2005 Mezinárodní filmový festival v Torontu - 2005 Toronto International Film Festival
Úvodní film | Voda |
---|---|
Závěrečný film | Edison |
Umístění | Toronto , Ontario , Kanada |
Hostila | Skupina Mezinárodního filmového festivalu v Torontu |
Počet filmů | 335 filmů |
Datum festivalu | 8. září 2005 - 17. září 2005 |
Jazyk | Angličtina |
webová stránka | tiff |
30. mezinárodní filmový festival v Torontu probíhal od 8. do 17. září a promítal 335 filmů z 52 zemí - 109 z těchto filmů mělo světovou premiéru a 78 severoamerických premiér.
Ocenění
Na závěrečné akci festivalu byly uděleny následující ceny:
- Choice Award lidové předložené Gavin Hood ‚s Tsotsi .
- Discovery Award, byla předložena Sarah Watt to na obě strany .
- Cena Fipresci, předaná jihokorejskému režisérovi Kang Yi-kwan za Sa-kwa .
- Kravatu pro Citytv Cenu za nejlepší kanadský celovečerní předložené Louise Archambault je Familia a Michael Mabbott to Život a Hard Times Guy Terrifico .
- Cenu Toronto-City za nejlepší kanadský celovečerní film předává CRAZY režii Jean-Marc Vallée .
- Bravo! FACT Short Cuts Canada cenu, představovaný k Renuka Jeyapalan 's Big Girl (čestné uznání Andrea Dorfman to tu Flower My pedál ).
Protože hlasování o Cenu lidové ceny bylo tak těsné, při slavnostním předávání cen Piers Handling (spolurežisér festivalu) oznámil čtyři finalisty. V následném hlášení však došlo k nejasnostem ohledně pořadí finalistů. Jak uvádí ScreenDaily , výsledky hlasování o People's Choice Award byly následující:
- vítěz - Tsotsi (r. Gavin Hood )
- 2. místo - Žít a stát se (r. Radu Mihaileanu )
- 3. místo - Dreamer: Inspired by A True Story (r. John Gatins )
- 4. místo - Brokeback Mountain (r. Ang Lee )
- 5. místo - Moje matka (r. Klaus Härö )
Některé další publikace naznačovaly (pravděpodobně mylně), že pořadí finalistů bylo obráceno a moje matka skončila druhá za Tsotsim .
Projekce
Kanada jako první
- Kabinový film , Dylan Akio Smith
- Unášené státy (Les États nordiques) , Denis Côté
- Eva a ohnivý kůň , Julia Kwan
- Familia , Louise Archambaultová
- Načítání Codyho , David Ray
- Život a těžké časy Guye Terrifica , Michael Mabbott
- Svatí mučedníci prokletých (Saint-Martyrs-des-Damnés) , Robin Aubert
- Jednoduchá křivka , Aubrey Nealon
- Šest figurek , David Christensen
- Tyto dívky , John Hazlett
Kanadský otevřený trezor
Kanadská retrospektiva
Díky Don Owen
- Kovboj a Ind
- Hra Ernie
- Galerie: Pohled na čas
- Vysoká ocel
- Dámy a pánové ... pan Leonard Cohen
- Monique Leyrac na koncertě
- Nikdo nemávl na rozloučenou
- Poznámky k filmu o Donně a Gail
- Partneři
- Richler ze St. St. Urbain Street
- Běžec
- Sníh v Benátkách
- Toronto Jazz
- Obrat
- Nedokončená práce
- Necouvneš
Současná světová kinematografie
- 06/05: Šestý květen , Theo van Gogh
- Adamova jablka , Anders Thomas Jensen
- All Souls , Ger Beukenkamp, Peter de Baan, Mijke de Jong, Constant Dullaart , Rita Horst, David Lammers, Tim Oliehoek, Rob Schröder, Hanro Smitsman , Norbert ter Hall, Eddy Terstall , Maarten Treurniet , Meral Uslu, Marco van Geffen, Michiel van Jaarsveld, Nicole van Kilsdonk, Mariecke van der Linden, Gerrard Verhage.
- Americká zbraň , Aric Avelino
- Amu , Shonali Bose
- Angel Rodriguez , Jim McKay
- V zákulisí , Emmanuelle Bercot
- Bitva v nebi , Carlos Reygadas
- Hraniční kavárna , Kambuzia Partovi
- Brooklyn Lobster , Kevin Jordan (filmař)
- CRAZY , Jean-Marc Vallée
- Občanský pes , Wisit Sasanatieng
- Vážený Wendy , Thomas Vinterberg
- Smrt pana Lazaresca , Cristi Puiu
- Vyhýbání se hodinám (Horloge biologique) , Ricardo Trogi
- Dvojité froides , Antony Cordier
- Snění o vesmíru , Alexey Uchitel
- Eleven Men Out , Róbert I. Douglas
- Fatalista , João Botelho
- Francouzský chlap , Ann Marie Fleming
- Dobrá dívka , Sophie Fillières
- Gilane , Rakhshan Bani-Etemad , Mohsen Abdolvahab
- Grönholmova metoda , Marcelo Piñeyro
- Jsem anděl smrti - Pusher III , Nicolas Winding Refn
- Železný ostrov , Mohammad Rasoulof
- Poslední kat , Adrian Shergold
- Linda Linda Linda , Nobuhiro Yamashita
- Život s mým otcem (La Vie avec mon père) , Sébastien Rose
- Lucid , Sean Garrity
- Mario's War , Antonio Capuano
- Marock , Laïla Marrakchi
- Moje matka , Klaus Härö
- Novéna (La Neuvaine) , Bernard Émond
- 17. října 1961 , Alain Tasma
- Poslední věc . . . , Alex Steyermark
- Opa! , Udayan Prasad
- Nyní ráj , Hany Abu-Assad
- Umučení Joshuy Žida , Pasquale Scimeca
- Perpetual Motion , Ning Ying
- Prezidentův poslední třesk , Im Sang-soo
- Pusher , Nicolas Winding Refn
- River Queen , Vincent Ward
- Riviera (film z roku 2005) , Anne Villacèque
- Uprchlík , Tim McCann
- Shadowboxer , Lee Daniels
- Šanghajské sny , Wang Xiaoshuai
- Shooting Dogs , Michael Caton-Jones
- Něco jako štěstí , Bohdan Sláma
- Sud Express (film) , Chema de la Peña, Gabriel Velázquez
- Léto v Berlíně , Andreas Dresen
- Slunečnice , Zhang Yang
- Le Temps qui reste , François Ozon
- Transamerica , Duncan Tucker
- À travers la forêt , Jean Paul Civeyrac
- Tsotsi , Gavin Hood
- 12 a Holding , Michael Cuesta
- U-Carmen e-Khayelitsha , Mark Dornford-May
- Va, Vis et Deviens , Radu Mihaileanu
- Viva Kuba , Juan Carlos Cremata Malberti
- Zcela nová věc , Amnon Buchbinder
- Willow Tree , Majid Majidi
- S krví na rukou - Pusher II , Nicolas Winding Refn
Dialogy: Talking With Pictures
- Ghosts ... of the Civil Dead , John Hillcoat
- Liza se 'Z' , Bob Fosse
- Půlnoční filmy: Od okraje k hlavnímu proudu , Stuart Samuels
- Mému otci je 100 let , Guy Maddin
- Řím, otevřené město , Roberto Rossellini
- Uvízli v kantonu , William Eggleston , Robert Gordon
- Divoká, divoká růže , Wong Tin Lam
- William Eggleston ve skutečném světě , Michael Almereyda
Objev
- 7 panen , Alberto Rodríguez
- Bam Bam a Celeste , Lorene Machado
- Benares , Barlen Pyamootoo
- Rozhovory v neděli odpoledne , Khalo Matabane
- Dam Street , Li Yu
- Day Break , Hamid Rahmanian
- U Cry 4 Me Argentina? , Bae Youn-suk
- Dreaming Lhasa , Ritu Sarin , Tenzing Sonam
- Festival , Annie Griffin
- Kinetta , Yorgos Lanthimos
- Malé Athény , Tom Zuber
- Podívejte se na obě strany , Sarah Wattová
- Masér , Brillante Mendoza
- Pavee Lackeen , Perry Ogden
- Perfektní den , Joana Hadjithomas , Khalil Joreige
- Sa-kwa , Kang Yi-Kwan
- Žralok v hlavě , Maria Procházková
- The Shore , Dionysius Zervos
- Sestry , Julia Solomonoffová
- Štěstí někoho jiného , Fien Troch
- Promiňte, Haters , Jeff Stanzler
- Ukamenován , Stephen Woolley
- Volno , Francisca Schweitzer, Pablo Solís
- Válka uvnitř , Joseph Castelo
- Vsadíte svůj život (film), Antonin Svoboda
Mistři
- Snídaně na Plutu , Neile Jordan
- Zkrocená hora , Ang Lee
- Bubble , Steven Soderbergh
- Caché , Michael Haneke
- L'Enfant , Jean-Pierre Dardenne , Luc Dardenne
- Volná zóna , Amos Gitai
- Iberia , Carlos Saura
- Manderlay , Lars von Trier
- Vzpomínky v mlze , Budhdhadeb Dasgupta
- Paměť pro Maxe, Claire, Idu a Company , Allana Kinga
- No Direction Home: Bob Dylan , Martin Scorsese
- Obaba , Montxo Armendáriz
- Slunce , Alexander Sokurov
- Takeshi ' , Takeshi Kitano
- Třikrát , Hou Hsiao-hsien
- Tideland , Terry Gilliam
Mavericks
- Mavericks: Albert Maysles
- Mavericks: Ivan Reitman
- Mavericks: Laurie Anderson
- Mavericks: Nick Park
Půlnoční šílenství
- Bangkok Loco , Pornchai Hongrattanaporn
- Banlieue 13 , Pierre Morel
- Okres! , Áron Gauder
- Zlí mimozemšťané , Jake West
- Velká válka Yokai , Takashi Miike
- Hostel , Eli Roth
- Izolace , Billy O'Briene
- Metal: A Headbanger's Journey , Sam Dunn , Scot McFadyen , Jessica Joy Wise
- Sarah Silverman: Jesus Is Magic , Liam Lynch
- SPL: Sha Po Lang , Wilson Yip
Real To Reel
- 3 přátelé , Mingmongkol Sonakul , Aditya Assarat , Pumin Chinaradee
- 51 Birch Street , Doug Block
- a/k/a Tommy Chong , Josh Gilbert
- Vše o Dárfúru , Taghreed Elsanhouri
- Ballets Russes , Dan Geller , Dayna Goldfine
- Black Bull , Pedro González-Rubio , Carlos Armella
- Black Sun , Gary Tarn
- China Blue , Micha Peled
- Rozhovor s Basquiatem , Tamra Davis
- The Devil and Daniel Johnston , Jeff Feuerzig
- Průměr bomby , Steven Silver , Andrew Quigley
- Obří Buddhové , Christian Frei
- Srdce hry , Ward Serrill
- Do velkého ticha , Philip Groening
- John & Jane , Ashim Ahluwalia
- Leonard Cohen: Jsem tvůj muž , Lian Lunson
- Překonání , Tómas Gislason
- Zvedněte mikrofon , Alex Hinton
- Sestry v právu , Kim Longinotto , Florence Ayisi
- Vůně ráje , Mariusz Pilis , Marcin Mamon
- Suvenýr z Kanady , Robin Neinstein
- Dvanáct učedníků Nelsona Mandely , Thomas Allen Harris
- Krmíme svět , Erwin Wagenhofer
- Studna , Kristian Petri
- Proč bojujeme , Eugene Jarecki
- Dělnická smrt , Michael Glawogger
- Zizek! , Astra Taylor
Krátké střihy Kanada
- Une Âme nue glisse à l'eau vive , Denis Chabot
- Argument (Opera „Spálený toast“) , Larry Weinstein
- V hotelu Quinte , Bruce Alcock
- Požehnání , Tess Girard
- Berlín , Sarah Galea-Davis
- Velká dívka , Renuka Jeyapalan
- Claude. , Stéphane Lafleur , Louis-David Morasse
- cPoznámka , Chris Hinton
- Johnův den , Christopher R. Nash
- Hloupý anděl , Deco Dawson
- První den mého života , David Uloth
- Poloviční muž , Firas Momani
- Skrýt , Byron Lamarque
- Ahoj , Matthew Swanson
- Lake , Ryan Redford
- Leo , David Hyde
- Dopisy R , Ross Turnbull
- Liberté conditionnelle , Constant Mentzas
- Malá smrt - Cut Keith Cole , Michael Caines, Keith Cole
- Smíšené signály , Richard Martin
- Můj strýc námořnictvo a další dědičné poruchy , Adam Swica
- Hluk , Greg Spottiswood
- Jeden balón , Aram Hekinian , Aruna Naimji
- Vzory , Jamie Travis
- Telefonát od imaginární přítelkyně: Ankara , Don McKellar
- Telefonát od imaginární přítelkyně: Istanbul , Don McKellar
- Rasistická cihla , Adam Brodie , Dave Derewlany
- Místnost 710 , Ann Marie Fleming
- Červená (Le Rouge au sol) , Maxime Giroux
- Ramena na mapě , Jason Britski
- Zátiší , Jon Knautz
- Řekni mi , Shandi Mitchellová
- V mém pedálu je květina , Andrea Dorfmanová
- Troll Concerto , Alexandre Franchi
- Skutečný příběh Sawney Beane , Elizabeth Hobbs
- Odemčeno , Sook-Yin Lee
- Nenapsáno ... , Kaare Andrews
- Vancouver , Jesse McKeown
- Čekání , Jamie M. Dagg
- Příběh Walda Cumberbunda , Simon Ennis
- co je s dětmi? , Simon Davidson
- Bílá kaple (Une chapelle blanche) , Simon Lavoie
- Špatné číslo , Adam Brodie , Dave Derewlany
- Včera ve Rwandě , Davina Pardo
Speciální prezentace
- 3 jehly , Thom Fitzgerald
- All the Invisible Children , Mehdi Charef , Emir Kusturica , Spike Lee , Kátia Lund , Jordan and Sir Ridley Scott , Stefano Veneruso , John Woo
- Les Amants Réguliers , Philippe Garrel
- April Snow , Hur Jin-ho
- Art Project: Ghosts of Woodrow , Graeme Patterson
- Bee Season , Scott McGehee , David Siegel
- Beowulf & Grendel , Sturla Gunnarsson
- Capote , Bennett Miller
- Block Dave Chappelle , Michel Gondry
- Vstupte do sítě , Anne Fontaine
- Věčná lítost , Stanley Kwan
- Všechno je osvětlené , Liev Schreiber
- Fateless , Lajos Koltai
- Drsné časy , David Ayer
- Dům z písku , Andrucha Waddington
- Představ si mě a tebe , Ol Parkere
- Kiss Kiss, Bang Bang , Shane Black
- Malá ryba , Rowan Woods
- Malý výlet do nebe , Baltasar Kormákur
- Paní koření , Paul Mayeda Berges
- Nanook severu , Robert J. Flaherty
- Nikdy , Joshua Michael Stern
- Notorious Bettie Page , Mary Harron
- Oliver Twist , Roman Polanski
- Romance a cigarety , John Turturro
- Sedm mečů , Tsui Hark
- Shopgirl , Anand Tucker
- Náčrtky Franka Gehryho , Sydney Pollack
- Pomalé hoření , Wayne Beach
- Chobotnice a velryba , Noah Baumbach
- Soucit s Lady Vengeance , Park Chan-wook
- Děkuji za kouření , Jasone Reitmane
- Thumbsucker , Mike Mills
- Tima Burtona Mrtvá nevěsta , Tim Burton , Mike Johnson
- Tristram Shandy: Cock and Bull Story , Michael Winterbottom
- Věřte muži , Bart Freundlich
- Vers Le Sud , Laurent Cantet
- Wah-Wah , Richard E. Grant
- Winter Passing , Adam Rapp
- Nejrychlejší indián na světě , Roger Donaldson
- Zozo , Josef Fares
Viacom Galas
- Dreamer: Inspirován skutečným příběhem , John Gatins
- Edison , David J. Burke
- Elizabethtown , Cameron Crowe
- L'Enfer , Danis Tanović
- Historie násilí , David Cronenberg
- V jejích botách , Curtis Hanson
- Matador , Richard Shepard
- Paní Harrisová , Phyllis Nagyová
- Paní Henderson představuje , Stephen Frears
- Mýtus , Stanley Tong
- Severní země , Niki Caro
- Pýcha a předsudek , Joe Wright
- Důkaz , Johne Maddene
- Revolver , Guy Ritchie
- Tři pohřby Melquiades Estrada , Tommy Lee Jones
- Jdi po čáře , James Mangold
- Wallace & Gromit: Prokletí králíka , Steve Box , Nick Park
- Voda , Deepa Mehta
- Kde leží pravda , Atom Egoyan
- The White Masai , Hermine Huntgeburth
Vize
- 50 způsobů, jak říct báječně , Stewart Main
- L'Anullaire , Diane Bertrand
- Attente , Rashid Masharawi
- Buď se mnou , Eric Khoo
- Bed Stories , Kirill Serebrennikov
- Bratři hlavy , Keith Fulton , Louis Pepe
- Un Couple parfait , Nobuhiro Suwa
- Delikátní zločin , Beto Brant
- Kresba Omezení 9 , Matthew Barney
- Soubojník , Lee Myung-se
- Padlý , Fred Kelemen
- Opuštěná země , Vimukthi Jayasundara
- Frankie , Fabienne Berthaud
- Gabrielle , Patrice Chéreau
- Jsem , Dorota Kędzierzawska
- Lež se mnou , Klemente Panno
- Mary , Abel Ferrara
- Monobloc , Luis Ortega
- Klavírní tuner zemětřesení , Timothy Quay , Stephen Quay
- Porcelánová panenka , Péter Gárdos
- Proposition , John Hillcoat
- Ticho , Jamie Babbit
- Les Saignantes , Jean-Pierre Bekolo
- La Trahison , Philippe Faucon
- Soumrak , Victoria Gamburg
- Wassup Rockers , Larry Clark
- Wayward Cloud , Tsai Ming-liang
Vlnové délky
- Sbírka (Re) , Arshia Haq
- Anténa , Margaret Taitová
- Album , Matthias Müller
- Testovací expozice černého pásu , Lynn Marie Kirby
- Blízké čtvrti , Jim Jennings
- Douro, Faina Fluvial , Manoel de Oliveira
- Essex Street Market , Ernie Gehr
- Uprchlík L (i) ght , Izabella Pruska-Oldenhof
- Greene Street , Ernie Gehr
- Půlměsíc pro Margaret , Ute Aurand
- Indie , Ute Aurand
- Pokyny pro světelný a zvukový stroj , Peter Tscherkassky
- Lapse Lose All , Kathryn MacKay , Alexi Manis
- Mouse Heaven , Kenneth Anger
- Poledne , Ernie Gehr
- nejde o to, jestli, ale kdy , Spekulativní archiv
- Expozice rezervace Pyramid Lake Piaute , Lynn Marie Kirby
- Ruby Skin , Eve Heller
- Shape Shift , Scott Stark
- site specific LAS VEGAS 05 , Olivo Barbieri
- site specific ROMA 04 , Olivo Barbieri
- SSHTOORRTY , Michael Snow
- Vlnová délka , Michael Snow
- Pracovníci opouštějící továrnu (po Lumièrovi) , Ernie Gehr
Kanadská desítka
V prosinci TIFF zveřejnil svůj každoroční kanadský seznam nejlepších deseti filmů, které programátoři vybrali jako deset nejlepších kanadských filmů roku. Ty byly promítány jako pokračování minifestivalu „Kanadské desítky“ na začátku roku 2006 s veřejnými projekcemi v Torontu, Ottawě , Montrealu a Vancouveru .
- CRAZY , Jean-Marc Vallée
- Vyhýbání se hodinám (Horloge biologique) , Ricardo Trogi
- Familia , Louise Archambaultová
- Historie násilí , David Cronenberg
- Život a těžké časy Guye Terrifica , Michael Mabbott
- Paměť pro Maxe, Claire, Idu a Company , Allana Kinga
- Novéna (La Neuvaine) , Bernard Émond
- Jednoduchá křivka , Aubrey Nealon
- Voda , Deepa Mehta
- Kde leží pravda , Atom Egoyan