Filmový festival v Cannes 2014 - 2014 Cannes Film Festival
Úvodní film | Milost Monaka |
---|---|
Závěrečný film | Hrst dolarů |
Umístění | Cannes , Francie |
Založený | 1946 |
Ocenění | Palme d'Or ( zimní spánek ) |
Hostila | Lambert Wilson |
Počet filmů | 18 (Soutěž) 20 ( Neurčité ) 9 ( Krátký film ) |
Datum festivalu | 14. - 25. května 2014 |
webová stránka | festival-cannes |
67th Filmový festival v Cannes se konal od 14. do 25.května 2014. Nový Zéland režiséra filmu Jane Campion stál v čele poroty pro hlavní soutěžní sekci. Palme d'Or získala tureckého filmu Winter Sleep režiséra Nuri Bilge Ceylan .
Festival zahájila dlouho odkládaná Grace z Monaka v režii Oliviera Dahana a v hlavní roli Nicole Kidman jako Grace Kelly , která hrála mimo soutěž. Obnovený 4K verzi z Sergio Leone je 1964 western Hrst dolarů , sloužil jako uzavírací noční filmu. Vzhledem k volbám do Evropského parlamentu, které se konaly 25. května 2014, byl vítěz Palme d'Or vyhlášen 24. května a vítězný film v sekci Un Certain Regard byl vyhlášen 23. května. Na festivalovém plakátu byl italský herec Marcello Mastroianni z filmu Federica Felliniho z roku 1963 8½ , který byl uveden v oficiálním výběru filmového festivalu v Cannes 1963 v sekci Mimo soutěž.
Oficiální výběr filmů pro festival 2014, včetně sestavy pro hlavní soutěž, byl vyhlášen 17. dubna 2014. Zahajovací a závěrečný ceremoniál hostil francouzský herec Lambert Wilson .
Porotci
Hlavní soutěž
Dne 28. dubna 2014 byla vyhlášena plná porota pro hlavní soutěž:
- Jane Campion , novozélandská filmová režisérka, předsedkyně poroty
- Carole Bouquet , francouzská herečka
- Sofia Coppola , americká filmová režisérka
- Leila Hatami , íránská herečka
- Jeon Do-yeon , jihokorejská herečka
- Willem Dafoe , americký herec
- Gael García Bernal , mexický herec a filmový režisér
- Jia Zhangke , čínský filmový režisér
- Nicolas Winding Refn , dánský filmový režisér
S jistotou
Dne 11. května 2014 byla vyhlášena úplná porota pro sekci Un Certain Regard:
- Pablo Trapero , argentinský filmový režisér, předseda poroty
- Peter Becker , americký prezident The Criterion Collection
- Maria Bonnevie , norsko-švédská herečka
- Géraldine Pailhas , francouzská herečka
- Moussa Touré , senegalský filmový režisér
Caméra d'or
- Nicole Garcia , francouzská herečka a režisérka, předsedkyně poroty
- Richard Anconina , francouzský herec
- Gilles Gaillard , francouzský technik
- Sophie Grassin , francouzská novinářka a filmová kritička
- Héléna Klotz , francouzská filmová režisérka
- Lisa Nesselson , americká novinářka a filmová kritička
- Philippe Van Leeuw , belgický filmový režisér
Cinéfondation a krátké filmy
- Abbas Kiarostami , íránský filmový režisér, předseda poroty
- Daniela Thomas , brazilský filmový režisér
- Noémie Lvovsky , francouzský filmový režisér
- Joachim Trier , norský filmový režisér
- Mahamat Saleh Haroun , čadský filmový režisér
Nezávislé poroty
Velká cena Nespresso (Mezinárodní týden kritiků)
- Andrea Arnold , anglický filmový režisér, předseda poroty
- Daniela Michele , mexická filmová novinářka a zakládající ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Morelia
- Fernando Ganzo , španělský filmový novinář
- Jordan Mintzer , americký filmový kritik
- Jonathan Romney , anglický filmový kritik
Cena Sony CineAlta Discovery za krátký film (Mezinárodní týden kritiků)
- Rebecca Zlotowski , francouzský filmový režisér, předseda poroty
- Tine Fischer , dánská zakladatelka a ředitelka mezinárodního dokumentárního festivalu v Kodani
- Abi Sakamoto , japonská vedoucí kina na Francouzském institutu v Japonsku
- Benny Dreschel , německý filmový producent
- Pablo Giorgelli , argentinský filmový režisér
France 4 Visionary Award (Mezinárodní týden kritiků)
- Rebecca Zlotowski , francouzský filmový režisér, předseda poroty
- Louise Riousse , francouzská filmová kritička
- Sergio Huidobro , mexický filmový kritik
- Andrei Rus , rumunský filmový kritik
- Guido Segal , argentinský filmový kritik
Sekce Queer Palm
- Bruce LaBruce , kanadský spisovatel a filmový režisér, předseda poroty
- Anna Margarita Albelo , kubánsko-americká filmová režisérka
- João Ferreira, portugalský umělecký ředitel a programátor Mezinárodního festivalu Queer Lisboa
- Charlotte Lipinska , francouzská novinářka a herečka
- Ricky Mastro , programátor brazilského filmového festivalu Recifest
Oficiální výběr
V soutěži
Filmy vyhlášené do soutěže o Zlatou palmu byly pojmenovány na tiskové konferenci v Cannes 17. dubna 2014. Vítěz Palme d'Or byl zdůrazněn .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Zajatý | Atom Egoyan | Kanada | |
Mraky Sils Maria | Sils Maria | Olivier Assayas | Německo, Francie, Švýcarsko |
Foxcatcher | Bennett Miller | Spojené státy | |
Sbohem Jazyku | S pozdravem | Jean-Luc Godard | Francie, Švýcarsko |
Domácí | Tommy Lee Jones | Spojené státy | |
Jimmyho síň | Ken Loach | Velká Británie, Irsko, Francie | |
Leviatan | Левиафан | Andrey Zvyagintsev | Rusko |
Mapy ke hvězdám | David Cronenberg | Kanada, Spojené státy | |
máma | Xavier Dolan | Kanada | |
Pane Turnere | Mike Leigh | Spojené království | |
Svatý Laurent | Bertrand Bonello | Francie | |
Výzkum | Michel Hazanavicius | Francie | |
Stále voda | Fut つ 目 の 窓 / Futatsume no mado | Naomi Kawase | Japonsko |
Timbuktu | Abderrahmane Sissako | Francie, Mauretánie | |
Dva dny, jedna noc | Deux jours, une nuit | Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne | Belgie, Itálie, Francie |
Divoké příběhy | Relatos salvajes | Damián Szifrón | Argentina, Španělsko |
Zimní spánek | Kış Uykusu | Nuri Bilge Ceylan | Turecko, Německo, Francie |
Divy | Le meraviglie | Alice Rohrwacherová | Itálie, Švýcarsko, Německo |
S jistotou
Party Girl v režii Marie Amachoukeli , Claire Burger a Samuela Theise byla vybrána jako úvodní film v sekci Un Certain Regard . Byl zdůrazněn vítěz ceny Un Certain Regard Prize.
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Šílená láska | Amour Fou | Jessica Hausnerová | Rakousko, Lucembursko, Německo |
Ptačí lidé | Pascale Ferran | Francie | |
Modrý pokoj | La chambre bleue | Mathieu Amalric | Francie |
Charlieho země | Rolf de Heer | Austrálie | |
Krásná mládež | Hermosa juventud | Jaime Rosales | Španělsko, Francie |
Zmizení Eleanor Rigbyové (CdO) | Ned Benson | Spojené státy | |
Fantasia | 幻想曲 / Fantasia | Wang Chao | Čína, Francie |
Vyšší moc | Turista | Ruben Östlund | Švédsko |
Dívka u mých dveří (CdO) | 도희 야 / Dohee-ya | Července Jung | Jižní Korea |
Jauja | Lisandro Alonso | Dánsko, Spojené státy, Argentina | |
Lost River (CdO) | Ryan Gosling | Spojené státy | |
Špatně pochopeno | Incompresa | Asia Argento | Itálie, Francie |
Party Girl (CdO) | Marie Amachoukeli , Claire Burger , Samuel Theis | Francie | |
Spustit (CdO) | Philippe Lacôte | Francie, Pobřeží slonoviny | |
Sůl Země | Wim Wenders a Juliano Ribeiro Salgado | Francie, Itálie, Brazílie | |
Sníh v ráji (CdO) | Andrew Hulme | Spojené království | |
Ta krásná dívka | Loin de mon père | Keren Yedaya | Izrael, Francie |
Titli (CdO) | Kanu Behl | Indie | |
Bílý bůh | Fehér isten | Kornél Mundruczó | Maďarsko, Německo, Švédsko |
Xenia | Ξενία | Panos H. Koutras | Řecko, Francie, Belgie |
- (CdO) označuje film způsobilý pro Caméra d'Or jako režijní debut.
Mimo soutěž
Mimo soutěž byly promítnuty následující filmy:
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Příjít domů | 歸來 / Gui lai | Zhang Yimou | Čína |
Jak vycvičit draka 2 | Dean DeBlois | Spojené státy | |
Grace of Monaco (úvodní film) | Olivier Dahan | Spojené státy, Francie | |
Ve jménu mé dcery | L'homme qu'on aimait trop | André Téchiné | Francie |
Půlnoční projekce | |||
Rover | David Michôd | Austrálie | |
Spása | Kristian Levring | Dánsko | |
Cíl | Py / Pyo Jeok | Chang (Yoon Hong-seung) | Jižní Korea |
Speciální projekce
V sekci Speciální projekce byly uvedeny následující filmy:
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Prod. země |
---|---|---|---|
Ardor | El Ardor | Pablo Fendrik | Argentina, Brazílie, Francie, Spojené státy |
Sarajevské mosty | Les Ponts de Sarajevo | Aida Begić , Isild Le Besco , Leonardo di Constanzo, Pedro Costa , Jean-Luc Godard , Kamen Kalev , Sergei Loznitsa , Vincenzo Marra , Ursula Meier , Vladimir Perišić , Cristi Puiu , Marc Recha & Angela Schanelec | Bulharsko, Německo, Itálie, Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Francie |
Karikaturisté - pěšáci z demokracie | Caricaturistes - Fantassins de la démocratie | Stéphanie Valloatto | Francie |
Geronimo | Géronimo | Tony Gatlif | Francie |
Majdan | Майдан | Sergej Loznitsa | Ukrajina |
O lidech a válce | Des hommes et de la guerre | Laurent Bécue-Renard | Francie, Švýcarsko |
Majitelé | Adilkhan Yerzhanov | Kazachstán | |
Rudá armáda | Gabe Polsky | Spojené státy | |
Postříbřená voda, syrský autoportrét | Místo narození / Eau argentée, autoportrét Syrie | Ossama Mohammed | Sýrie |
Oslava 70. výročí novin Le Monde | |||
Lidé světa | Les Gens du Monde | Yves Jeuland | Francie |
Cinéfondation
Sekce Cinéfondation se zaměřuje na filmy natočené studenty filmových škol. Bylo vybráno následujících 16 příspěvků (14 hraných filmů a 2 animované filmy) z více než 1631 příspěvků od 320 různých škol. Polovinu vybraných filmů režírovaly ženy. Byl zdůrazněn vítěz první ceny Cinéfondation .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Škola |
---|---|---|---|
Následky slavnostního otevření veřejné toalety na kilometru 375 |
ما حدث بعد وضع حجز الأساس لمشروع الحمام بالكيلو 375 | Omar El Zohairy | High Cinema Institute, Academy of Arts , Egypt |
Větší obrázek | Daisy Jacobsová | National Film and Television School , Spojené království | |
Dech | Soom | Hyun Ju Kwon | Univerzita Chung-Ang , Jižní Korea |
Domov sladký domov | Pierre Clenet, Alejandro Diaz, Romain Mazevet a Stéphane Paccolat |
Supinfocom Arles , Francie | |
Poslední cesta domů | Han FengYu | Ngee Ann Polytechnic , Singapur | |
Bezměsíčné léto | Leto bez meseca | Stefan Ivančić | Fakulta dramatických umění , Srbsko |
Niagara | Chie Hayakawa | Seminář ENBU, Japonsko | |
Ach Lucy! | Atsuko Hirayanagi | NYU Tisch School of the Arts Asia , Singapur | |
Naše krev | Max Chan | Hampshire College , Spojené státy americké | |
Provincie | György Mór Kárpáti | University of Theatre and Film Arts, Maďarsko | |
Zářivý život | Une vie radieuse | Meryll Hardt | Le Fresnoy, Francie |
Skunk | Annie Silverstein | University of Texas at Austin , United States | |
Kyselé těsto | Lievito madre | Fulvio Risuleo | Centro Sperimentale di Cinematografia , Itálie |
Kamenná auta | Reinaldo Marcus Green | NYU Tisch School of the Arts , Spojené státy americké | |
Thunderbirds | Les Oiseaux-Tonnerre | Léa Mysius | La Fémis , Francie |
Návštěva | Inbar Horesh | Minshar pro umění, školu a středisko, Izrael |
Krátké filmy
Z 3 450 přihlášek byly do soutěže o krátkou filmovou palmu d'Or vybrány následující filmy . Italský film A passo d'uomo od Giovanni Aloi byl z výběru odstraněn, protože Aloi porušil předpisy pro výběr. Vítěz krátkého filmu Palme d'Or byl zvýrazněn .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Správa Glory | Ran Huang | Čína | |
Aïssa | Clement Tréhin-Lalanne | Francie | |
Les corps étrangers | Laura Wandel | Belgie | |
Poprava | Kivégzés | Petra Szőcs | Maďarsko, Rumunsko |
Happo-en | Masahiko Sato, Takayoshi Ohara, Yutaro Seki, Masayuki Toyota a Kentaro Hirase |
Japonsko | |
Neviditelné prostory | Ukhilavi Sivrtseebi | Déa Kulumbegashvili | Gruzie |
Poslední | Sonuncu | Sergej Pikalov | Ázerbajdžán |
Leidi | Simón Mesa Soto | Kolumbie, Spojené království | |
Ano, milujeme | Ano, vi elsker | Hallvar Witzø | Norsko |
Klasika v Cannes
Line-up pro sekci Cannes Classics byl oznámen 4. dubna 2014. Jako čestný host byla vyhlášena italská herečka Sophia Loren .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Hold | |||
Lidský hlas (krátký) | Voce umana | Edoardo Ponti | Itálie, Spojené státy |
Dokumenty o filmu | |||
Sám život | Steve James | Spojené státy | |
The Go-Go Boys: Inside Story of Cannon Films | Hilla Medalia | Izrael | |
Obnovené výtisky |
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
8½ (1963) | Federico Fellini | Itálie, Francie | |
Slepá šance (1987) | Przypadek | Krzysztof Kieślowski | Polsko |
Modré hory nebo neuvěřitelný příběh (1983) | T მთები ანუ დაუჯერებელი ამბავი / Tsisperi mtebi anu daujerebeli ambavi | Eldar Shengelaia | Sovětský svaz (gruzínská SSR) |
La Chienne (1931) | Jean Renoir | Francie | |
Barva granátových jablek (1969) | Sayat Nova | Sergej Parajanov | Sovětský svaz |
Krutý příběh mládí (1960) | Mon 残酷 物語/ Seishun zankoku monogatari | Nagisa Oshima | Japonsko |
Rozbřesk (1939) | Le jour se lève | Marcel Carné | Francie |
Dragon Inn (1967) | 龍門 客棧/ Dlouhí muži kežan | Král Hu | Tchaj -wan |
Strach (1954) | La Paura | Roberto Rossellini | Itálie, západní Německo |
Hrst dolarů (1964) (závěrečný film) | Per un pugno di dollari | Sergio Leone | Itálie, Španělsko, západní Německo |
Jak Yukong přesunul hory (1976) | Pozdravy nad revolucí: Komentovat Yukong déplaça les montagnes | Joris Ivens a Marceline Loridan | Francie |
Jamaica Inn (1939) | Alfred Hitchcock | Spojené království | |
Poslední metro (1980) | Le dernier métro | François Truffaut | Francie |
Léolo (1992) | Jean-Claude Lauzon | Francie, Kanada | |
Ztracený horizont (1937) | Frank Capra | Spojené státy | |
Manželství v italském stylu (1964) | Matrimonio all'italiana | Vittorio De Sica | Itálie, Francie |
A Matter of Resistance (1966) | La vie de château | Jean-Paul Rappeneau | Francie |
Overlord (1975) | Stuart Cooper | Spojené království | |
Paříž, Texas (1984) | Wim Wenders | Západní Německo, Francie, Spojené království, Spojené státy | |
Tokijská olympiáda (1965) | T オ リ ン ピ ッ ク/ Tōkyō Orinpikku | Kon Ichikawa | Japonsko |
Housle na plese (1974) | Les violons du bal | Michel Drach | Francie |
Dřevěné kříže (1932) | Les croix de bois | Raymond Bernard | Francie |
Cinéma de la Plage
Cinéma de la Plage je součástí oficiálního výběru festivalu. Venkovní promítání v plážovém kině v Cannes je přístupné veřejnosti.
Večer | Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země |
---|---|---|---|---|
Čtvrtek 15 | 8½ (1963) | Otto e mezzo | Federico Fellini | Itálie, Francie |
Pátek 16 | Za pár dolarů navíc (1965) | Za kvalitu dollaro v più | Sergio Leone | Itálie, Španělsko |
Sobota 17 | Dobrý, zlý a ošklivý (1966) | Il buono, il brutto, il cattivo | Sergio Leone | Itálie, Španělsko, západní Německo, Spojené státy |
Neděle 18 | United Passions (2014) | Frédéric Auburtin | Francie | |
Pondělí 19 | Sekundy (1966) | John Frankenheimer | Spojené státy | |
Úterý 20 | Válečníci (1979) | Walter Hill | ||
Středa 21 | Bludy vznešenosti (1971) | La folie des grandeurs | Gérard Oury | Francie |
Čtvrtek 22 | Polyester (1981) | John Waters | Spojené státy | |
Pátek 23 | Pulp Fiction (1994) | Quentin Tarantino | ||
Sobota 24 | Purple Rain (1984) | Albert Magnoli |
Paralelní řezy
Mezinárodní týden kritiků
Line-up pro Mezinárodní týden kritiků (Semaine de la Critique) byl vyhlášen 21. dubna na webových stránkách sekce. FLA , režie Djinn Carrénard, a Hippocrate , režie Thomas Lilti, byly vybrány jako úvodní a závěrečné filmy sekce Semaine de la Critique.
Celovečerní filmy - Vítěz Grand Prix Nespresso byl zdůrazněn .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Prod. země |
---|---|---|---|
Darker Than Midnight (CdO) | Più buio di mezzanotte | Sebastiano Riso | Itálie |
Gente de bien (CdO) | Franco Lolli | Kolumbie | |
Naděje | Boris Lojkine | Francie | |
Následuje | David Robert Mitchell | Spojené státy | |
Vlastní výroba | Boreg | Shira Geffen | Izrael |
Kmen (CdO) | Plemya | Myroslav Slaboshpytskiy | Ukrajina, Nizozemsko |
When Animals Dream (CdO) | Více než 1 den | Jonas Alexander Amby | Dánsko |
- (CdO) označuje film způsobilý pro Caméra d'Or jako režijní debut.
Výběr šortek
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Prod. země |
---|---|---|---|
Zadní ulička | La Contre-allée | Cécile Ducrocq | Francie |
Modrý pokoj | Un chambre bleue, Niebieski pokój | Tomasz Siwinski | Francie, Polsko |
Kuře | Una Gunjak | Německo, Chorvatsko | |
Krokodýl | Gäelle Denis | Spojené království | |
Les Fleuves m'ont Laissée Descendre où is Voulais | Laurie de Lassale | Francie | |
Dobrou noc Popelko | Boa Noite Cinderela | Carlos Conceição | Portugalsko |
Malý bratr | Petit frère | Rémi St-Michel | Kanada |
Safari | Gerardo Herrero | Španělsko | |
Skutečný milostný příběh | Gitanjali Rao | Indie | |
Young Lions of Gypsy | Ciambra | Jonas Carpignano | Itálie, Francie |
Speciální projekce
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Prod. země |
---|---|---|---|
Dýchat | Dýchat | Mélanie Laurent | Francie |
FLA | Faire: L'amour | Djinn Carrénard | Francie |
Hippokrat | Thomas Lilti | Francie | |
Učitelka mateřské školy | Haganenet | Nadav Lapid | Izrael |
Čtrnáct dní ředitelů
Line-up pro Ředitele Fortnight byl oznámen 22. dubna. Jako úvodní a závěrečný film sekce Čtrnáct dní režisérů byly vybrány Girlhood , režie Céline Sciamma a Pride , režie Matthew Warchus.
Celovečerní filmy - byl zdůrazněn vítěz ceny Art Cinema .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Aleluja | Fabrice Du Welz | Belgie, Francie | |
Catch Me Daddy (CdO) | Daniel Wolfe | Spojené království | |
V červenci zima | Jim Mickle | Spojené státy | |
Jezte své kosti | Mange tes morts | Jean-Charles Hue | Francie |
Gett: Trial of Viviane Amsalem | Získejte: Le procès de Viviane Amsalem | Ronit Elkabetz , Shlomi Elkabetz | Izrael, Francie, Německo |
Dívčí věk | Bande de filles | Céline Sciamma | Francie |
Těžký den | 끝까지 간다 / Moo-Deom-Kka-Ji Gan-Da | Kim Seong-hun | Jižní Korea |
Láska v prvním boji (CdO) | Les combattants | Thomas Cailley | Francie |
národní galerie | Frederick Wiseman | Spojené státy, Francie | |
Vedle ní (CdO) | U Li Layly | Asaf Korman | Izrael |
Hrdost | Matthew Warchus | Spojené království | |
Královna a země | John Boorman | Velká Británie, Irsko | |
Refugiado | Diego Lerman | Argentina, Francie, Německo | |
Příběh princezny Kaguya | K ぐ や 姫 の 物語 / Kaguya-hime no Monogatari | Isao Takahata | Japonsko |
Tyto závěrečné hodiny (CdO) | Zak Hilditch | Austrálie | |
Whiplash | Damien Chazelle | Spojené státy | |
Spíš Nicole | Děkuji vám, Nicole | Stéphane Lafleur | Kanada |
- (CdO) označuje film způsobilý pro Caméra d'Or jako režijní debut.
Speciální projekce
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
Li'l Quinquin | Bruno Dumont | Francie | |
Texaský masakr motorovou pilou | Tobe Hooper | Spojené státy |
Výběr šortek - Vítěz Illyho ceny za krátký film byl zvýrazněn .
Anglický název | Originální název | Ředitel (y) | Země produkce |
---|---|---|---|
8 kulek | Frank Ternier | Francie | |
Kambodža 2099 | Davy Chou | Francie | |
Fragmenty | Fragmenty | Aga Woszczyńska | Polsko |
Guy Moquet | Guy Môquet | Demis Herenger | Francie |
Bezcitný | Sem Coração | Nara Normande, Tião | Brazílie |
V srpnu | En août | Jenna Hassová | Švýcarsko |
Může projít zdí | Tiskněte a tiskněte | Radu Jude | Rumunsko |
Jutra | Marie-Josée Saint-Pierre | Kanada | |
Muž na židli | Dahee Jeong | Jižní Korea | |
Revoluční lovec | Caça Revoluções | Margarida Rego | Portugalsko |
Roztržený | Elmar Imanov, Engin Kundag | Ázerbajdžán |
Ocenění
Winter Sleep se stal prvním tureckým filmem, který vyhrál Zlatou palmu od doby, kdy Yol vyhrál v roce 1982. Režisér Nuri Bilge Ceylan označil vítězství za „velké překvapení pro mě“ a věnoval vítězství turecké mládeži, protože země prochází politickými nepokoji a obětem katastrofy dolu Soma . Před startem v Cannes byl Winter Sleep považován za favorita na zisk Zlaté palmy, ale když se ukázalo, setkalo se to se smíšenou kritickou reakcí. Některým to přišlo příliš dlouhé (ve 3 hodiny 16 minut to byl nejdelší film na festivalu) a těžko se to dokončovalo, jiní to nazývali skvělým zjevením. Porotě se ale film líbil. Předsedkyně poroty Jane Campion řekla: „Kdybych měla odvahu být k jeho postavám tak upřímná jako tento režisér, byla bych na sebe velmi pyšná.“
Zimní spánek je příběhem pana Aydina (hraje ho Haluk Bilginer ), bývalého herce, který nyní provozuje horský hotel, a jeho neúspěšném manželství. Aydin se považuje za laskavého vládce regionu, který zasahuje do podnikání měst pod horou. Ve skutečnosti téměř každý, včetně jeho manželky, nemá Aydina rád. Má pompézní sloupek v místních novinách a píše knihu o historii tureckého divadla. Když se blíží pomalé období, hosté odcházejí, začínají boje mezi Aydinem, jeho manželkou, sestrou, která s ním žije, a vesničany. Konverzace filmu dominují, protože se pomalu odkrývá vnitřní fungování postav.
Cenu druhého místa Grand Prix získalo drama rituálu Divy . Julianne Moore získala cenu za nejlepší herečku nebo ztvárnění dementní hollywoodské divy v Mapách ke hvězdám . Cenu za nejlepší herecký výkon převzal Timothy Spall za ztvárnění námořního malíře v panu Turnerovi . Bennett Miller byl jmenován nejlepším režisérem za práci na Foxcatcher . Cena poroty byla rozdělena mezi drama Máma a drama Sbohem jazyku .
Oficiální ocenění
V soutěži
- Palme d'Or : Winter Sleep od Nuri Bilge Ceylan
- Grand Prix : The Wonders od Alice Rohrwacher
- Nejlepší režie : Bennett Miller pro Foxcatcher
- Nejlepší scénář : Andrey Zvyagintsev a Oleg Negin pro Leviathana
- Nejlepší herečka : Julianne Moore za Mapy ke hvězdám
- Nejlepší herec : Timothy Spall pro pana Turnera
- Cena poroty : Maminka od Xaviera Dolana a Goodbye to Language od Jean-Luca Godarda
S jistotou
- Prix Un Certain Regard : White God od Kornél Mundruczó
- Cena poroty Un Certain Regard: Vyšší moc od Rubena Östlunda
- Zvláštní cena Un Certain Regard: Sůl Země od Wima Wenderse a Juliana Ribeira Salgada
- Cena Un Certain Regard Ensemble: Obsazení Party Girl
- Cena Un Certain Regard pro nejlepšího herce: David Gulpilil za Charlieho zemi
Zlatý fotoaparát
Cinéfondation
- 1. cena : Skunk od Annie Silverstein
- Druhá cena: Ach Lucy! od Atsuko Hirayanagi
- Třetí cena: Sourdough od Fulvia Risuleo a The Bigger Picture od Daisy Jacobs
Krátké filmy
- Krátký film Palme d'Or : Leidi od Simóna Mesa Sota
- Zvláštní uznání: Aïssa od Clémenta Trehina-Lalanna a Yes We Love od Hallvara Witzøa
Nezávislá ocenění
- Zimní spánek by Nuri Bilge Ceylan (v soutěži)
- Jauja od Lisandra Alonsa (Un Certain Regard)
- Láska v prvním boji od Thomase Cailleyho (Fortnight ředitele)
Vulkánská cena technického umělce
- Cena Vulcan : Dick Pope pro pana Turnera (kinematografie)
Ekumenická porota
- Cena ekumenické poroty : Timbuktu od Abderrahmane Sissako
- Cena ekumenické poroty: Zvláštní zmínka:
Ocenění v rámci Mezinárodního týdne kritiků
- Velká cena Nespresso: Kmen podle Myroslav Slaboshpytskiy
- France 4 Visionary Award : The Tribe od Myroslava Slaboshpytskiy
- Cena SACD: Hope od Borise Lojkineho
- Cena Sony CineAlta Discovery za krátký film: Young Lions of Gypsy od Jonase Carpignana
- Cena Canal+: Krokodýl od Gäelle Denis
- Cena Gan Foundation Support for Distribution: The Tribe od Myroslava Slaboshpytskiy
Ocenění v rámci Ředitele Fortnight
- Cena Art Cinema: Láska v prvním boji od Thomase Cailleyho
- Cena SACD: Láska v prvním boji od Thomase Cailleyho
- Cena Label Europa Cinemas: Láska v prvním boji od Thomase Cailleyho
- Illy Prize za krátký film: Heartless od Nary Normande a Tião
- Zvláštní uznání: Může projít zdí od Radu Jude
Porota Queer Palm
- Cena Queer Palm : Pride od Matthew Warchuse
Porota pro palmové psy
- Palm Dog Award : psí obsazení White God
Sdružení Prix François Chalais
- Prix François Chalais : Timbuktu od Abderrahmane Sissako
- Prix François Chalais - Zvláštní zmínka: Sůl Země od Wima Wenderse a Juliana Ribeira Salgada
Cena soundtracku v Cannes