Filmový festival Tribeca - Tribeca Film Festival
Umístění | New York City, New York , USA |
---|---|
Založený | 2002 |
Nejnovější | 9.-20. června 2021 |
Jazyk | Angličtina |
webová stránka | tribecafilm |
Filmový festival Tribeca je každoroční filmový festival pořádaný Tribeca Productions . Koná se každé jaro v New Yorku a představuje rozmanitý výběr filmů, epizod, rozhovorů, hudby, her, umění a pohlcujícího programování. Společnost Tribeca založili Robert De Niro , Jane Rosenthal a Craig Hatkoff v roce 2002 s cílem urychlit ekonomickou a kulturní revitalizaci dolního Manhattanu po útocích na Světové obchodní centrum z 11. září .
Každý rok festival hostí přes 600 projekcí s přibližně 150 000 návštěvníky a oceňuje nezávislé umělce ve 23 soutěžních kategoriích.
Dějiny
Filmový festival Tribeca založili v roce 2002 Jane Rosenthal , Robert De Niro a Craig Hatkoff v reakci na útoky z 11. září na Světové obchodní centrum a následnou ztrátu vitality ve čtvrti Tribeca na Dolním Manhattanu . Inaugurační festival odstartoval po 120 dnech plánování za pomoci více než 1300 dobrovolníků. Zúčastnilo se ho více než 150 000 lidí a představilo se několik začínajících filmařů. Součástí festivalu byly porotcovské narativní, dokumentární a krátké filmové soutěže; obnovená klasická série; best of New York série kurátor Martin Scorsese ; 13 velkých panelových diskusí; celodenní rodinný festival; a premiéry studiových filmů Star Wars: Epizoda II-Klony útočí , O chlapci , americký remake Insomnie , Božská tajemství sesterstva Ya-Ya a Liga výjimečných .
Festival 2003 přinesl více než 300 000 lidí. Festival představil rozšířenou skupinu nezávislých hraných filmů, dokumentárních filmů a krátkých filmů z celého světa, spojených se studiovými premiérami, panelovými diskuzemi, koncerty hudby a komedie, rodinným festivalem, sportovními aktivitami a promítáním filmů pod širým nebem podél řeky Hudson . Rodinný festival představoval promítání filmů pro děti, vyprávění příběhů , rodinné panely, workshopy a interaktivní hry, které vyvrcholily celodenním pouličním veletrhem, který přilákal dav odhadovaný na 250 000 lidí.
Na konci roku 2003 koupil De Niro divadlo na 54 Varick Street, ve kterém byla nedávno uzavřená promítací síň, umělecký dům, který každou noc promítal nezávislé filmy a přejmenoval jej na Tribeca Cinema. To se stalo jedním z dějišť festivalu.
Ve snaze sloužit svému poslání přinášet nezávislý film co nejširšímu publiku festival v roce 2006 rozšířil svůj dosah v New Yorku i na mezinárodní úrovni. V New Yorku pořádala Tribeca projekce na celém Manhattanu, protože plán promítání festivalu přesahoval kapacitu v centru města. Mezinárodně festival přinesl filmy na filmový festival v Římě . V rámci oslav v Římě získala Tribeca vůbec první ocenění „Kroky a hvězdy“, které se uděluje na Španělských schodech . Celkem bylo vybráno 169 celovečerních filmů a 99 krátkých filmů z 4 100 přihlášených filmů, včetně 1 950 celovečerních příspěvků - což je trojnásobek celkového počtu příspěvků z prvního festivalu v roce 2002. Na festivalu bylo 90 světových premiér, devět mezinárodních premiér, 31 severoamerických premiér, 6 Americké premiéry a 28 premiér v New Yorku.
V roce 2009 byly Rosenthal, Hatkoff a De Niro jmenovány číslem 14 na Barronově seznamu 25 nejlepších světových filantropů za jejich roli při regeneraci ekonomiky TriBeCa po 11. září.
V roce 2011 se LA Noire stala první videohrou, která byla uznána filmovým festivalem Tribeca. V roce 2013 se Beyond: Two Souls , kde vystupují Elliot Page a Willem Dafoe , stala teprve druhou hrou, která měla na festivalu premiéru.
19. filmový festival Tribeca, původně naplánovaný na 15. – 26. Dubna 2020, byl zrušen kvůli pandemii COVID-19 . V následujících týdnech a měsících Tribeca spustila několik digitálních nabídek, aby upozornila na filmaře a tvůrce, kteří doufali, že budou mít svá nejnovější díla premiéru na jarním setkání. Poskytla zabezpečenou digitální platformu pro festivalové filmy 2020, které hledají distribuci k vidění v tisku a průmyslu, a hostil virtuální shromažďovací prostor pro Tribeca NOW Creators Market.
V reakci na globální pandemii Tribeca uspořádala We Are One ve spolupráci s YouTube , bezplatný 10denní digitální festival, který poskytoval zábavu a spojení pro domácí publikum a získal mezinárodní pomocné prostředky na COVID-19. Program sestavilo 21 špičkových mezinárodních filmových festivalů včetně Cannes , Sundance , TIFF a Benátky a předvedlo více než 100 hodin krátkých filmů, hraných filmů, rozhovorů a hudby publiku 1,9 milionu lidí ve 179 zemích.
V červenci 2020 Tribeca uvedla na trh jednu z prvních velkých pop-up drive-in sérií po celé zemi, aby divákům poskytla zábavu v bezpečném, sociálně vzdáleném prostředí. Projekce se konaly na Rose Bowl v Pasadeně v Kalifornii, na Dallas Cowboys AT&T Stadium v Arlingtonu v Texasu, na Orchard Beach v newyorské čtvrti Bronx a na Nickerson Beach v Nassau County, New York . Série zaměstnávala místní produkční zaměstnance a spolupracovala s malými potravinářskými podniky, které byly ovlivněny zablokováním.
7. srpna 2020 organizátoři oznámili, že 20. ročník festivalu se bude konat od 9. června do 20. června 2021 s vyhrazeným prostorem pro oslavu filmů, jejichž premiéry se nemohly uskutečnit na festivalu, který byl zrušen v roce 2020. Jako první na festivalu uspořádala Tribeca také komunitní projekce - ve vnitřních i venkovních prostorách - ve všech pěti městských částech New Yorku.
Festival přidal vyhrazenou kategorii videoher počínaje událostí 2021. Nominované hry jsou během festivalu prezentovány v online prezentacích, podobně jako filmové projekce.
Ocenění
Narativní soutěž USA
Nejlepší narativní funkce USA
- 2020 - Polovina , režie Alice Wu
- 2019 - Burning Cane , scénář a režie Phillip Youmans
- 2018 - Diane , scénář a režie Kent Jones
- 2017 - Ponechejte změnu napsanou a řízenou Rachel Israel
- 2016 - Dean , režie Demetri Martin
Nejlepší herec v celovečerním hraném filmu USA
- 2020 - Steve Zahn v Cowboys
- 2018 - Jeffrey Wright v OG
- 2017 - Alessandro Nivola o jedno procento vlhčí
- 2016 - Dominic Rains pro Burn Country
Nejlepší herečka v celovečerním hraném filmu USA
- 2020 - Assol Abdulina v Materna
- 2019 - Haley Bennett ve Vlaštovce
- 2018 - Alia Shawkat v Duck Butter
- 2017 - Nadia Alexander v Blame
- 2016 - Mackenzie Davis za Always Shine
Nejlepší kinematografie v americkém výpravném hraném filmu
- 2020 - Greta Zozula , Chananun Chotrungroj a Kelly Jeffrey pro Materna .
- 2019 - Phillip Youmans za Burning Cane
- 2018 - Wyatt Garfield pro Diane
- 2017 - Chris Teague pro Love After Love
- 2016 - Michael Ragen pro Kicks
Nejlepší scénář v celovečerním hraném filmu USA
- 2020 - Cowboys , napsala Anna Kerriganová
- 2018 - Diane , napsal Kent Jones
- 2017 - K dispozici velké množství , napsal Angus MacLachlan
Světová narativní soutěž
Nejlepší narativní funkce
- 2020 - Nenávistník , režie Jan Komasa
- 2019 - Scheme Birds , režie Ellen Fiske a Ellinor Hallin
- 2017 - Syn Sofie ( O Gios tis Sofias ), scénář a režie Elina Psykou
- 2016 - Junction 48 , režie Udi Aloni
- 2015 - Virgin Mountain , režie Dagur Kári
- 2014 - Nulová motivace , režie Talya Lavie
- 2013 - The Rocket , režie Kim Mordaunt
- 2012 - War Witch , režie Kim Nguyen
- 2011 - She Monkeys , režie Lisa Aschan
- 2010 - Když odcházíme , režie Feo Aladag
- 2009 - O Elly , režie Asghar Farhadi
- 2008 - Pusťte toho pravého , režie Tomas Alfredson
- 2007 - Můj otec, můj pane , režie David Volach
- 2006 - Iluminados por el fuego , režie Tristán Bauer
- 2005 - Ukradený život , režie Li Shaohong
- 2004 - Green Hat , režie Liu Fendou
- 2003 - Blind Shaft , režie Li Yang
- 2002 - Roger Dodger , režie Dylan Kidd
Nejlepší nový narativní filmař
- 2020 - Gaspar Antillo pro Nikdo neví, že jsem tady
- 2019 - Ellen Fiske a Ellinor Hallin pro Scheme Birds
- 2017 - Rachel Israel, ředitelka Keep the Change
- 2015 - Zachary Treitz for Men Go to Battle
- 2014 - Josef Wladyka za Manos Sucias
- 2013- Emanuel Hoss-Desmarais pro Whitewash
- 2012 - Lucy Mulloy , Una Noche
- 2011- Park Jung-bum pro The Journals of Musan
- 2010 - Kim Chapiron pro Dog Pound
- 2009 - Rune Denstad Langlo pro sever
- 2008 - Huseyin Karabey pro My Marlon a Brando
- 2007 - Enrique začal pro dvě objetí
- 2006 - Marwan Hamed pro Yacoubian Building
- 2005 - Alicia Scherson pro hru
- 2004 - Liu Fendou pro Green Hat
- 2003 - Valeria Bruni Tedeschi za Je to jednodušší pro velblouda ...
- 2002 - Eric Eason pro Manito
Nejlepší herec ve výpravném hraném filmu
- 2020 - Noé Hernández v Kokoloko
- 2017 - Guillermo Pfening ve filmu Nikdo se nedívá ( Nadie Nos Mira )
- 2015 - Gunnar Jónsson pro Virgin Mountain
- 2014 - Paul Schneider za sbohem všemu
- 2013 - Sitthiphon Disamoe, The Rocket
- 2012 - Dariel Arrechada a Javier Nuñez Florian, Una Noche
- 2011 - Ramadhan „Shami“ Bizimana v šedé hmotě
- 2010 - Eric Elmosnino v Gainsbourgu (Vie héroïque)
- 2009 - Ciarán Hinds v Zatmění
- 2008 - Thomas Turgoose a Piotr Jagiello za své role v Somers Town
- 2007 - Lofti Ebdelli ve filmu Making Of. (Akher film)
- 2006 - Jürgen Vogel v Der Freie Wille
- 2005 - Cees Geel v Simonovi
- 2004 - Ian Hart ve slepém letu
- 2003 - Igor Bareš ve Výletu a Ohad Knoller v Yossi & Jagger
Nejlepší herečka ve výpravném hraném filmu
- 2020 - Shira Haas v Asii
- 2017 - Marie Leuenberger v Božském řádu ( Die göttliche Ordnung )
- 2016 - Radhika Apte in Madly (Sekce: Clean Shaven)
- 2015 - Hannah Murray v Bridgendu
- 2014 - Valeria Bruni Tedeschi v lidském kapitálu
- 2013 - Veerle Baetens v The Broken Circle Breakdown
- 2012 - Rachel Mwanza ve War Witch
- 2011 - Carice van Houten v Černých motýlech
- 2010 - Sibel Kekilli v When We Leave
- 2009 - Zoe Kazan v The Exploding Girl
- 2008 - Eileen Walsh v Edenu
- 2007 - Marina Hands v Lady Chatterley
- 2006 - Eva Holubová v Holiday Makers
- 2005 - Felicity Huffman v Transamerice
- 2004 - Fernanda Černá Hora v O Outro Lado da Rua
- 2003 - Valeria Bruni Tedeschi ve filmu Je to jednodušší pro velblouda ...
Nejlepší dokumentární film
- 2020 - Ponožky v ohni , režie Bo McGuire
- 2017 - Bobbi Jene , režie Elvira Lind
- 2015 - Demokraté , režie Camilla Nielsson
- 2014 - Point and Shoot , režie Marshall Curry
- 2013 - The Kill Team , režie Dan Krauss
- 2012 - Svět před ní , režie Nisha Pahuja
- 2011 - Bombay Beach , režie Alma Har'el
- 2010 - Monica & David , režie Alexandra Codina
- 2009 - Racing Dreams , režie Marshall Curry
- 2008 - Pray the Devil Back to Hell , režie Gini Reticker
- 2007 - Taxi na temnou stranu , režie Alex Gibney
- 2006 - The War Tapes , režie Deborah Scranton
- 2005 - El Perro Negro: Příběhy ze španělské občanské války , režie Péter Forgács
- 2004 - Zabijte své idoly , režie Scott Crary
- 2003 - Normální život , režie Elizabeth Chai Vasarhelyi a Hugo Berkeley
- 2002 - Šéfové , režie Daniel Junge
Nejlepší nový dokumentarista
- 2020 - Jessica Earnshaw pro Jacintu
- 2017 - Sarita Khurana a Smriti Mundhra za vhodnou dívku
- 2016 - David Feige za Nedotknutelný
- 2015 - Ewan McNicol a Anna Sandilands za Nejistý
- 2014 - Alan Hicks za Keep On Keepin 'On
- 2013 - Sean Dunne pro Oxyanu
- 2011 - Pablo Croce za jako voda
- 2010 - Clio Barnard pro The Arbor
- 2009 - Ian Olds pro Fixer: The Takeing of Ajmal Naqshbandi
- 2008 - Carlos Carcass pro Old Man Bebo
- 2007 - Vardan Hovhannisyan za Příběh lidí ve válce a míru
- 2006 - Pelin Esmer pro hru
- 2005 - Jeff Zimbalist a Matt Mochary za Favela Rising
- 2004-Paulo Sacramento pro Vězeň ze železných tyčí: autoportréty
Nejlepší střih dokumentu
- 2020 - Amy Foete pro otce, vojáka, syna
- 2017 - Adam Nielson pro Bobbi Jene
Nejlepší kinematografie
- 2020 - Daniella Nowitz pro Asii
- 2017 - Elvira Lind pro Bobbi Jene
- 2015 - Magnus Jønck za Bridgend
- 2014 - Damian García pro Gueros
- 2013 - Marius Matzow Gulbrandsen za Before Snowfall
- 2012 - Trevor Forrest a Shlomo Godder pro Una Noche
- 2011 - Lisa Tillinger pro umělé ráje
Nejlepší scénář
- 2020 - Tryst with Destiny , napsal Prashant Nair
- 2017 - Ledová matka ( Bába z ledu ) napsal Bohdan Sláma
- 2015 - Dagur Kári pro Virgin Mountain
- 2014 - Guillaume Nicloux za Únos Michela Houellebecqa
- 2013 - Carl Joos a Felix Van Groeningen za zhroucení Broken Circle
- 2012 - Daniel Burman a Sergio Dubcovsky za La suerte en tus manos
- 2011 - Jannicke Systad Jacobsen za Turn Me On, Sakra!
Nejlepší střih
- 2015 - Oliver Bugge Coutté pro Bridgend
- 2014 - Keith Miller pro Five Star
Nejlepší krátký příběh
- 2020 - No More Wings , režie Abraham Adeyemi
- 2017 - Retuš , režie Kaveh Mazaheri
- 2015 - Poslouchejte , režie Hamy Ramezan a Rungano Nyoni
- 2014 - The Phone Call , režie Mat Kirkby
- 2013 - The Nightshift Patří ke hvězdám , režie Edoardo Ponti
- 2010 - Ježíšek nepřijde Tady , které Bongi Ndaba , Sibongile Nkosana režii Bekhi Sibiya
- 2009 - Severní cesta , režie Carlos Chahine
- 2008 - New Boy , režie Steph Green
- 2007 - Poslední pes ve Rwandě , režie Jens Assur
- 2006 - Lopata , režie Nick Childs
- 2005 - Cashback , režie Sean Ellis
- 2004 - Shock Act , režie Seth Grossman
- 2002 - Bamboleho , režie Luis Prieto
Nejlepší krátký dokument
- 2020 - My Father The Mover , režie Julia Jansch
- 2017 - Dobrý boj , režie Ben Holman
- 2015 - Body Team 12 , režie David Darg
- 2014 - Jednoroční pronájem , režie Brian Bolster
- 2013 - Trenér , režie Bess Kargman
- 2010 - White Lines and the Fever: The Death of DJ Junebug , režie Travis Senger
- 2009 - Home , režie Mathew Faust
- 2008 - Povinná služba , režie Jessica Habie
- 2007 - Synova oběť , režie Yoni Brook
- 2006 - Native New Yorker , režie Steve Bilich
- 2005 - Život Kevina Cartera , režie Dan Krauss
- 2004 - Vášeň sestry Rose , režie Oren Jacoby
- 2003 - Milton Rogovin: The Forgotten Ones , režie Harvey Wang
- 2002 - All Water has a Perfect Memory , režie Natalia Almada
Cena studentského vizionáře
- 2020- Cru-Raw , režie David Oesch
- 2017 - Fry Day , režie Laura Moss
- 2015 - Catwalk , režie Ninja Thyberg
- 2014 - Nesmův pták , režie Najwan Ali a Medoo Ali
- 2013 - Život mě neděsí , režie Stephen Dunn
- 2010 - někteří chlapci neodcházejí , režie Maggie Kiley
- 2009 - Malá změna , režie Anna McGrath
- 2008 - Sloní zahrada , režie Sasie Sealy
- 2007 - Hodně štěstí Nedim , režie Marko Santic a Válka někoho jiného , režie Lee Wang
- 2006 - slepá ulička , režie Samantha Davidson Green
- 2005 - Dance Mania Fantastic , režie Sasie Sealy
- 2004 - ' Independent Lens' (American Made) , režie Sharat Raju
Cena Nora Ephrona
- 2020 - Ruthy Pribar pro Asii
- 2019 - Rania Attieh pro Initials SG
- 2018 - Nia DaCosta , pro Little Woods
- 2017 - Petra Volpe , spisovatelka/ředitelka Božského řádu
- 2016 - Rachel Tunnard pro dovednosti v oblasti života dospělých
- 2015 - Laura Bispuri pro Sworn Virgin
- 2014 - Talya Lavie za nulovou motivaci
- 2013 - Meera Menon pro Farah Goes Bang
Nejlepší krátký animovaný film
- 2017 - Odd is an Egg ( Odd er et egg ) režie Kristin Ulseth
Cena Storyscapes
- 2017 - TREEHUGGER: WAWONA vytvořili Barnaby Steel, Ersin Han Ersin a Robin McNicholas
Viz také
Reference
externí odkazy