrii doby železné“ . Formování státu a úpadek státu na Blízkém a Středním východě . Wiesbaden: Harrassowitz Verlag. s. 61–76. ISBN 9783447105651.
-
Simon, Zsolt (2019). „Aramaean Borders: Hieroglyphic Luwian Evidence“ . Aramejské hranice: Definování aramejských území v 10. – 8. Století př . N. L. Leiden-Boston: Brill. s. 125–148. ISBN 9789004398535.
-
Mladší, Kenneth Lawson (2016). Politické dějiny Aramejců: Od jejich počátků až do konce jejich volebních řádů . Atlanta: SBL Press. ISBN 9781628370843.
externí odkazy
|
Území/ data
|
Egypt |
Kanaán |
Ebla |
Mari |
Akshak / Akkad
|
Kish |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagash |
Ur |
Elam
|
|
Předchází: Chronologie neolitu
|
4000–3200 př. N. L
|
Kultura Naqada (4000–3100 př. N. L.)
|
Proto-Cannaanites
|
Ubaid období (6500-3800 BCE)
|
Susa já
|
|
Naqada I Naqada II
|
Vztahy mezi Egyptem a Mezopotámií
|
Urukské období (4000–3 100 př. N. L.)(Anonymní „královštíkněží“)
|
Susa II (Urukův vliv nebo kontrola)
|
3200–3100 př. N. L
|
Proto-dynastické období ( Naqada III ) Raní nebo legendární králové:
|
Upper Egypt Finger Snail Fish Pen-Abu Animal Stork Canide Bull Scorpion I Shendjw Iry-Hor Ka Scorpion II Narmera / Menes
|
Dolní Egypt Hedju Hor Ny-Hor Hsekiu Khayu Tiu Thesh Neheb Wazner Nat-Hor Mekh Double Falcon Wash
|
3100–2900 př. N. L
|
Raná dynastika První egyptská dynastie
Narmer Menes Neithhotep ♀ (regent) Hor-Aha Djer Djet Merneith ♀ (regent) Den Anedjib Semerkhet Qa'a Sneferka Horus Bird
|
Kananejci
|
Období Jemdeta Nasra
|
Proto-Elamite období ( Susa III ) (3100-2700 BCE)
|
|
2900 př. N. L
|
Druhá dynastie Egypta
Hotepsekhemwy Nebra/ Raneb Nynetjer Ba Nubnefer Horus Sa Weneg-Nebty Wadjenes Senedj Seth-Peribsen Sekhemib-Perenmaat Neferkara I Neferkasokar Hudjefa I Khasekhemwy
|
Early Dynastic Period I (2900–2700 BCE)
|
První eblaitské království
|
První království Mari
|
|
2800 př. N. L
|
|
|
|
2700 př. N. L
|
Early Dynastic Period II (2700–2600 BCE)
|
|
|
|
|
Enmebaragesi
|
|
Gilgameš
|
Staroelamitské období (2700–1500 př. N. L.)
Vztahy Indus-Mezopotámie
|
2 600 př. N. L
|
Třetí egyptská dynastie
Džoser Sekhemkhet Sanakht Nebka Khaba Qahedjet Huni
|
Early Dynastic Period III (2600–2340 BCE)
|
Sagisu Abur-lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
|
|
Lagash En-hegal Lugalshaengur
|
|
|
|
|
2575 př. N. L
|
Stará říše Egypta Čtvrtá dynastie Egypta Snefru KhufuDjedefreKhafre Bikheris MenkaureShepseskaf Thamphthis
|
Ur I dynastie Mesannepada
|
2 500 př. N. L
|
Fénicie (2500–539 př. N. L.)
|
Druhé království Mari
Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi
|
|
|
Dynastie Uruk II Enshakushanna
|
Hrnek-si
|
Umma I dynastie
Pabilgagaltuku
|
Lagash I dynastie
Ur-NansheAkurgal
|
Meskiagnun Elulu
|
Awanská dynastie Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 př. N. L
|
Za páté dynastie Egypt
Veserkaf Sahure Neferirkare Raneferef Shepseskare Niuserre Menkauhor Džedkare Unase
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Ush Enakalle
|
Elamitské invaze (3 králové)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 př. N. L
|
Kun-Damu
|
Eannatum (král Lagash, Sumer, Akkad, dobyvatel Elamu)
|
2400 př. N. L
|
Adub-Damu Igrish- Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (královna Bara-irnun )
|
Enannatum Entemena Enannatum II Enentarzi
|
Dynastie Ur II Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-tempti
|
2380 př. N. L
|
Sixth Dynasty of Egypt Teti Userkare Pepi I Merenre Nemtyemsaf I Pepi II Merenre Nemtyemsaf II Netjerkare Siptah
|
Adab dynastie Lugalannemundu „Král čtyř čtvrtin světa“
|
2370 př. N. L
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Invaze Mari Anbu, Anby, Bazi, Zizi of Mari, Limer, Sharrum-iter
|
Ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-ishan
|
2350 př. N. L
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Dynastie Uruk III Lugalzagesi (guvernér Ummy, král celého Sumeru)
|
2340 př. N. L
|
|
Akkadské období (2340–2150 př. N. L.)
|
Akkadská říše
Sargon z Akkadu Rimush Manishtushu
|
Akkadští guvernéři: Eshpum Ilshu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 př. N. L
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (vazal Akkadianů)
|
2200 př. N. L
|
První přechodné období sedmého dynastie Egypta osmé dynastie Egypta Menkare Neferkare II Neferkare Neby Djedkare Shemai Neferkare Khendu Merenhor Neferkamin Nikare Neferkare Tereru Neferkahor Neferkare Pepiseneb Neferkamin Anu Qakare Ibi Neferkaure Neferkauhor Neferirkare
|
Second Eblaite Kingdom
(Vassals of UR III)
|
Třetí říše z Mari Shakkanakku dynastie
Ididish Shu-Dagan Ishma-Dagan (Vassals z Akkadians)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 roky) Dudu Shu-Turul
|
Dynastie Uruk IV Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Lagash II dynastie Puzer-Mama Ur- NingirsuIPirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Inshushinak
|
2150 př. N. L
|
Devátá dynastie Egypta Meryibre Khety Neferkare VII Nebkaure Khety Setut
|
Ur III období (2150–2000 př. N. L.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Gutianská dynastie (21 králů)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Dynastie Umma II Lugalannatum (vazalGutianů)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
2125 př. N. L
|
Desátá egyptská dynastie Meryhathor Neferkare VIII Wahkare Khety Merykare
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Ishtar Hitial-Erra Hanun-Dagan (Vassals of Ur III)
|
Uruk V dynastie Utu-hengal
|
2100 př. N. L
|
Dynastie Ur III "Králové Ur, Sumer a Akkad"Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 př. N. L
|
2000 př. N. L
|
Egyptská střední říše Jedenáctá egyptská dynastie Mentuhotep I Intef I Intef II Intef III Mentuhotep II Mentuhotep III Mentuhotep IV
|
kolem roku 2000 př. n. l
|
Amoritské invaze
|
Elamite invaze Kindattu ( dynastie Shimashki )
|
2025-1763 př. N. L
|
Dvanáctá egyptská dynastie Amenemhat I Senusret I Amenemhat II Senusret II Senusret III Amenemhat III Amenemhat IV Sobekneferu ♀
|
Třetí království
Eblaite Ibbit-Lim Immeya Indilimma
|
Limská dynastie Yaggid-Lim Yahdun-Lim Yasmah-Adad Zimri-Lim (královna Shibtu )
|
Isin-Larsa období ( Amorites ) Dynastie Isinu :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-Bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-Kuga Suen-magir Damiq-ilishu Dynasty of Larsa:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Rim-Sin I(...)Rim-Sin II Uruk VI dynastie: Alila-hadum Sumu-binasa Naram-Sin of UrukSîn-kāšidSîn-iribamSîn-gāmilIlum-gamil Anam of Uruk Irdanene Rim-Anum Nabi-ilišu
|
Sukkalmah dynastie
Siwe-Palar-Khuppak
|
1800–1595 př. N. L
|
Třináctá dynastie Egypta Čtrnáctá dynastie Egypta
|
Abraham ( biblický ) Kings of Byblos Kings of Tyre Kings of Sidon
|
Yamhad
|
Staré asyrské říše (2025-1378 BCE) Puzur-Aššur I Shalim-ahum Ilu-Shuma Erishum I Ikunum Sargon I Puzur-Aššur II Naram-Sin Erishum II Shamshi-Adad I Ishme-Dagan I Mut-Ashkur Rimush Asinum Aššur-dugul Aššur -apla-idi Nasir-Sin Sin-namir Ipqi-Ishtar Adad-salulu Adasi Bel-bani Libaya Sharma-Adad I Iptar-Sin Bazaya Lullaya Shu-Ninua Sharma-Adad II Erishum III Shamshi-Adad II Ishme-Dagan II Shamshi-Adad III Ashur-nirari I Puzur-Ashur III Enlil-nasir I Nur-ili Ashur-shaduni Ashur-rabi I Ashur-nadin-ahhe I Enlil-Nasir II Ashur-nirari II Ashur-bel-nisheshu Ashur-rim-nisheshu Ashur-nadin -ahhe II
|
První babylonská dynastie („staré babylonské období“) ( Amorité ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-DitanaRaníkassitští
vládci
|
Druhá babylonská dynastie („ dynastie Sealand “) Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi-ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ+U-EN Peshgaldaramesh Ayadaragalama Akurduana Melamkurkurra Ea-gamil
|
Druhé přechodné období šestnácté dynastie
Abydos Dynasty
Sedmnácté Dynasty
|
Patnáctá egyptská dynastie („ Hyksos “)
Semqen 'Aper-'Anati Sakir-Har Khyan Apepi Khamudi
|
Mitanni (1600–1260 př. N. L. )KirtaShuttarna IParshatatar
|
1531–1155 př. N. L
|
Nové egyptské království Osmnáctá egyptská dynastie Ahmose I Amenhotep I
|
Třetí Babylonian dynastie ( Kassites ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulam-Buriaš Agum III Karaindash Kadashman-harbe I Kurigalzu I Kadashman-Enlil I Burnaburiash II Kara-hardash nacisty Bugash Kurigalzu II Nazimaruttaš Kadashman-Turgu Kadashman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti-Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin-shumi Kadashman -Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa-shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Střední elamitské období
(1500–1100 př. N. L.) Kidinuidská dynastie Igehalkidská dynastie Untash-Napirisha
|
Thutmose I Thutmose II Hatshepsut ♀ Thutmose III
|
Amenhotep II Thutmose IV Amenhotep III Achnaton Smenkhkare Neferneferuaten ♀ Tutankhamun Ay Horemheb
|
Hittite Empire
Ugarit
|
Devatenácté dynastie Egypt Ramesse I Seti I Ramesse II Merneptah Amenmesses Seti II Siptah Tausret ♀
|
Elamská říše Shutrukidská dynastie Shutruk-Nakhunte
|
1155–1025 př. N. L
|
Dvacátá egyptská dynastie
Setnakhte Ramesse III Ramesse IV Ramesse V Ramesses VI Ramesses VII Ramesses VIII Ramesses IX Ramesses X Ramesses XI
Třetí přechodné období
Jednadvacátá egyptská dynastie Smendes Amenemnisu Psusennes I Amenemope Osorkon starší Siamun Psusennes II
|
Fénicie králové z Byblos králové z Týru králové ze Sidonu
izraelské království Saul Ish-bosheth David Solomon
|
Syro-chetitské státy
|
Middle Asyrian Empire Eriba-Adad I Ashur-uballit I Enlil-nirari Arik-den-ili Adad-nirari I Shalmaneser I Tukulti-Ninurta I Ashur-nadin-apli Ashur-nirari III Enlil-kudurri-usur Ninurta-apal-Ekur Ashur- dan I Ninurta-tukulti-Ashur Mutakkil-Nusku Ashur-resh-ishi I Tiglath-PileserI Asharid-apal-Ekur Ashur-bel-kala Eriba-Adad II Shamshi-Adad IV Ashurnasirpal I Shalmaneser II Ashur-nirari IV Ashur-rabi II Ashur-resh-ishi II Tiglath-Pileser II Ashur-dan II
|
Čtvrtá babylonská dynastie („ Druhá dynastie Isinů “) Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nebuchadnezzar I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk- ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Neolamitské období (1100–540 př. N. L.)
|
1025–934 př. N. L
|
Pátá, Šestá, Sedmá, Osmá babylonská dynastie („Období chaosu“) Simbar-shipak Ea-mukin-zeri Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
911–745 př. N. L
|
Dvacátá druhá dynastie Egypta Shoshenq I Osorkon I Shoshenq II Takelot I Osorkon II Shoshenq III Shoshenq IV Pami Shoshenq V Pedubast II Osorkon IV
Dvacátá třetí dynastie Egypta Harsiese A Takelot II Pedubast I Shoshenq VI Osorkon III Takelot III Rudamun Menkheperre Ini
Dvacátá čtvrtá dynastie Egypta Tefnakht Bakenranef
|
Království Samaří
Judské království
|
Neoasyrská říše Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Ashurnasirpal II Shalmaneser III Shamshi-Adad V Shammuramat♀(regent)Adad-nirari III Shalmaneser IV Ashur-Dan III Ashur-nirari V
|
Devátá babylonská dynastie Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Shamash-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (pět králů) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin-zeri Nabu-shuma-ukin II Nabu-mukin-zeri
|
Humban-Tahrid dynastie
Urtak Teumman Ummanigash Tammaritu I Indabibi Humban-haltash III
|
745–609 př. N. L
|
Dvacátá pátá dynastie Egypta („ Černí faraoni “) Piye Shebitku Shabaka Taharqa Tanutamun
|
Neoasyrská říše
( Sargonid dynastie ) Tiglath-Pileser † Shalmaneser † Marduk-apla-iddina II Sargon † Sancheríb † Marduk-Zakir-Shumi II Marduk-apla-iddina II Bel-Ibni Aššur-Nadin-Shumi † Nergal-ushezib Mushezib-Marduk Esarhaddon † Aššurbanipal Ashur- etil -ilani Sinsharishkun Sin-shumu-lishir Ashur-uballit II
|
Asyrské dobytí Egypta
|
|
626–539 př. N. L
|
Pozdní období Dvacátá šestá dynastie Egypta Necho I Psamtik I Necho II Psamtik II Wahibre Ahmose II Psamtik III
|
Novobabylonská říše Nabopolassar Nebuchadnezzar II Amel-Marduk Neriglissar Lábaši-Marduk Nabonidus
|
Střední říše Deioces Phraortes Madius Cyaxares Astyages
|
539–331 př. N. L
|
Dvacátá sedmá dynastie Egypta ( Achaemenidské dobytí Egypta )
|
Kings of Byblos Kings of Tyre Kings of Sidon
|
Achaemenidská říše Cyrus Cambyses Darius I Xerxes Artaxerxes I Darius II Artaxerxes II Artaxerxes III Artaxerxes IV Darius III
|
Dvacátá osmá dynastie Egypta Dvacátá devátá dynastie Egypta Třicátá dynastie Egypta
|
Jednatřicátá dynastie Egypta
|
331–141 př. N. L
|
Ptolemaiovci Ptolemaios I. Soter Ptolemaios Keraunos Ptolemaios II Philadelphus Arsinoe II ♀ Ptolemaios III Euergetes Berenice II Euergetis ♀ Ptolemaios IV Philopator Arsinoe III Philopator ♀ Ptolemaios V Epiphanes Kleopatra I Syra ♀ Ptolemaios VI Philometor Ptolemaios VII Neos Philopator Cleopatra II Philometor Sótér ♀ Ptolemaios VIII Physcon Cleopatra III ♀ Ptolemaios IX Lathyros Cleopatra IV ♀ Ptolemaios X Alexander Berenice III ♀ Ptolemaios XI Alexander Ptolemaios XII Auletes Cleopatra V ♀ Cleopatra VI Tryphaena ♀ Berenice IV Epiphanea ♀ Ptolemaios XIII Ptolemaios XIV Kleopatra VII Philopator ♀ Ptolemy XV Caesarion Arsinoe IV ♀
|
Helénistické období
Argeadská dynastie : Alexandr I. Filip Alexandr II. Antigonus
Seleucidská říše : Seleucus I Antiochus I Antiochus II Seleucus II Seleucus III Antiochus III Seleucus IV Antiochus IV Antiochus V Demetrius I Alexander III Demetrius II Antiochus VI Dionysus Diodotus Tryphon Antiochus VII Sidetes
|
141–30 př. N. L
|
Judské království Simon Thassi John Hyrcanus Aristobulus I Alexander Jannaeus Salome Alexandra ♀ Hyrcanus II Aristobulus II Antigonus II Mattathias
|
Alexander II Zabinas Seleucus V Philometor Antiochus VIII Grypus Antiochus IX Cyzicenus Seleucus VI Epiphanes Antiochus X Eusebes Antiochus XI Epiphanes Demetrius III Eucaerus Philip I Philadelphus Antiochus XII Dionysus Antiochus XIII Asiatic Philip
|
Parthian říše Mithridatés I Phraates Hyspaosines Artabanus Mithridata II Gotarzes Mithridata III Orodes I Sinatruces Phraates III Mithridata IV Orodes II Phraates IV Tiridates II Musa Phraates V Orodes III Vonones I Artabanus II Tiridates III Artabanus II Vardanés Gotarzes II Meherdates Vonones II Vologases I Vardanes II Pacorus II Vologázy II Artabanus III Osroes I
|
30 př. N. L. - 116 n. L
|
římská říše
|
( Římské dobytí Egypta ) Egyptská provincie
|
Judea
|
Sýrie
|
116-117 CE
|
Provincie Mezopotámie pod Trajanem
|
Parthamaspates of Parthia
|
117–224 n. L
|
Sýrie Palaestina
|
Provincie Mezopotámie
|
Sinatruces II Mithridates V Vologases IV Osroes II Vologases V Vologases VI Artabanus IV
|
224–270 n. L
|
Sasanská říše provincie Asoristan
Ardashir I Shapur I Hormizd I Bahrám I Bahram II Bahram III Narseh Hormizd II Adur Narseh Shapur II Ardashir II Shapur III Bahram IV Yazdegerd I Shapur IV Khosrow Bahram V Yazdegerd II Hormizd III Peroz I Balash Kavad I Jamasp Kavad I Khosrow I Hormizd IV Khosrow II Bahram VI Chobin Vistahm
|
270–273 n. L
|
Říše Palmyrene Vaballathus Zenobia♀ Antiochus
|
273–395 n. L
|
římská říše
|
Egyptská provincie
|
Sýrie Palaestina
|
Sýrie
|
Provincie Mezopotámie
|
395–618 CE
|
Byzantská říše
|
Byzantský Egypt
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Byzantská Sýrie
|
Byzantská Mezopotámie
|
618–628 CE
|
( Sasanian dobytí Egypta ) Province z Egypta Shahrbaraz Sahralanyozan Shahrbaraz
|
Sasanian Empire Provincie Asoristan Khosrow II KavadII
|
628–641 n. L
|
Byzantská říše
|
Ardashir III Shahrbaraz Khosrow III Boran Shapur-i Shahrvaraz Azarmidokht Farrukh Hormizd Hormizd VI Khosrow IV Boran Yazdegerd III Peroz III Narsieh
|
Byzantský Egypt
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
Byzantská Sýrie
|
Byzantská Mezopotámie
|
639–651 CE
|
Muslimské dobytí Egypta
|
Muslimské dobytí Levant
|
Muslimské dobytí Mezopotámie a Persie
|
Vládci starověké střední Asie
|
|
|